Miasto ma zaoszczędzić na tym około 10 milionów złotych. Część będzie przekazana na bezpośrednią pomoc dla artystów a część po prostu wróci do miejskiej kasy.

- Natomiast ta pomniejszona dotacja do 40% na festiwale i wydarzenia cykliczne ma pomóc w utrzymaniu ciągłości pracy nad ich organizacją, ale również utrzymać zatrudnienie w fundacjach i stowarzyszeniach - mówi Robert Piaskowski, pełnomocnik prezydenta Krakowa do spraw kultury.

- Utrzymanie dotacji w 100 procentach jest niemożliwe, bo festiwale w najbliższym czasie się nie odbędą. A skoro nie będą miały kształtu takiego, jak planowano - organizatorzy nie poniosą też części kosztów takich jak reklama, loty, hotele - dodaje Piaskowski.

Dla organizatorów festiwali to spore zaskoczenie. Program w przypadku dużych imprez zamknięty jest często na kilka miesięcy przed terminem. Joanna Gorlach, dyrektor Krakowskiego Miesiąca Fotografii, który zaplanowano na przełom maja i czerwca zaznacza, że wiadomość o obniżeniu dotacji spadła jak grom z jasnego nieba. - To jest podcięcie gałęzi na której siedzimy, ale nie poddajemy się. Teraz pracujemy nad zmianą formatu festiwalu, tak żeby podzielić się z państwem tym co wypracowaliśmy, całą ofertą, propozycją merytoryczną. Chcemy też podziękować i jesteśmy wdzięczni za zangażowanie wszystkich, którzy z nami do tej pory pracowali i którzy wciąż chcą działać i rozwijać tę sytuację tak, żeby miała jak najlepsze zakończenie - podkreśla Gorlach.

Grzegorz Jankowicz, dyrektor programowy Festiwalu Conrada zapewnia, że organizatorzy przygotowali kilka wariantów rozwiązania tego problemu i obserwują rozwój sytuacji epidemicznej. Do października zostało jeszcze sporo czasu, ale nikt nie ma pewności, że jesienią możliwa będzie organizacja wydarzeń masowych, dlatego jeszcze nie podjęli decyzji, w jakiej formule odbędzie sie tegoroczna edycja.

- Zależy nam na ciągłości działania oraz utrzymaniu kontaktu z publicznością, ale najważniejsze jest zdrowie i bezpieczeństwo gości oraz uczestników Festiwalu. Mamy różne scenariusze opracowane i opracowywane, bo część a nich na bieżąco dostosowujemy do warunków. W stosownym czasie, kiedy warunki epidemiologiczne i ekonomiczne i społeczne będą dla nas całkowicie jasne, będziemy podejmowali decyzje którą z tych dróg pójść - mówi Jankowicz.

Bartosz Szydłowski, dyrektor artystyczny Festiwalu Boska Komedia przewidzianego na grudzień również przyznaje, że to nie jest komfortowe położenie. - Mam świadomość, że ochrona festiwalu w pełnym wymiarze nie będzie możliwa, ale być może będzie możliwa w tym najistotniejszym, który obroni ideę integralności i solidarności środowiska. Pokaże kilka zdarzeń, które będą na tyle znamienite i ważne, że pozwoli to utrzymać pewną ciągłość marki i da wspomnienie jakości teatralnej Polski. Chciałbym szukać pozytywnego rozwiązania, w miarę możliwie pozytywnego. Tak, żeby ta pozytywna myśl towarzyszyła naszej publiczności - mówi Szydłowski.

W Krakowie rocznie odbywa się ponad 200 festiwali i wydarzeń cyklicznych.

 

(Magdalena Zbylut/jp)

 

 

Bądź na bieżąco. Relacje z regionu i kraju w Radiu Kraków 


 

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy


Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku  oraz Twitterze.

Zastrzegamy sobie prawo publikacji wybranych opinii.