Kobieta była leczona wcześniej w innym małopolskim szpitalu. "Około dwóch tygodni temu została tam poddana zabiegowi chirurgicznemu. Następnie z potwierdzonym zakażeniem COVID-19 trafiła do naszego szpitala i w trakcie pobytu oraz leczenia infekcji nastąpiło krwawienie do dolnego odcinka przewodu pokarmowego" – mówił dr Czesław Osuch, zastępca kierownika Oddziału Klinicznego Chirurgii Ogólnej, Onkologicznej, Metabolicznej i Stanów Nagłych.
Jak podkreślił dr Osuch trudnością dla lekarzy operujących osoby zakażone koronawirusem jest to, że pracują dokładniej zabezpieczeni niż w przypadku standardowych zabiegów: w fartuchach barierowych i maskach. "W trackie takiego zabiegu dużo większy jest wysiłek psychiczny i przede wszystkim fizyczny, dochodzi do dużej utraty wody. Jesteśmy na pewno po nim bardziej zmęczeni niż w trakcie normalnego zabiegu chirurgicznego" - mówił lekarz.
Na bloku operacyjnym rygorystycznie przestrzegane są zasady zabezpieczenia personelu medycznego przed infekcją. Zabieg był prowadzony z udziałem dwóch chirurgów przy zastosowaniu haków automatycznych. Przestrzegano też procedur innej kolejności wchodzenia poszczególnych zespołów na blok operacyjny.
"Sama procedura medyczna jest identyczna jak u innych chorych. Ale zdajemy sobie sprawę, że musimy minimalizować uraz okołooperacyjny tak, aby w jak najmniejszym stopniu wpływać na obniżenie odporności u chorego, bo w zasadzie jedyną bronią, jaką mamy jako ludzie przeciwko temu wirusowi jest na ten moment nasz układ immunologiczny" – podkreślił dr Osuch.
Zoperowana kobieta przebywa na Oddziale Intensywnej Opieki Medycznej.
Lekarze ze Szpitala Uniwersyteckiego spodziewają się, że chorych z potwierdzonym COVID-19 wymagających interwencji chirurgicznej może przybywać. To nie tylko osoby już hospitalizowane, ale także poddane kwarantannie, u które mogą wystąpić inne schorzenia.
"Jesteśmy na to przygotowani. Procedury, które mamy sprawdziły się i wszystko zadziałało. Przez cały zabieg czułem się bezpieczny, mając wokół ludzi kompetentnych i przygotowanych do tego" – powiedział zastępca kierownika Oddziału Klinicznego Chirurgii Ogólnej.
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze.
Zastrzegamy sobie prawo publikacji wybranych opinii.
(PAP/ko)