Podczas Eucharystii sprawowanej w kaplicy klasztornej w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach abp Jędraszewski zwrócił uwagę, że w tym roku przeżywamy szczególną Wielkanoc.

"Zdecydowana większość spośród nas nie może doświadczyć w sobie Chrystusa, który daje nam samego siebie w komunii św.” - wskazał. „Pozostaje nam komunia św. duchowa, a wraz z nią dary, które wszystkim przynosi zmartwychwstały Chrystus +ciszą swej łaski+ podążając do ludzi – dary pokoju, radości i miłości” - podkreślił.

Jak mówił w homilii hierarcha, w poranek Zmartwychwstania Pańskiego „świat się radykalnie, raz na zawsze zmienił”. Przywołując słowa kard. Karola Wojtyły, wskazał, że „dzięki zmartwychwstaniu Chrystusa został odwrócony porządek mijania, gdyż dotąd powszechnie sądzono, że przemija się od życia ku śmierci (...). Natomiast teraz zostało otwarte przechodzenie przez śmierć ku życiu. Taki właśnie jest porządek przemijania u chrześcijan”.

Metropolita krakowski przywołał postać św. Edyty Stein i jej duchową drogę, która od doświadczenia krzyża zaprowadziła ją do zachwytu nad zmartwychwstałym Panem.

„Do zachwytu nad Chrystusem, który ciszą swej łaski od tamtego wielkanocnego poranka nieustannie +podąża do ludzi+. I tak właśnie się dzieje prawie od dwóch tysięcy już lat” - dodał abp Jędraszewski w kazaniu.

Jak przypomniał, w tym samym mniej więcej czasie co Edyta Stein, żyła w Polsce Helena Kowalska – św. siostra Faustyna. „Ona także doświadczała Chrystusa, który ciszą swej łaski od tamtego wielkanocnego poranka nieustannie +podąża do ludzi+” - zaznaczył.

Bądź na bieżąco. Relacje z regionu i kraju w Radiu Kraków 

PAP/bp