- A
- A
- A
Obchody Narodowego Święta Niepodległości w Krakowie
Z okazji 99 rocznicy odzyskania niepodległości prezydent Jacek Majchrowski zaapelował o wywieszenie flagi narodowej na domach. Biało-czerwone kolory rozświetlą również kładkę Bernatka, estakadę Lipska – Wielicka oraz Tauron Arenę. Flagi pojawiły się też na Rynku Głównym, Małym Rynku, Wzgórzu Wawelskim, na budynkach publicznych oraz pojazdach komunikacji miejskiej.Czytaj też:
Obchody Święta Niepodległości w Zabierzowie
Obchody Narodowego Święta Niepodległości w Tarnowie i regionie
Narodowe Święto Niepodległości na Sądecczyźnie
Obchody Narodowego Święta Niepodległości w Małopolsce Zachodniej
Obchody Narodowego Święta Niepodległości w Zakopanem i Nowym Targu
Obchody Narodowego Święta Niepodległości w Bochni
Narodowe Święto Niepodległości w Gorlicach
rk/wm
Uroczystości rozpoczęły się o godz. 8:00 na placu Jana Matejki przed Grobem Nieznanego Żołnierza, gdzie głos zabrał wojewoda małopolski Piotr Ćwik. Po ceremoniale wojskowym i uroczystym apelu nastąpiło złożenie wieńców przez przedstawicieli władz rządowych, parlamentarzystów, korpusu dyplomatycznego, władz samorządowych, organizacji kombatanckich i niepodległościowych oraz mieszkańców Krakowa i Małopolski.
Kolejnym punktem obchodów było złożenie kwiatów o godz. 10:30 przed Pomnikiem Żołnierzy Polski Walczącej na Powiślu.
W Katedrze na Wawelu właśnie rozpoczyna sie uroczysta msza za Ojczyznę. Przewodniczy metropolita krakowski arcybiskup Marek Jędrzejewski @RadioKrakow pic.twitter.com/KvYCuHy8Pg
— Joanna Orszulak (@orszulak_joanna) 11 listopada 2017
O godz. 11:00 w Katedrze Wawelskiej rozpoczęła się uroczysta Msza Święta w intencji Ojczyzny pod przewodnictwem księdza arcybiskupa Marka Jędraszewskiego, metropolity krakowskiego. Po zakończeniu Eucharystii pochód patriotyczny wyruszył spod Katedry Wawelskiej i przeszedł na plac Ojca Adama Studzińskiego, gdzie pod Krzyżem Katyńskim zostały złożone kwiaty.
Dobre myślenie o przyszłości Polski zaczyna się od wsłuchiwania w głos narodu, który jest najwyższym suwerenem tej ziemi – podkreślał abp Marek Jędraszewski w homilii, wygłoszonej w Święto Niepodległości w katedrze na Wawelu.
W 99. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę prosił Boga, aby Polska obroniła "przede wszystkim duchową nieugiętość, by Polska trwała przy chrześcijańskich korzeniach".
Metropolita wielokrotnie podczas homilii powtarzał, nawiązując do ewangelii św. Łukasza, że nie można służyć dwóm panom - nie można być wewnętrznie chciwym, skorumpowanym, tworzyć pozory.
"Nie możecie służyć Bogu i mamonom" – podkreślał zwracając uwagę na "pobożność udawaną", którą - jak dodał - "Bóg się brzydzi".
"Trzeba umieć odważnie spojrzeć na siebie, w prawdzie, bo tylko prawda wyzwala. Trzeba umieć wybrać tego, któremu się chce służyć, bo dwóm panom służyć równocześnie jest rzeczą niemożliwą" – zaznaczył.
Wskazywał, że wiele osób, w tym wybitnych, jeszcze przed I wojną światową na różne sposoby pracowało, by doprowadzić do odzyskania przez Polskę niepodległości. W 1917 r. - jak dodał - ich wysiłki zaczęły zmierzać ku "szczęśliwemu polskiemu przesileniu".
Jędraszewski zachęcał, by dziękować Bogu za wspaniałe pokolenie Polaków, dzięki którym Polska odzyskała wolność w 1918 r. Metropolita wymienił: księcia Zdzisława Lubomirskiego, Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Ignacego Jana Paderewskiego, Urszulę Ledóchowską, ale i - jak dodał - "wspaniałe, nieznane z imienia i nazwiska postacie, które Stefan Żeromski unieśmiertelnił w noweli +Siłaczka+".
"Modlimy się, aby Polska była Polską" – zakończył.
Następnie pochód przeszedł ulicą Grodzką na Rynek Główny, gdzie odbył się występ Orkiestry Wojskowej, a zespół Cracovia Danza poprowadził tradycyjny polski taniec – poloneza.
Ok. 200-300 osób zebrało się na Placu Szczepańskim na Pozarządowym Świecie Niepodległości. Są tu niemal wszystkie partie opozycyjne i ich sympatycy. @RadioKrakow pic.twitter.com/EkbOz23yEE
— Grzegorz Krzywak (@GKrzywak) 11 listopada 2017
Ok. 300 osób obchodziło dziś Pozarządowe Święto Niepodległości. Na Placu Szczepańskim pojawili się przedstawiciele Komitetu Obrony Demokracje oraz członkowie niemal wszystkich partii opozycyjnych, min. Platformy Obywatelskiej, Nowoczesnej, Partii Razem i Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Uczestnicy - pod flagami Polskii i Unii Europejskiej - rozpoczęli swoje święto od wspólnego odśpiewania hymnu narodowego: "W poprzednich latach byliśmy na tych marszach wyzywani i traktowani jak obywatele drugiej kategorii. Dlatego woleliśmy dziś świętować osobno" - podkreślali uczestnicy.
O godz. 17:00 na Rynku Głównym zaczęła się 66. Lekcja Śpiewania:
Treścią koncertu będą polskie pieśni i piosenki, opisujące historię Polski, od powstań narodowych do współczesności. Narratorem koncertu będzie Waldemar Domański, a zespół artystów Loch Camelot poprowadzi Ewa Kornecka. Dla uczestników przygotowano 6 500 bezpłatnych śpiewników.
66. Lekcja Śpiewania zaczęła się po krakowsku, od Marka Grechuty. <3 Krakowianie jak zwykle nie zawiedli - na Rynku pojawiły się tlumy. @RadioKrakow pic.twitter.com/6h7AGBoGzV
— Grzegorz Krzywak (@GKrzywak) 11 listopada 2017
Czytaj też: W Krakowie nie będzie defilady w Święto Niepodległości
Komentarze (0)
Najnowsze
-
09:23
Rośnie zagrożenie lawinowe. "Te miejsca należy traktować jako szczególnie niebezpieczne"
-
09:02
Jak zdobyć uprawnienia budowlane?
-
07:05
Paweł Wąsek mistrzem Polski!
-
06:57
Trudne warunki na drogach, na części tras zalega śnieg
-
18:56
Radni Lewicy chcą usunięcia arcybiskupa z kapituły Cracoviae Merenti. Głosowanie na najbliższej sesji rady miasta?
-
15:49
"Wspólne Jutro" nazwą nowego stowarzyszenia politycznego; przewodniczącą Daria Gosek-Popiołek
-
15:42
Wybory w nowo utworzonej gminie Szczawa: jest kalendarz wyborczy
-
15:22
Zakopiańska snowboardzistka Aleksandra Król-Walas wygrała zawody Pucharu Świata
-
14:11
Nie żyje dr Kazimierz Walasz, wieloletni prezes Małopolskiego Towarzystwa Ornitologicznego
-
13:56
Nowy Sącz - nowy rok - nowe twarze we władzach miasta, spółek i instytucji
-
13:41
Partia Razem ogłosiła kandydata na prezydenta
-
12:53
IMGW ostrzega przed zamieciami śnieżnymi i silnym wiatrem
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze