- A
- A
- A
Kolejny dzień z łącznicowymi utrudnieniami w Krakowie. Sprawdź rady policji i drogowców
Kolejne zmagania krakowskich kierowców z utrudnieniami na trasie z Łagiewniki do Nowej Huty. Przez zamknięcie estakady nad ulicą Wielicką kierowcy znów stoją w długim korku na alei Powstańców Śląskich. Podobnie jak w poniedziałek korkują się też sąsiednie ulice, na przykład Wielicka i Kamieńskiego. Długa kolejka jest również na ulicy Śliwiaka, czyli na zjeździe z trasy S7, która jest jedną z tras objazdowych.Kierowcy się denerwują a policja wzmożonymi siłami pomaga w rozładowaniu korków. Jako jedyni chłodną głowę zachowują... drogowcy z ZIKiT-u, którzy wciąż czekają z wprowadzeniem ewentualnych zmian w organizacji ruchu. "Pierwszy dzień nie jest w żaden sposób miarodajny" - przekonuje Piotr Hamarnik z biura prasowego.
Jeśli już zmiany zostaną wprowadzone, to będą dotyczyły raczej... usprawnienia komunikacji miejskiej. Na przykład wydłużenia buspasa na dojeździe do zamkniętej estakady. "Autobusy miały stosunkowo najmniejsze opóźnienia"- dodaje Hamarnik.
Do przesiadki na autobus zachęca nawet policja. "Czym więcej osób będzie jeździć komunikacją miejską, tym ten ruch w tym miejscu będzie mniejszy" - mówi Tomasz Seweryn z drogówki i dodaje, że kto może... niech zrezygnuje z jazdy samochodem, zwłaszcza w tych pierwszych dniach.
Tym, którzy muszą jechać samochodem, funkcjonariusze radzą, aby sami opracowali sobie trasę objazdową. Najlepiej inną niż te, z których korzystają wszyscy. Po głównych ulicach takich jak Kalwaryjska czy obwodnica autostradowa jeżdżą także osoby spoza Krakowa, którzy nie znają mniejszych uliczek w mieście.
Co radzą drogowcy?
- Drogowcy apelują, aby jeśli to możliwe, przesiąść się na rower.
- Jest też zalecenie, aby korzystać z komunikacji miejskiej. Dla autobusów będzie wyznaczony buspas (tą trasą kursują linie 174 i 178). Zdarza się jednak, że już teraz w godzinach szczytu autobusy bywają mocno zatłoczone. ZIKiT obiecuje, że jeśli będzie bardzo źle, dołoży dodatkowe pojazdy.
- Kierowcom można polecić objazd przez obwodnicę autostradową. Można uciec na węźle Łagiewnickim i dojechać aż do ulicy Śliwiaka, a potem Lipską do Nowohuckiej. Tu jednak też jest pewne zagrożenie, bo rano ulica Śliwiaka lubi się korkować. Jeśli dodać do tego kolejną grupę kierowców, niewykluczone są jeszcze dłuższe kolejki.
- Można też korzystać z innych tras objazdowych, mniejszymi uliczkami w okolicy. Tu jednak kierowcy muszą sami sobie zaplanować alternatywną. Dobrze jest wykorzystać do tego weekend i albo z pomocą mapy, albo osobiście ułożyć sobie trasę przejazdu
To dopiero początek
To, co zaczęło się w sobotę, to dopiero początek. W kolejnych miesiącach utrudnienia w tym miejscu będą jeszcze większe, aż do prawie całkowitego zamknięcia skrzyżowania w drugiej połowie wakacji. Tylko na Światowe Dni Młodzieży drogowcy przerwa pracę i udrożnią przejazd.
Po co łącznica?
Budowa łącznicy ma potrwać do końca 2017 roku. To fragment torów, który sprawi, że pociągi jadące w stronę Skawiny i Zakopanego nie będą musiały wjeżdżać na stację Kraków Płaszów i tam zmieniać kierunek jazdy. Dzięki temu jazda do Zakopanego skróci się o około 15 minut. Podobnie będzie z kursami do Skawiny.
Łącznica umożliwi uruchomienie połączenia Szybkiej Kolei Aglomeracyjnej właśnie do Skawiny. Dodatkowo przy węźle Powstańców Wielkopolskich - Śląskich - Wielickiej powstanie przystanek kolejowy, dzięki czemu będzie tam można szybko dojechać pociągiem z Dworca Głównego, wspomnianej Skawiny, a także np. Swoszowic.
Zamknięcie ulic podczas budowy łącznicy jest konieczne, bo nad jezdniami będzie biegła całkowicie nowa estakada kolejowa.
Przypominamy: Pierwszy dzień roboczy z II etapem budowy łącznicy. Południe Krakowa stoi w ogromnych korkach
(Maciej Skowronek/ko)
Komentarze (0)
Najnowsze
-
16:50
Kochamy muzykę Bałkanów – Doček Nowe Godine w Krakowie
-
16:31
Koniec sprawy głośnego wypadku przy Moście Dębnickim w Krakowie
-
15:59
Obwodnica Nowego Targu. Znamy termin wydania decyzji środowiskowej
-
15:50
Ryjkowiec palmowy – piękny owad, choć groźny dla roślin tropikalnych
-
15:06
Czas na zmianę? Będą konsultacje w sprawie ograniczeń używania fajerwerków w Krakowie
-
14:57
Dlaczego znowu pokochaliśmy fotografię analogową?
-
14:34
Konferencja „Ochrona chomika europejskiego w Polsce – wyzwania i perspektywy”
-
14:34
Oświęcim. Śledczy badają, czy doszło do wyłudzeń dodatków covidowych w szpitalu
-
14:23
Konrad Swinarski w książce i na antenie Radia Kraków. Wydawnictwo Literackie zaprasza na spotkanie autorskie
-
14:16
"Izrael w Egipcie" - oratorium Haendla w odsłonie Mendelssohna
-
12:10
Ekspert ds. prawa: „Ustawa antyhejterska jest ważna, ale wciąż trzeba edukować społeczeństwo”
-
10:00
Dlaczego znowu pokochaliśmy fotografię analogową?
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze