00:01 - MSWiA: od niedzieli tymczasowa kontrola graniczna na 58 przejściach:
W związku z zagrożeniem epidemicznym i rozprzestrzenianiem się koronawirusa od północy w niedzielę na 10 dni przywrócona została kontrola na granicy z Niemcami, Czechami, Słowacją i Litwą. Jej przekraczanie będzie możliwe tylko na 58 wyznaczonych przejściach. Ograniczony został też ruch na przejściach granicznych z Rosją, Białorusią i Ukrainą.
W nocy z piątku na sobotę w Dzienniku Ustaw opublikowano dwa rozporządzenia ministra spraw wewnętrznych i administracji dotyczące przywrócenia tymczasowej kontroli na granicach wewnętrznych Unii Europejskiej oraz o czasowym zawieszeniu lub ograniczeniu ruchu granicznego na wymienionych przejściach prowadzących do Polski.
Na podstawie pierwszego rozporządzenia MSWIA zostanie przywrócona tymczasowo - od 15 marca do 24 marca - kontrola graniczna osób przekraczających polską granicę państwową, stanowiącą granicę wewnętrzną UE - strefy Schengen.
Na granicach z Niemcami i Czechami będzie działało po piętnaście przejść granicznych.
Na granicy z RFN to trzy czynne całodobowo przejścia piesze: Gubin – Guben, Słubice – Frankfurt nad Odrą, Kostrzyn nad Odrą – Kietz, sześć całodobowych drogowych: Jędrzychowice, Olszyna – Forst, Świecko – Frankfurt, Krajnik Dolny – Schwedt, Kołbaskowo – Pomellen i Świnoujście – Garz oraz sześć kolejowych, które będą czynne w godzinach otwarcia stacji kolejowej: Węgliniec – Horka, Zasieki – Forst, Gubin – Guben, Kunowice – Frankfurt, Kostrzyn – Kietz i Szczecin – Gumieńce.
Polsko-czeskie całodobowe przejście piesze z kontrolą graniczną to Most Przyjaźni - Cieszyn – Český Tešín i pięć całodobowych drogowych - Cieszyn – Chotebuz, Gorzyczki, Nowe Chałupki, Trzebina, Kudowa – Słone, Jakuszyce oraz Jędrzychowice. Straż graniczna jest też na dziewięciu przejściach kolejowych do Czech, czynnych w godzinach otwarcia stacji: Zebrzydowice – Petrovice u Karviné, Chałupki – Bohumín, Głuchołazy – Jindřichov ve Slesku, Głuchołazy – Mikulovice, Międzylesie – Lichkov, Mieroszów – Mezimestí, Lubawka – Královec, Zawidów – Frýdlant v Čechachoraz Węgliniec – Horka.
Na granicy ze Słowacją otwarte będą dwa całodobowe przejścia drogowe - w Barwinku i Chyżnem oraz trzy kolejowe, czynne w godzinach otwarcia stacji: Łupków – Palota, Muszyna – Plaveč i Zwardoń–Skalité.
Z Litwą czynne będą dwa - całodobowe drogowe w Budzisku i kolejowe czynne w godzinach otwarcia stacji w Trakiszkach.
Działać będzie też 17 lotniczych przejść granicznych - całodobowo: Warszawa-Okęcie, Łódź-Lublinek, Bydgoszcz, Kraków-Balice, Katowice-Pyrzowice, Gdańsk-Rębiechowo, Wrocław-Strachowice, Szczecin-Goleniów, Rzeszów-Jasionka, Poznań-Ławica, Warszawa-Modlin, Świdnik k. Lublina, Zielona Góra-Babimost i Mazury - całodobowo w ruchu osobowym i towarowym.
Krócej funkcjonować będą w ruchu osobowym i towarowym przejścia graniczne na lotniskach Kielce-Masłów (od godz. 6 do godz. 20, a od maja do września w godz. 6–22 i Radom-Sadków od godz. 6.00 do 24.00.), a wyłącznie osobowe - Mielec w godz. 7.00 do 20.00, a od maja do września 7–22 - wynika z rozporządzenia.
Cztery funkcjonujące porty - całodobowe przejścia graniczne w ruchu osobowym i towarowym, to Świnoujście, Kołobrzeg, Gdynia i Gdańsk-Port.
Według drugiego rozporządzenia ministra spraw wewnętrznych i administracji od niedzieli 15 marca do odwołania zostanie zawieszony ruch na przejściach granicznych - z Rosją: Gołdap-Gusiew, Gronowo-Mamonowo; z Białorusią: Rudawka-Lesnaja, Białowieża-Piererow, Sławatycze-Domaczewo, Połowce-Pieszczatka, Czeremcha-Wysokolitowsk; z Ukrainą: Zosin-Ustiług, Dołhobyczów-Uhrynów, Hrebenne-Rawa Ruska (kolejowe), Budomierz-Hruszew, Medyka-Szeginie, Krościenko-Smolnica i Krościenko-Chyrów .
Ograniczony natomiast zostanie ruch na przejściach granicznych - z Rosją: Braniewo-Mamonowo, Bezledy-Bagrationowsk, Głomno-Bagrationowsk, Skandawa-Żeleznodorożnyj, Grzechotki-Mamonowo II; z Białorusią: Kuźnica Białostocka-Grodno, Kuźnica Białostocka-Bruzgi, Bobrowniki-Bierestowica, Zubki Białostockie-Bierestowica, Siemianówka-Swisłocz, Kukuryki- Kozłowiczy, Terespol-Brześć; z Ukrainą: Dorohusk-Jagodzin, Hrubieszów-Włodzimierz Wołyński, Hrebenne-Rawa Ruska (drogowe), Werchrata-Rawa Ruska, Korczowa-Krakowiec, Przemyśl- Mościska.
W sobotę opublikowane zostało też rozporządzenie ws. zakazów w ruchu lotniczym na terytorium Polski. Wprowadza ono zakaz lądowania w portach lotniczych RP międzynarodowych lotów przewożących pasażerów.
Od niedzieli przejściami drogowymi, morskimi i lotniczymi do Polski będą mogli wjechać: obywatele Polski, a także obcokrajowcy będący małżonkami lub dziećmi obywateli Polski, albo pozostający pod stałą opieką obywateli naszego kraju. Do Polski wjadą także cudzoziemcy mający Kartę Polaka, szefowie misji dyplomatycznych oraz członkowie personelu dyplomatyczno-konsularnego misji oraz członkowie ich rodzin. Wpuszczani będą także cudzoziemcy posiadające prawo stałego lub czasowego pobytu w Polsce, a także ci, mający zezwolenie na pracę, poświadczenie od pracodawcy, tj. prawo do pracy w Polsce.
Rozporządzenie zakłada, że "w szczególnie uzasadnionych przypadkach (...) komendant placówki Straży Granicznej, po uzyskaniu zgody komendanta głównego Straży Granicznej może zezwolić cudzoziemcowi na wjazd na terytorium RP, w trybie określonym w ustawie z 12 grudnia 2013 r. o cudzoziemcach".
Granicę RP będą mogli przekroczyć także ci cudzoziemcy, którzy "którzy prowadzą środek transportu służący do przewozu towarów" - czyli np. kierowcy ciężarówek.
W związku z rozwojem sytuacji epidemiologicznej w Europie MSZ uruchomiło infolinię dotyczącą możliwości przekraczania granic. Informacje można uzyskać pod numerem telefonu +48 22 523 8880 - poinformował w sobotę resort spraw zagranicznych.
23:59 - Od godziny 00.00 w niedzielę zamknięte będą granice Polski dla osób chcących dotrzeć zarówno drogą lotniczą, lądową, jak i morską; granice będą zamknięte dla przyjeżdżających cudzoziemców, a wracający Polacy będą musieli poddać się kwarantannie. W Polsce będą mogły lądować tylko loty czarterowe.
Powyższe wytyczne to wynik rozporządzeń opublikowanych w sobotę w Dzienniku Ustaw, o których poinformował w piątek wieczorem premier Mateusz Morawiecki oraz ministrowie jego rządu. Na mocy podjętych przez rząd decyzji od soboty do odwołania obowiązuje stan zagrożenia epidemicznego.
