- A
- A
- A
Cricoteka została oficjalnie otwarta. ZDJĘCIA
Nowa siedziba Cricoteki oficjalnie otwarta - o 12 muzeum dokumentujące twórczość Tadeusza Kantora rozpoczęło swoją działalność. Nowoczesny budynek przy Nadwiślańskiej 4 wprowadza nową jakość na mapie architektonicznej Krakowa. Otwarcie uświetniło słuchowisko Radia Kraków, "Lord Kantor".
Nowa siedziba Cricoteki znajduje się w krakowskim Podgórzu na terenach dawnej Elektrowni Podgórskiej . Przy ulicy Nadwiślańskiej 4 stoi wyjątkowa bryła budynku, który jest rodzajem architektonicznego hołdu złożonego artyście. Architektura nowej siedziby ożywi postindustrialną przestrzeń Starego Podgórza, które wraz z położonym po przeciwnej stronie Wisły Kazimierzem oraz przyległymi terenami Zabłocia przyczyni się do rozwoju tej części Krakowa i jego otwarcia na Wisłę. Połączenie nowoczesnej architektury ze starymi budynkami elektrowni jest także punktem wyjścia dla programu Cricoteki.
W obchody wpisane jest słuchowisko Radia Kraków „Lord Kantor”. Jego reżyserem i autorem tekstu jest Mateusz Pakuła a w jednej z głównych ról wystąpił Jan Peszek.
Polecamy: Lord Kantor
- O wadze sztuki Tadeusza Kantora dużo mogliby nam powiedzieć artyści spoza Polski i takiego spojrzenia dzisiaj potrzebujemy - przekonywał podczas uroczystości otwarcia nowego budynku Cricoteki Andrzej Wajda. - Dzisiejsza Cricoteka to także dialog z artystami nam współczesnymi.
A tak powstawała Cricoteka:
2005 - Powstaje pomysł, aby Ośrodek Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora skupić w jednym miejscu (obecnie bowiem działa w czterech różnych lokalizacjach). Wybrano tereny i zabudowania dawnej Elektrowni Podgórskiej, która dzięki temu zostanie zachowana w nowej formie i zyska nową funkcję.
2007 - W konkursie zostaje wybrana koncepcja budynku.
2008 - Przygotowanie projektu.
2009 - Rozpoczęcie prac.
2010 - Prace na kilka miesięcy przerywa powódź. Już wiadomo, że termin zakończenia budowy, czyli 2011 rok, nie zostanie dotrzymany.
2012 - Wykonawca znów przerywa prace, bo uważa, że nowatorski projekt nie jest możliwy do realizacji, a konstrukcja grozi zawaleniem. Konieczne było zamówienie ekspertyz, które miały odpowiedzieć na pytanie, czy tak jest rzeczywiście.
Przypominamy: Wznowiono prace przy Cricotece
2013 - Wznowienie prac i ustalenie nowego terminu otwarcia na wrzesień 2014 roku.
P. Nawara: "Chcieliśmy kontynuować ideę Kantora"
M. Pakuła: "Mam nadzieję, że Kantor byłby mile i niemile połechtany"
Otwarcie nowej Cricoteki coraz bliżej. ZDJĘCIA
(RK)
Komentarze (0)
Najnowsze
-
06:24
Porywali ludzi, wywozili za miasto i brutalnie bili. Pięciu mieszkańców Podhala w rękach prokuratury
-
06:12
Aktualności komunikacyjne 8.01
-
22:35
Prof. Tomasz Guzik: Nosiłem na Giewont książkę o statystyce
-
21:21
Wszystko płynie... Nie będzie już magistrackiej jednostki Klimat-Energia-Gospodarka Wodna
-
21:09
Arboretum Pendereckiego w Lusławicach ubiega się o Znak Dziedzictwa Europejskiego
-
20:31
Czy Kraków może zakazać używania fajerwerków? Prawnik: To zapowiedź populistyczna
-
19:44
Nawałka powołał Błaszczykowskiego!
-
19:13
Pierwszy w historii zagraniczny obóz Puszczy Niepołomice
-
19:05
Cracovia rozpoczęła przygotowania
-
18:06
Medale św. Brata Alberta przyznane. Wśród laureatów Anna Lewandowska i rodzina Świtajów
-
12:10
„Produkcja ubrań jest wciąż tańsza od recyklingu odzieży”
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze