Przewodniczący zarządu osiedla podkreślił, że nie ma tam najświętszego sakramentu więc nie ma mowy o profanacji. Wybór kaplicy na miejsce do głosowania zaskoczył urzędników, ale zmiany nie będzie. "Jeśli już mieszkańcy zostali poinformowani przez zarząd osiedla, że jest to taki, a nie inny lokakal, nie chcielibyśmy wprowadzać zamieszania. Jest to suwerenna decyzja zarządu osiedla. Myślę, że zachowanie będzie adekwatne do miejsca w którym to głosowanie będzie prowadzone". - podkreśla w rozmowie z Radiem Kraków naczelnik wydziału promocji bocheńskiego magistratu Tomasz Ryncarz.
To nie jedyna kontrowersja związana z bocheńskim budżetem obywatelskim. Weryfikacji nie przeszły zgłoszone do projektów ogólnomiejskich m.in. : Organizacja II Biegu o Pierścień św. Kingi czy też Współorganizacja Cyklu Koncertów "BOCHNIA ROCKS!".
Tomasz Rycnarz z bocheńskiego magistratu podkreśla, że dopuszczenie tych projektów do głosowania byłoby sprzeczne z regulaminu budżetu obywatelskiego. "Te wnioski z góry wskazywały wykonawcę tych zadań. W budżecie obywatelskim tak na prawdę mieszkańcy wydają polecenie Urzędowi Miasta przeprowadzenia pewnej inicjatywy. Czyli jeżeli mieszkańcy zagłosują na wykonanie chodnika, nie jest jednoznaczne z tym, że będą go układali wnioskodowawcy. Więc analogiczna sytuacja jest w przypadku tych imprez. My jako miasto nie jesteśmy właścicielem nazwy danej imprezy".
Naczelnik wydziału promocji bocheńskiego magistratu dodaje, że w przypadku dopuszczenia do głosowania wspomnianych projektów, Urząd mógłby zlecić ich organizację własnym komórkom, a nie inicjatorom czyli np. fundacji. Ryncarz dodaje, że inicjatorzy tych imprez na początku roku będą mogli się starać o wsparcie w ramach konkursów dla organizacji pozarządowych.
Kolejna wątpliwość to krótki czas głosowania na budżet obywatelski. W innych miastach trwa to od kilku do kilkunastu dni. W Bochni zagłosować będzie można tylko w sobotę i niedzielę. Urzędnicy wyjaśniają, że jest to po części związane z późnym czasem na wpisanie zwycięskich projektów do przyszłorocznego budżetu.
Poza tym, zdaniem asystenta burmistrza Bochni, wydłużony czas wcale nie dawał dużej frekwencji. Andrzej Koprowski wyjaśnia to za pomocą porównania do dekoracji świątecznych, które pojawiają się w hipermarketach już na początku listopada. "W wigilię człowiek już się tak do tego przyzwyczaja, że nie czuje charakteru tych świąt".
W sobotę i niedzielę mieszkańcy Bochni po raz pierwszy zagłosują na budżet obywatelski z prawdziwego zdarzenia. Wcześniej miasto zasłynęło z pomysłu przekazania pieniędzy do dyspozycji zarządów osiedli i nazwaniem tego budżetem obywatelskim.
Tym razem każdy mógł zgłosić projekt tak jak i każdy mieszkaniec, który ukończył 16 lat będzie mógł wziąć w głosowaniu na 13 projektów ogólnomiejskich i 13 osiedlowych. Do podziału jest 700 tysięcy złotych na projekty ogólnomiejskie i po 50 tysięcy złotych na projekty dla każdego z 14 osiedli.
Listę projektów z opisem można znaleźć TUTAJ.
Głosowanie na budżet obywatelski w lokalach będzie się odbywało w sobotę i niedzielę od 10.00 do 13.00, oraz w internecie przez dwie doby.
(Bartłomiej Maziarz/ko)