Zgodnie z rozporządzeniami od niedzieli obowiązuje:
ZAMKNIĘCIE GRANIC:
- zakaz wykonywania lądowania w polskich portach lotniczych międzynarodowych lotów pasażerów z wyjątkiem lotów przewożących obywateli polskich na terytorium Polski samolotami wyczarterowanymi na zlecenie premiera (od niedzieli do soboty 28 marca, kiedy to rozporządzenie traci moc)
- utrzymane zostają krajowe połączenia lotnicze i kolejowe
- zawieszony od niedzieli do odwołania zostaje ruch na niektórych przejściach granicznych z Rosją, Ukrainą, Białorusią, a na niektórych z nich ograniczony
- ograniczony od niedzieli do odwołania zostaje ruch na niektórych przejściach granicznych z Niemcami, Litwą, Czechami i Słowacją
- w wyniku ograniczenia do Polski z Niemiec, Litwy, Czech i Słowacji będą mogli wjechać obywatele Rzeczypospolitej Polskiej, cudzoziemcy, którzy są małżonkami lub dziećmi obywateli Polski lub pozostają pod stałą opieką obywateli Polski, cudzoziemcy posiadający Kartę Polaka, szefowie misji dyplomatycznych oraz członkowie personelu dyplomatyczno-konsularnego, cudzoziemcy posiadający prawo stałego lub czasowego pobytu na terytorium Polski, cudzoziemcy posiadający prawo do pracy na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, cudzoziemcy, którzy prowadzą środek transportu służący do przewozu towarów
- od niedzieli do niedzieli 24 marca przywrócona zostaje także kontrola graniczna osób na granicy państwowej z krajami członkowskimi UE: Niemcami, Czechami, Słowacją, Litwą
KWARANTANNA:
- od niedzieli do odwołania Polscy obywatele, którzy wrócą do kraju, będą zarejestrowani, przebadani i skierowani na obowiązkową 14-dniową kwarantannę domową; kwarantanny nie będą musiały odbywać osoby z obszarów przygranicznych, które mieszkają w Polsce, ale pracują na co dzień w kraju sąsiednim oraz kierowcy transportu kołowego – np. autobusów i busów;
- Kwarantanna będzie musiała trwać 14 dni od dnia następującego po przekroczeniu granicy
- osoby poddane kwarantannie będą musiały przekazać Straży Granicznej dane dotyczące adresu, pod którym będą odbywać kwarantannę
ZAMKNIĘCIE LOKALI GASTRONOMICZNYCH, KLUBÓW, INSTYTUCJI KULTURY:
- od soboty do odwołania ograniczona zostaje działalność miejsc, które podają posiłki w lokalach (możliwa jest działalność np. restauracji, które przygotowują jedzenie na dowóz), a także wszystkich, które prowadzą działalność sportową lub kulturalną (m.in. kin, obiektów sportowych, klubów tanecznych, basenów, siłowni, klubów fitness) lub działalność turystyczną - wszystkie te miejsca będą zamknięte
- od soboty do odwołania w centrach handlowych o powierzchniach większych niż 2000 m2 będą czynne jedynie sklepy spożywcze, apteki, placówki bankowe i usługowe - lokale gastronomiczne, sklepy handlujące tekstyliami, meblami, sprzętem elektronicznym będą zamknięte
OGRANICZENIE ZGROMADZEŃ:
- od soboty do odwołania zakazane są zgromadzenia, których liczba uczestników wynosi powyżej 50 osób, wliczając w to organizatora.
23:51 - Odnotowano kolejny potwierdzony przypadek zakażenia koronawirusem – poinformowało w sobotę Ministerstwo Zdrowia. Łącznie badania laboratoryjnie dały dotąd pozytywny wynik u 104 osób, trzy z nich zmarły. Resort przekazał, że nowy przypadek dotyczy osoby z woj. opolskiego
Starosta krapkowicki Maciej Sonik podał, że służby sanitarne potwierdziły obecność koronawirusa u 65-letniej mieszkanki powiatu krapkowickiego.
23:29 - Odnotowano kolejny potwierdzony przypadek zakażenia koronawirusem – poinformowało w sobotę Ministerstwo Zdrowia. Łącznie badania laboratoryjnie dały dotąd pozytywny wynik u 104 osób, trzy z nich zmarły. Resort przekazał, że nowy przypadek dotyczy osoby z woj. opolskiego
22:52 - 82-letnia kobieta jest pierwszą ofiarą śmiertelną koronawirusa w Nowym Jorku - poinformował w sobotę gubernator stanu Nowy Jork Andrew Cuomo. W Stanach Zjednoczonych koronawirus zaatakował już ponad 2100 osób; zmarło co najmniej 50.
22:38 - Minister zdrowia Francji Olivier Veran poinformował w sobotę, że niektóre leki przeciwzapalne mogą być „czynnikiem nasilającym infekcję” w przypadku Covid-19; zalecił jednak stosowane środków zawierających paracetamol.
