Jak mówi Teresa Grega, zamierza kontynuować plany inwestycyjne związane z budową nowych wybiegów dla zwierząt. A potrzeby są ogromne, jeśli chce się zapewnić im jak najlepsze warunki.

- Chcemy zwiększyć populację hipopotamów karłowatych w naszym ogrodzie. Mamy plan, aby w przyszłym roku rozpocząć budowę wybiegu i budynku wewnętrznego dla hipopotamów karłowatych. Wstępna wycena to jest ok. 4,5 mln złotych. Następną pilną potrzebą jest poprawa warunków bytowych dla uchatek patagońskich. Na to potrzeba przynajmniej 17 mln złotych - mówi Teresa Grega i dodaje, że zadaniem ogrodów zoologicznych jest dziś nie tylko pokazywanie zwierząt, ale przede wszystkim uczenie i promowanie idei ochrony przyrody.

- Chcę wzmocnić stronę dydaktyczną, współpraca ze szkołami, przedszkolami, z ośrodkami kultury, bibliotekami na terenie miasta i województwa. Promocja ogrodu poprzez lekcje biologii, wycieczki, oprowadzanie. Promocja ochrony ogólnie przyjętej przyrody - tłumaczy Teresa Grega.

Idea utworzenia zoo w Krakowie narodziła się w 1927 r. Zwierzyniec zlokalizowano w Lesie Wolskim – największej enklawie zielonej w Krakowie, którą Miejska Kasa Oszczędności Miasta Krakowa odkupiła od spółki drzewnej.

Zoo w Krakowie otwarto dla publiczności 6 lipca 1929 r. W uroczystości uczestniczył prezydent RP Ignacy Mościcki, który ofiarował placówce jelenia. W ogrodzie umieszczono wtedy 94 ssaki, 98 ptaków, a także 12 gadów rodzimych i egzotycznych.

Do końca 1929 r. ogród odwiedziło 2,8 tys. osób, w 1930 r. – 8,5 tys., a rok przed wojną w 1938 – 26 tys. osób. W czasie wojny zoo było w rękach Niemców. Próbowali oni z niego wywieźć m.in. żubry, by uzupełnić straty zoo berlińskiego po bombardowaniu dworca w Berlinie przez aliantów.

Fundacja Miejski Park i Ogród Zoologiczny opiekuje się całym Lasem Wolskim. Zoo zajmuje jego część – ok. 17 ha. Pracuje w nim 46 opiekunów zwierząt i czterech ogrodników.

 

 

(Maciej Skowronek/jp)

 

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy


Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku  oraz Twitterze.