Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Kraków: Mocne słowa kard. Stanisława Dziwisza w czasie uroczystości Bożego Ciała

  • Kraków
  • date_range Czwartek, 2015.06.04 11:20 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 08:02 )
O odnowę moralną Krakowa i Polski apelował w czasie homilii na krakowskim Rynku kardynał Stanisław Dziwisz. Jak mówił : "Polska woła dziś o ludzi sumienia, także w polityce".

fot. PTJ

posłuchaj kardynała Stanisława Dziwisza
Procesja Bożego Ciała w Krakowie, fot. PTJ

Kardynał Stanisław Dziwisz odniósł się do tworzonej w parlamencie ustawy o in vitro. Mówił, że nie można zapomnieć, iż jest to metoda niemoralna i nie do przyjęcia przez chrześcijan. - Niepokoją nas pewne sprawy w życiu społecznym. Mówiliśmy już o nich wielokrotnie. Przygotowywana jest w polskim parlamencie niezwykle liberalna ustawa o metodzie in vitro. Stosując tę metodę nie można zapominać, że łączy się ona także z selekcją, niszczeniem lub zamrażaniem na długi czas ludzkich zarodków. A więc jest to metoda niemoralna, nie do przyjęcia przez chrześcijan i przez ludzi szanujących fundamentalne prawo każdej ludzkiej istoty do życia – mówił do zgromadzonych przed Kościołem Mariackim.

Kardynał zwrócił również uwagę na przepisy dopuszczające sprzedaż pigułek wczesnoporonnych. Jak zaznaczył, przez „nieodpowiedzialną decyzję pigułki są dostępne bez recepty dla młodych dziewcząt”.

Metropolita Krakowski odniósł się także do ratyfikowanej konwencji antyprzemocowej. Jak zaznaczył "przemocy trzeba przeciwdziałać ale nie przez przyjęcie założeń bazujących na fałszywej ideoologii gender". Dodał, że chodzi o dobro wszystkich, niezależnie od przekonań światopoglądowych i ubolewał, że głos biskupów i katolików świeckich nie został wysłuchany.

Zwrócił się też do młodych, mówiąc, że w życiu społecznym potrzebni są ludzie sumienia. - Nadzieja w młodych. Może dzięki nim coś się zmieni. Liczymy na mądrość i zaangażowanie w nasze wspólne i ważne sprawy młodego pokolenia Polek i Polaków.” Jednocześnie podziękował studentom, którzy spotykają się regularnie na modlitwie w intencji moralnej odnowy Krakowa. - Kraków powinien się odnowić duchowo i moralnie. Krakowa nie możemy zaśmiecać propozycjami, które nie mają nic wspólnego z jego kulturą, z jego duchową tradycją. Takimi propozycjami nie zaimponujemy młodzieży, któa przyjedzie do Krakowa w przyszłym roku – mówił przy ołtarzu polowym ustawionym przed Kościołem Mariackim, na którym widniało hasło “Błogosławieni czystego serca”

Uroczystość Bożego Ciała w Krakowie rozpoczęła się od Mszy Świętej na dziedzińcu przed Katedrą Wawelską. Później z Wawelu na Rynek Główny przeszła uroczysta procesja do czterech ołtarzy. Uczestniczył w niej prezydent-elekt Andrzej Duda wraz z rodzicami. Jak relacjonował dziennikarz Gazety Wyborczej, kardynał Dziwisz odniósł się do obecności Andrzeja Dudy: "Witamy prezydenta elekta. Liczymy, że pokładane w nim nadzieje się spełnią i od sierpnia w Polsce będzie lepiej". Kuria Metropolitalna w Krakowie zdementowała jednak te doniesienia prasowe. Rzecznik Archidiecezji Krakowskiej ks. Raboret Nęcek w pisze w oświadczeniu: "Czy nie jest to przesadna nadinterpretacja słów krakowskiego biskupa, która wywołała niepotrzebne zamieszanie i burzę?"

W procesji z Wawelu na Rynek Główny wzięło udział około 10 000 wiernych. Wśród nich zakonnicy, przedstawiciele uczelni i dzieci sypiące kwiaty. Procesja z Najświętszym Sakramentem przeszła traktem królewskim i zwyczajowo zatrzymywała się przy czterech ołtarzach. Były one ustawione przy kościołach: św. Idziego, św. Piotra i Pawła, św. Wojciecha i Mariackim. Dekoracje i rozważania nawiązywały do ewangelicznych ośmiu błogosławieństw, które Jezus Chrystus wygłosił podczas Kazania na Górze.

 

/Teresa Gut, Wacha,rnb/

Wyślij opinię na temat artykułu

Komentarze (0)

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię