- A
- A
- A
Prezydent: od jutra będą wypłacane pieniądze dla poszkodowanych w powodziach
Prezydent Andrzej Duda zapowiedział w Krakowie, że od poniedziałku będą wypłacane pieniądze dla poszkodowanych w powodziach. Wcześniej wziął udział w posiedzeniu Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego w związku z lokalnymi powodziami w woj. małopolskim. Do podtopień doszło w powiatach limanowskim, bocheńskim i myślenickim.Prezydent: od jutra będą wypłacane pieniądze dla poszkodowanych w powodziach
Wojewoda małopolski Piotr Ćwik zwołał w niedzielę sztab kryzysowy, na którym omówiono dotychczasowy przebieg gwałtownych zjawisk pogodowych, które miały miejsce w ciągu ostatniej doby, jak również ich rozwój w najbliższych godzinach.
- Trudne chwile za wieloma mieszkańcami Małopolski. Z niepokojem patrzymy w niebo. Służby już podjęły liczne interwencje, a zapewne jeszcze wiele pracy przez nami, gdyż sytuacja jest dynamiczna. Straż Pożarna jest w pełnej gotowości do dalszych, intensywnych działań. Jesteśmy też w kontakcie z samorządami choćby pod kątem przekazywania informacji na temat wsparcia finansowego dla poszkodowanych mieszkańców. Miejmy nadzieję, że niebawem sytuacja zacznie się uspokajać, choć oczywiście wszyscy mamy świadomość, że musimy się liczyć z siłą żywiołu – mówi wojewoda małopolski Piotr Ćwik.
Interwencje PSP i OSP:
- powiat myślenicki: około 80 interwencji przy zaangażowaniu 600 ratowników,
- powiat limanowski: około 170 interwencji przy zaangażowaniu 1093 ratowników,
- powiat bocheński: około 50 interwencji przy zaangażowaniu 150 ratowników.
Aktualnie alarm przeciwpowodziowy obowiązuje w powiatach: myślenickim, bocheńskim i limanowskim.
Powódź sprawiła, że są też kłopoty z dostawą wody. W gminie Raciechowice prawdopodobnie woda jest skażona. Wysłano do badań próbki, a wyniki będą znane dopiero w środę. Do tego czasu mieszkańcu muszą korzystać z wody z beczkowozu, który kursuje po terenie gminy.
Trudna sytuacja w powiecie myślenickim po ulewnych deszczach
W Łapanowie koło Bochni rzeka Stradomka przerwała wał przeciwpowodziowy i zalała sporą część miejscowości. Pod wodą znalazły się drogi i domy. Podobnie jest w okolicznych miejscowościach. W regionie występują przerwy w dostawie prądu, są problemy z łącznością komórkową.
Wylała Stradomka w #Łapanów. Centrum miejscowości zalane. @Bochnianin_PL pic.twitter.com/qJHZXLfj2I
— Tomasz Stodolny (@Tomasz_Stodolny) June 21, 2020
Trudna sytuacja w Łapanowie. "Powtórka z rozrywki sprzed 10 lat"
Stradomka wylała też na terenie powiatu limanowskiego - zalała szpital w Szczyrzycu. Konieczna była ewakuacja parteru.
Powiat limanowski: zagrożenia dla życia i zdrowia ludzi nie ma, ale sytuacja jest poważna
Centrum Szczyrzyca, okolice szpitala zalanego dziś w nocy przez wezbraną rzekę Stradomka. W gminie Jodłownik ucierpiało 13 sołectw. Straty są w niemal wszystkich gminach pow. limanowskiego @RadioKrakow pic.twitter.com/LzU9KCtlTG
— Sławomir Wrona (@WronaSlawomir) June 21, 2020
Wiele dróg w powiatach bocheńskim i limanowskim jest nieprzejezdnych. W Myślenicach wylała rzeka Raba - pod wodą częściowo znalazła się plaża trawiasta i miejski park.
W miejscowości Kasinka Mała (pow. limanowski) wylała rzeka, która uszkodziła pobliską infrastrukturę, przepusty i tartaki - porwane przez wodę drewno znalazło się na drogach. Straż wypompowuje wodę z zalanych posesji i piwnic, usuwa także powalone drzewa, a działania na tym terenie potrwają najpewniej cały dzień.
Rządowe Centrum Bezpieczeństwa ostrzegło w niedzielę przed intensywnym deszczem, burzami z gradem i silnym wiatrem na Śląsku i w Małopolsce; wcześniej IMGW poinformowało, że na tych obszarach możliwe jest podniesienie alertu do trzeciego, najwyższego stopnia.
RCB radzi, by mieszkańcy wspomnianych obszarów zabezpieczyli przedmioty, które porwane przez wiatr mogą stanowić zagrożenie. Radzi również, by w trakcie burzy zostać w domu, a jeśli to nie jest możliwe, by znaleźć bezpieczne schronienie. Zaznaczono również, by przygotować się na możliwe podtopienia.
Maciej Skowronek/Bartłomiej Bujas/PAP/jgk
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze.
Zastrzegamy sobie prawo publikacji wybranych opinii.
Komentarze (0)
Najnowsze
-
19:14
Ekstraklasa. Legia Warszawa - Cracovia. Relacja LIVE
-
18:50
Trener Cracovii: mecze z Legią wyzwalają dodatkowe emocje. TRANSMISJA
-
18:02
Tradycyjne osadzenie Chochoła
-
17:58
Barwny korowód i tradycyjne osadzenie Chochoła. I tak od 55 lat
-
17:08
Tomek Wachnowski
-
17:00
Narciarze doczekali się rozpoczęcia sezonu zimowego. ZDJĘCIA
-
16:20
Kandydat niezależny… z poparciem PiS. Poznamy go w niedzielę w Krakowie
-
16:08
W labiryncie Krzysztofa Pendereckiego, w 91. urodziny Mistrza
-
15:51
Wracali z podróży poślubnej, a na lotnisku czekał na nich... tort i prezenty
-
12:00
Grzegorz Smułek i Damian Kordian Kawecki: Festiwal Miejsc i Podróży Geografica
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze