"Niech ten prosty gest będzie symbolem naszego zaangażowania w modlitwę w intencji wszystkich ludzi i wyrazem zaufania, jakie pokładamy w Bogu, Panu życia i historii. Jesteśmy jedną rodziną: ze sobą i ze światem. Wszystko jest między sobą powiązane i w taką właśnie rzeczywistość pragniemy wnieść nasz wkład: naszą modlitwę, nasze oddanie i naszą bliskość" – napisał o. Carlos A. Trovarelli w liście zredagowanym w czterech oficjalnych językach zakonu włoskim, angielskim, hiszpańskim i polskim.
Jak powiedział PAP o. Jan Maria Szewek post, do którego zachęca przełożony zakonu jest postem jakościowym i ilościowym, takim, jaki obowiązuje franciszkanów w Środę Popielcową, Wielki Piątek, w wigilie uroczystości św. Franciszka z Asyżu i Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny oraz w każdy piątek w ciągu roku. Obowiązuje wtedy wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych oraz jeden posiłek do syta i dwa lekkie.
Na całym świecie do Zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych (franciszkanów) należy ponad 4 tys. mężczyzn.
O. Carlos A. Trovarelli poprosił także o podjęcie inicjatywy dodatkowych modlitw i okazywania przejawów solidarności z innymi. "Nie zapominajmy też o tych, którzy już od dawna cierpią z powodu wielu innych rodzajów zła i wykluczenia społecznego. Nadszedł czas, aby nasz sposób życia stał się wyrazem solidarności. Pozostańmy silni w nadziei i, jako franciszkanie, życzliwie zainteresowani tym światem!" – podkreślił generał zakonu.
Krakowscy franciszkanie prowadzą już akcję "Adoptuj medyka", która polega na systematycznej, codziennej dowolnej modlitwie, którą każdy może odmawiać w intencji osoby ze środowiska medycznego. Bracie włączyli się także w inicjatywę Kościoła w Polsce odmawiając codziennie o g. 20.30 różaniec. W kurii prowincjalnej franciszkanów w Krakowie bracie kończą go Liturgią Godzin (Kompletą) i Apelem Jasnogórskim.
(PAP/sp)