- A
- A
- A
Co najmniej 20 chorych na raka oka może liczyć na terapię protonową w Centrum Cyklotronowym
Do końca czerwca co najmniej 20 pacjentów cierpiących na nowotwory oka będzie mogło skorzystać z nowoczesnej terapii protonowej. Szpital Uniwersytecki w Krakowie podpisał właśnie umowę z Centrum Cyklotronowe Bronowice na realizację takich świadczeń. Koszty terapii protonowej są pokrywane przez NFZ. W przypadku nowotworów oka koszt leczenia jednego pacjenta to ok. 52 tys. zł.Jak poinformowała w piątek PAP rzeczniczka prasowa Szpitala Uniwersyteckiego Maria Włodkowska, zawarta umowa jest przedłużeniem współpracy, która trwa od 2013 r. Od tego czasu na terenie IFJ PAN z możliwości leczenia, w ramach NFZ, skorzystało ponad 100 pacjentów Szpitala Uniwersyteckiego. W 2013 r. NFZ na ten cel przeznaczył 1 mln 260 tys. zł, w 2014 r. i 2015 r. po 2 mln 415 tys.
W tym roku jeden pacjent skorzystał z terapii protonowej w Centrum Cyklotronowym Bronowice. Trwa ustalanie listy kolejnych kwalifikowanych do leczenia.
Terapia protonowa to innowacyjna metoda zwalczania nowotworów, wykorzystywana m.in. do leczenia czerniaka gałki ocznej, stosowana w kilkunastu krajach świata, głównie w USA i Europie Zachodniej. Do naświetlania zmian nowotworowych wykorzystuje się promieniowanie protonowe. Ma ono tę zaletę, że pozwala skoncentrować optymalną dawkę w samym guzie nowotworowym, oszczędzając zdrowe tkanki położone płycej. Ale specjaliści podkreślają, że terapia protonowa nie jest najlepszą metodą do leczenia wszystkich rodzajów nowotworów.
Centrum Cyklotronowe Bronowice zostało otwarte w październiku 2015 r. Ośrodek badawczy dysponuje cyklotronem Proteus C-235, halę eksperymentalną służącą fizykom, ze stanowiskiem do radioterapii nowotworów gałki ocznej oraz dwoma stanowiskami do nowotworów w innych częściach ciała.
Z cyklotronu Proteus C-235 korzystają także naukowcy, m.in. fizycy, inżynierowie i radiobiolodzy, którym produkowane przez cyklotron wiązki protonów służą m.in. do badania właściwości materii i wrażliwości materiałów biologicznych na promieniowanie.
Pierwsze dwie kompleksowe terapie protonowe nowotworu oka wykonano w 2011 r. na dwóch pacjentach z czerniakiem błony naczyniowej oka. Zostały one przeprowadzone w ramach tzw. eksperymentu medycznego, bo takiej procedury nie przewidywano wówczas jeszcze w katalogu świadczeń medycznych. Były to pierwsze tego typu zabiegi nie tylko w Polsce, ale i Europie Środkowej.
(reklama)
Masz wadę wzroku i chciałbyś przestać nosić okulary? W Centrum Laserowej Korekcji Wzroku COMO - https://comookulistyka.pl bezpiecznie i skutecznie zapewnisz sobie doskonały wzrok dzięki laserowej korekcji wzroku. Korekcja wzroku laserem skierowana jest do osób aktywnie spędzających czas, pracujących w zawodach wymagających precyzji wzroku lub po prostu zmęczonych noszeniem okularów lub soczewek kontaktowych.
Odwiedź nas w Krakowie:
COMO Laserowa korekcja wzroku Kraków
ul. Kątowa 10, 31-404 Kraków
Mail: [email protected]
Tel: +48 12 283 49 90
Wciąż nie wiadomo kiedy Centrum Cyklotronowym Bronowice zacznie przyjmować pacjentów z innymi rodzajami nowotworów.
Centrum Cyklotronowe Bronowice w Krakowie, działające w obrębie Instytutu Fizyki Jądrowej PAN, jest jedynym ośrodkiem radioterapii protonowej w Polsce i jednym z niewielu na świecie.
(PAP,ew)
Komentarze (0)
Najnowsze
-
17:55
Tradycji stało się zadość. Bożonarodzeniowa choinka pod oknem papieskim uroczyście rozświetlona
-
16:16
Niebezpiecznie na przejściach dla pieszych. Winni kierowcy i sami piesi
-
15:58
Ewa Szkurłat z nagrodą Marszałka Senatu
-
15:49
Jakiej firmy elektronarzędzia do domu warto wybrać?
-
15:44
Zalety hulajnogi elektrycznej dla rodziców z dziećmi
-
14:18
Tramwaje wróciły na ul. Kościuszki w Krakowie
-
13:51
Igrzyska Olimpijskie w Krakowie? Nie wyklucza tego minister sportu i turystyki
-
13:27
Nowoczesna hala sportowa powstanie w Krakowie. Minister sportu: takiego obiektu brakowało
-
12:36
Wypadek na autostradzie A4. Droga już odblokowana
-
11:55
Dzięki otwarciu nowej obwodnicy bezpieczniejszy przejazd z Tarnowa do Warszawy. Pozostaje jednak niedosyt
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze