Po słynnym listopadowym "epizodzie smogowym", w czasie którego normy zanieczyszczenia powietrza w Krakowie (i nie tylko) były przekroczone kilkukrotnie, władze Krakowa gorączkowo zaczęły przygotowywać plan działania na wypadek powtórki. Zakazu wjazdu ciężkich pojazdów do ścisłego centrum nie udało się na razie wprowadzić, wprowadzono za to bezpłatną komunikację miejską dla posiadaczy samochodów osobowych.
Ponieważ mnożą się pytania o dokładne zasady tego rozwiązania - poniżej przedstawiamy wszystkie szczegóły.
Kto może korzystać?
Z bezpłatnych przejazdów tramwajami i autobusami będą mogli korzystać posiadacze dowodu rejestracyjnego auta osobowego (nie dostawczego). Pojazd musi mieć ważne badania techniczne. Może to być dowód wydany w dowolnej miejscowości. Pojazd może być zarejestrowany na firmę.
Dowód przedstawia się kontrolerowi zamiast biletu. Z posiadaczem dowodu mogą podróżować inni podróżni w liczbie odpowiadającej tej, która jest wpisana w dokumencie (podobnie jak to jest w przypadku Dnia Bez Samochodu). "Na dowód" można się poruszać na terenie gminy miejskiej Kraków, oraz na terenie gmin, w obrebie których porusza się krakowska komunikacja miejska (linie aglomeracyjne).
Wśród pytań słuchaczy Radia Kraków pojawiają się i takie, które dotyczą współwłasności auta. "Współwłasność auta nie ma tutaj znaczenia. Dla nas liczy się to, że auto zostaje w garażu. Jeśli ktoś ma przy sobie dowód rejestracyjny, to oznacza, że samochód nie jeździ po ulicach" - tłumaczy Jan Machowski z Urzędu Miasta Krakowa.
Kiedy można korzystać?
Bezpłatna komunikacja miejska dla kierowców będzie wprowadzana wówczas, kiedy średnia stężeń pyłu PM10 z całej doby, na trzech stacjach pomiarowych w Krakowie, przekroczy 150 mikrogramów.
Druga okoliczność, kiedy na przynajmniej jednej z tych stacji przekroczenie wyniesie co najmniej 200 mikrogramów. Bezpłatna komunikacja miejska będzie obowiązywała od północy, przez całą następną dobę.
Jak mieszkańcy się o tym dowiedzą?
Ponieważ mieszkańcom trudno śledzić dane o zanieczyszczeniach i dodatkowo wyliczać średnią, o bezpłatnej komunikacji będą informowali urzędnicy i miejskie służby.
- Jeśli dojdzie do wspomnianych przekroczeń, około godziny 16.00 lub 17.00 będziemy informowali mieszkańców, że od północy, przez cała następną dobę kierowcy będą mogli jeździć za darmo - zapowiada Jan Machowski z magistratu.
Informacje pojawią się na stronie internetowej Magicznego Krakowa, na portalach społecznościowych, na stronach MPK i ZIKiT-u, a także w mediach i na elektronicznych tablicach przystankowych.
Czekamy więc na pierwszą testową dobę obowiązywania nowych przepisów. Choć wszyscy pewnie woleliby, aby... nie było takiej konieczności, to znaczy, żeby normy zanieczyszczeń aż tak w Krakowie nie były przekraczane.
(Maciej Skowronek/ko)