Jak dowiedziało się Radio Kraków pracownicy instytucji kultury w Małopolsce mają najniższe zarobki w Polsce. -Wielu z nas musi przeżyć za około 1700 złotych. Liczymy na konkrety, a nie puste deklaracje - mówi Grzegorz Graf - przewodniczący Solidarności w Muzeum Etnograficznym w Krakowie.

- Chcemy się porozumieć i chcemy dojść do konsensusu. Niemniej trzeba się liczyć z tym, że w pewnym momencie noc muzeów - impreza która sie cieszy frekwencją, na którą przychodzą tłumy zwiedzających, być może w naszych instytucjach będzie nocą całowania klamek, ponieważ będą to miejsca zamknięte na głucho, gdzie nie przyjdziemy do pracy - mówi w rozmowie z Radiem Kraków Grzegorz Graf.

Andrzej Rybicki z sekcji muzealnej Solidarności dodaje, że zdaniem składających petycję pieniądze na kulturę są marnotrawione i źle wydawane. Jako przykład podaje projekt Wirtualne Muzea Małopolski - portal internetowy prezentujący cenne i ważne dla kutlury eksponaty.

- Wirtualne Muzea Małopolski za 12 milionów złotych. Należy się zapytać za co wydano 12 mln złotych na 800 zabytków. Po to, by się ślicznie kręciły? Co to daje? Ile osób korzysta z tej strony? - pyta Rybicki.

Ostatnia podwyżka pensji dla pracownika kultury była 6 lat temu i wyniosła około 90 zł. netto. Warto dodać, że zwiedzający muzea w Małopolsce stanowią blisko 27 procent ogółu zwiedzających takie instytucje w Polsce.
 

 

 

Anna Łoś/ ar