Jedyny na świecie #tomograf pozytonowo-emysyjny oparty na plastiku #polimery zespołu prof. @JagiellonskiUni Pawła Moskala zbada nie tylko, gdzie i jak metabolizowany jest radioizotop, ale także czy badany nowotwór jest złośliwy. #PET #radiooncology #radiotherapy w @RadioKrakow pic.twitter.com/7HhMQF8DqD
— Joanna Gąska (@joanna_gaska) October 1, 2019
Naukowcy z Uniwersytetu Jagiellońskiego stworzyli tomograf określający stopień nowotworu. Po 10 latach urządzenie jest na dobrej drodze, by już wkrótce diagnozować pacjentów w szpitalach.
„Urządzenie działa w ten sposób, że pacjentowi podaje się substancję, która emituje promieniowanie. To najczęściej jest cukier, glukoza, której jeden z atomów jest promieniotwórczy. Po podaniu tej substancji, ona jest metabolizowana przez organizm, ale jednocześnie emituje promieniowanie. Urządzenie jest w stanie zmierzyć to promieniowanie, a potem, dzięki różnym procedurom informatycznym, można odtworzyć obraz, który pokaże gdzie ta glukoza się zgromadziła” - wyjaśnia prof. Paweł Moskal. „Będzie możliwość określenia dodatkowych parametrów, analogicznych do tych, które uzyskuje się dzięki badaniom histopatologicznym, po biopsji” - dodaje kierownik projektu.
Tomograf będzie mógł być stosowany w diagnostyce chorób nowotworowych oraz chorób układu krążenia.