„Przyjmowanie leków przeciwzapalnych (ibuprofen, kortyzon) może być czynnikiem pogarszającym przebieg infekcji” - napisał na Twitterze Veran. W przypadku występowania gorączki zalecił stosowanie środków z paracetamolem oraz konsultację z lekarzem.
22:29 - Z Londynu-Heathrow w niedzielę odbędzie się pierwszy rejs z Polakami w ramach operacja #LOTdoDomu zorganizowanej przez PLL LOT oraz rząd - poinformował w sobotę PAP p.o. rzecznika spółki Michał Czernicki. Samolot ma wylądować w Warszawie około godz. 13.
22:10 - Setki osób szturmowały w sobotę supermarkety w Madrycie, by zaopatrzyć się głównie w żywność i środki czystości. W dzielnicy Vallecas agresywni klienci uderzali w szyby supermarketu, usiłując zmusić personel do otwarcia sklepu. Musiała interweniować policja.
21:55 - Kierowcy prowadzący pojazdy w międzynarodowym transporcie drogowym, którzy przewożą towary, po przekroczeniu granicy Polski są zwolnieni z odbycia obowiązkowej kwarantanny – poinformowało w komunikacie Ministerstwo Infrastruktury.
21:36 - Zarząd Dróg Miasta Krakowa zawiesza do końca marca opłaty za parkowanie w SPP w Krakowie. "Chcemy ułatwić funkcjonowanie osobom, które muszą dojeżdżać do pracy w centrum, a obawiają się jazdy komunikacją miejską oraz tym, którzy opiekują się osobami mieszkającymi w centrum."
21:25 - Apelujemy o rozważne korzystanie z telefonów alarmowych do stacji sanitarno-epidemiologicznych - przypomniał w sobotę Główny Inspektorat Sanitarny.
GIS zwrócił przy tym uwagę, że są to numery, pod które należy dzwonić zgłaszając przypadki podejrzenia zakażenia koronawirusem. "Wykażmy się odpowiedzialnością" - podkreślono.
20:49 - W ciągu doby z 23 do 31 wzrosła w Małopolsce liczba osób hospitalizowanych z powodu podejrzenia zarażenia koronawirusem, a liczba osób objętych nadzorem epidemiologicznym wzrosła ze 153 do 552 – wynika z raportu urzędu wojewódzkiego, przedstawionego w sobotę wieczorem.
W województwie małopolskim jak dotąd potwierdzono jeden przypadek zachorowania na koronawirusa. Ponad 60-letni chory, który był wcześniej w północnych Włoszech, przebywa w Szpitalu im. Stefana Żeromskiego w Krakowie; jego stan jest ciężki, ale stabilny.
20:24 - Stajemy przed problemem, jak przeżywać najbliższe niedziele (…). Najważniejsze jest to, żeby zrozumieć, iż te dotkliwe dla nas obostrzenia wynikają z zatroskania o to, aby koronawirus nie rozprzestrzeniał się – mówi metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski. Więcej
20:11 - Abp Gądecki: respektując zalecenia władz sanitarnych – nie zamykamy kościołów; dla ludzi wierzących świątynia jest zawsze miejscem szczególnego doświadczenia Bożej obecności i Bożej miłości.
20:00 - Zmarła trzecia osoba zakażona koronawirusem. To 66-letni mężczyzna, który przebywał w szpitalu w Lublinie (woj. lubelskie). Zakażenie koronawirusem potwierdzone dotąd w Polsce u 103 osób – podało w sobotę Ministerstwo Zdrowia.
Resort poinformował wieczorem o kolejnych 10 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, potwierdzonych wynikami testów laboratoryjnych. Przypadki te dotyczą trzech osób z Warszawy, jednej z Rzeszowa, dwóch z Wrocławia, dwóch z Łodzi oraz dwóch z Lublina.
19:47 - W poniedziałek Poczta Polska wstrzymuje przyjęcia przesyłek do innych krajów – poinformowała w sobotę spółka. Zmieni się też organizacja pracy jej placówek.
19:45 - MZ: kolejne 10 osób z potwierdzonym zakażeniem koronawirusem; łącznie 103 przypadki, w tym trzy zgony
19:43 - W poniedziałek Poczta Polska wstrzymuje przyjęcia przesyłek do innych krajów – poinformowała w sobotę spółka. Zmieni się też organizacja pracy jej placówek.