Kraków stał się symbolem wyuzdania - napisał w liście do wiernych z Archidiecezji Krakowskiej kardynał Stanisław Dziwisz.

W teście odczytywanym dziś we wszystkich parafiach archidiecezji, metropolita zaznacza, że w Krakowie aż roi się od nocnych klubów, w których cielesność, szczególnie kobiet, jest wykorzystywana w sposób wręcz profanacyjny. Co wieczór i co noc w obrębie samego centrum rozdawane są tysiące zaproszeń, a młodzi nieraz natarczywie nakłaniani są do skorzystania z tej oferty.

List to apel o opamiętanie - wyjaśnia rzecznik krakowskiej kurii ksiądz Robert Nęcek. 

Od wtorku w kościele świętego Wojciecha na Rynku Głównym w Krakowie młodzież będzie się modlić o moralną odnowę miasta. W ramach akcji „Szpital odnowy” członkowie duszpasterstw akademickich będą zbierali również pieniądze na pomoc dla ludzi "wykorzystywanych i poranionych". Modlitwy potrwają przez miesiąc.

IAR/kp

 

List do Wiernych:

 

Drodzy Moi Bracia i Siostry!

W dniach od 18 listopada do 18 grudnia młodzież z Duszpasterstw Akademickich i różnych ruchów naszego miasta każdego dnia będzie modlić się przed Najświętszym Sakramentem w kościele św. Wojciecha na Rynku w Krakowie w godzinach od 20.00 do 22.00 w intencji moralnej odnowy Krakowa.

Modlitwa rozpoczyna się w dzień liturgicznego wspomnienia bł. Karoliny Kózkówny oraz w setną rocznicę jej męczeńskiej śmierci. Ta młoda dziewczyna straciła życie broniąc swej godności. Dziś młodzi ludzie w naszym mieście stają przed podobnymi wyborami, choć pozornie nie grozi im utrata życia. Narażeni są jednak na zaprzepaszczenie tego, co nadaje sens ich życiu: poczucia własnej godności i zdolności do dojrzałej miłości.

Popatrzmy na fakty: w Krakowie aż roi się od nocnych klubów, w których cielesność, szczególnie kobiet, jest wykorzystywana w sposób wręcz profanacyjny. Co wieczór i co noc w obrębie samego centrum rozdawane są tysiące zaproszeń, a młodzi nieraz natarczywie nakłaniani są do skorzystania z tej oferty.

Kraków, stolica Miłosierdzia Bożego i miasto tylu świętych coraz bardziej staje się symbolem wyuzdania. Nie możemy na to patrzeć biernie, podejmijmy wysiłek obrony tak wielkich wartości, jakimi są godność ludzkiego ciała, świętość małżeńskiej miłości, formacja młodych sumień.

Podczas trwania adoracji młodzież będzie także zapraszać osoby znajdujące się w obrębie Rynku do wspólnej modlitwy. Na wzór działań księdza Piotra Skargi w wielu wspólnotach i przy kościele św. Wojciecha będzie też organizowana przez młodzież zbiórka pieniędzy na różne formy pomocy dla ludzi wykorzystywanych i poranionych. Istnieje potrzeba, by również tego typu opieką objąć wiele osób, które zmagają się w swoim życiu ze skutkami propagowania nieczystości.

Całe to dzieło modlitwy i troski będzie nosiło nazwę „Szpital domowy”. Rozpocznie się Mszą Świętą w kościele św. Wojciecha, 18 listopada o godzinie 20.00.

Bardzo proszę o powszechne włączenie się w tę inicjatywę i wszystkim udzielam mojego pasterskiego błogosławieństwa.

Kardynał Stanisław Dziwisz

Arcybiskup Metropolita Krakowski

 

Kraków, w wigilię Uroczystości Wszystkich Świętych, 31 X 2014 r.