Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Dominikanie zaprezentowali swoje skarby. To będzie wyjątkowe muzeum

  • Kraków
  • date_range Piątek, 2015.06.26 15:16 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 08:04 )
Najstarsza na świecie chorągiew kanonizacyjna, relikwiarz z głową św. Jacka Odrowąża - założyciela polskich Dominikanów, bezcenne ornaty pokazano w pomieszczeniach, w których ma powstać nowe muzeum. Zaprezentowano także rozwiązania multimedialne. To była pierwsza prezentacja muzeum Dominikanów, które powstaje w Krakowie.

Skarby Dominikanów. Zdjęcia dzięki uprzejmości zakonników

Posłuchaj materiału Anny Łoś
Dominikanie zaprezentowali swoje skarby

- Postawa Dominikanów jest wzorowa. Nie wszyscy chcą się swoimi skarbami dzielić. A przecież na początku VII wieku papież Grzegorz Wielki sformułował taką doktrynę, że dzieło sztuki ma pełnić funkcję dydaktyczną i ewangelizacyjną. Ma przypominać o prawdach wiary - mówi prof.Marek Walczak - historyk sztuki na UJ. 

Przestrzenie muzealne Dominikanów będą częścią klasztoru. W tej chwili ta część jest niedostępna, znajduje się tam pracownia konserwatorska. "Klasztor otworzy się dla osób z zewnątrz. Natomiast klauzura pozostanie klauzurą. Choć planujemy wnieść nieco nowoczesności, m.in. mapping 3D" - wyjaśnia przeor klasztoru Piotr Ciuba. 

Pomysłem i koncepcją jest zachwycona Zofia Gołubiew, dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie. "Nie wiedziałam, że Dominikanie mają tak wspaniałe zbiory" - mówi dyrektor MNK. A jak podkreśla Marcin Ciba, konserwator w klasztorze OO.Dominikanów, w muzeum będą wyznaczone ścieżki dla różnych przewodników. "Wiedza przekazana będzie inaczej wiernemu, inaczej historykowi sztuki, a inaczej wycieczce dzieci ze szkoły" - tłumaczy Ciba. 

Dominikanie mają eksponaty z każdej epoki historycznej, niektóre sięgają nawet XIII wieku. Relikwiarz z głową św. Jacka, chorągiew kanonizacyjna św. Jacka, przebogaty zespół płytek romańskich, naczynia liturgiczne, np. misa do obmywania stóp, monstracja królowej Bony, szaty liturgiczne od XIV wieku - to tylko niektóre z zabytków, które zobaczymy w muzeum. 

 

(Anna Łoś/ew)

 

 

 

Skarby OO. Dominikanów
Wyślij opinię na temat artykułu

Komentarze (0)

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię