Oświadczenie wojewody małopolskiego:

 

Szanowni Państwo, Organizatorzy i Uczestnicy imprez masowych,

mając na uwadze negatywną ocenę stanu bezpieczeństwa wynikającą z analizy sytuacji związanej z rozprzestrzenianiem się koronawirusa SARS-CoV-2, uprzejmie informuję, że na podstawie art. 34 ustawy z dnia 20 marca 2009 r. o bezpieczeństwie imprez masowych (Dz. U. z 2019 r. poz. 2171) zakazywane będą planowane lub przeprowadzane imprezy masowe z udziałem publiczności. Jednocześnie należy zwrócić uwagę na możliwość przeprowadzania niektórych imprez masowych, zwłaszcza sportowych, bez udziału publiczności. Bardzo proszę o zrozumienie zaistniałej sytuacji i współdziałanie z organami administracji publicznej w tej sprawie, w tym potwierdzanie, że dana impreza masowa mimo otrzymania stosownego zezwolenia nie zostanie przeprowadzona lub zostanie przeprowadzona bez udziału publiczności, tak, by nie było konieczne jej przerywanie na podstawie art. 34a ww. ustawy.

Z poważaniem

wojewoda małopolski Piotr Ćwik

 


Zobacz: Premier: podjęliśmy decyzję o odwołaniu wszystkich imprez masowych


KRAKÓW

Wedle rozporządzenia rektora UJ odwołane są wszelkie konferencje, imprezy o charakterze ogólnouczelnianym, wydziałowym, sportowym oraz inne wydarzenia organizowane przez Uniwersytet Jagielloński. Zamknięte są też placówki Muzeum UJ, a wyjazdy pracowników uczelni wstrzymane. Co więcej odwołane są też wykłady studentów (zaleca się wysłanie ich w formie elektronicznej) oraz zajęcia wychowania fizycznego. (Więcej w załączniku artykułu). 

Wcześniej władze Uniwersytetu Jagiellońskiego zdecydowały o odwołaniu lub przełożeniu wydarzeń, zaplanowanych na marzec i kwiecień - podała uczelnia. Chodzi m.in. o VI Dyktando Krakowskie i dzień otwarty UJ. W informacji opublikowanej na stronie Uniwersytetu Jagiellońskiego czytamy, że władze uczelni postanowiły "nie ryzykować", i taką decyzję podjęły jeszcze zanim w Polsce potwierdzono pierwszy przypadek koronawirusa.

Jak zapowiedziano, wydarzenia planowane na marzec i kwiecień zostaną odwołane z powodu "obiektywnych względów organizacyjnych", "odbędą się w późniejszym niż początkowo planowanym terminie" lub też "zostaną zorganizowane w innej formie".

Wśród takich imprez znalazły się m.in. dzień otwarty uczelni, zaplanowany na 20 marca oraz cieszące się popularnością VI Dyktando Krakowskie, które miało odbyć się dzień później. Chodzi także o cykl wykładów i dyskusji w ramach Tygodnia Mózgu 2020, Jagielloński Turniej Matematyczny, a także drugi etap i galę finałową Konkursu Wiedzy o UJ. Zaplanowana na kwiecień próbna matura z chemii - jak zapowiedziano - odbędzie się "w innej formie". Pełną listę wydarzeń można znaleźć na stronie uczelni. UJ zamierza na bieżąco informować o zmianach w swoim kalendarzu.

W tym tygodniu Uniwersytet Pedagogiczny poinformował o odwołaniu sympozjów i seminariów naukowych, których uczestnikami są osoby przyjeżdzające z krajów objętych międzynarodowym monitoringiem epidemiologicznym i których liczba uczestników jest większa niż 100. W trosce o bezpieczeństwo zdrowotne odwołany został dzień otwarty (18 marca) i projekt "Biblioteka w stylu francuskim". Uniwersytet Pedagogiczny póki co odwołał wydarzenia zaplanowane do 6 kwietnia.

Plany na najbliższe tygodnie zmienił także Uniwersytet Rolniczy, który odwołał dzień otwarty i konferencje: bujatryczną "Kraków na wypasie"; "Stare, zamierające i martwe drzewa w lasach gospodarczych a funkcjonowanie gospodarstwa leśnego i ochrona różnorodności biologicznej"; także XXVIII Szkołę Zimową Hodowców Bydła.

Uniwersytet Ekonomiczny zdecydował o przeniesieniu na inne terminy dnia otwartego i konferencji - m.in. "Współczesne trendy w biznesie", "Nierówności – spojrzenia z wielu stron" (19 marca), międzynarodowej konferencji konsumenckiej "Complaints, mediations and otherproceedings in consumer matters".

Rektor Akademii Ignatianum w Krakowie ks. prof. dr hab. Józef Bremer SJ podjął decyzję o przełożeniu Święta Akademii Ignatianum w Krakowie zaplanowanego na 12 marca 2020 r. (czwartek) na termin późniejszy.

Zobacz: Komunikat rektora krakowskiej ASP w sprawie koronawirusa

Wcześniej Kolegium Rektorów Szkół Wyższych Krakowa zdecydowało o natychmiastowym wstrzymaniu wszelkich wyjazdów i przyjazdów studentów, pracowników oraz naukowców do i z państw, objętych epidemią choroby wywołanej przez koronawirusa.

Kraków odwołał planowaną na najbliższy piątek w Centrum Kongresowym ICE konferencję "Nasze miasto. Nasza planeta. Nasz dom". W spotkaniu miało wziąć udział prawie 2 tysiące uczniów z krakowskich szkół ponadpodstawowych.

Przeniesiony został też termin konferencji naukowej ULTra 2020 i gali O!Lśnień Nagród Kulturalnych Onetu i Miasta Kraków.

Nie odbędzie się zaplanowane na 14 kwietnia 2020 r. tradycyjne Święto Rękawki na Kopcu Krakusa.

Wojewoda małopolski zdecydował też o odwołaniu koncertu Carlosa Santany, który miał się odbyć 17 marca br. w Tauron Arenie Kraków. 

 

Wojewoda: w Małopolsce będzie laboratorium badające próbki pod kątem koronawirusa

 

OŚWIĘCIM

Z powodu zagrożenia koronawirusem przełożono tegoroczny Marsz Żywych. Shumel Rosenman przewodniczący organizacji "Marsz Żywych" powiedział, że decyzja zapadła po konsultacjach z organami ds. zdrowia. Jak poinformował głównym celem jest zdrowie uczestników marszu oraz osób, które do nich dołączą, w tym osób ocalonych z Holokaustu.

Na stronie organizacji poinformowano, że niewykluczone, iż marsz odbędzie się w innym terminie, pod koniec roku. WIĘCEJ

 

TATRY

Mające się odbyć 28 i 29 marca VIII Dni Lawinowo - Skiturowe w Dolinie Pięciu Stawów Polskich w Tatrach, zostały odwołane z powodu zagrożenia koronawirusem.

"Ze względu na zagrożenie wynikające z organizacji imprez i możliwości rozprzestrzeniania się wirusa, podjęliśmy decyzję o odwołaniu VIII Dni Lawinowo-Skiturowych. Tatry są i mogą być bezpieczną strefą, jeśli wszyscy będziemy ostrożni. Jest nam niezwykle przykro, jednak taką prewencję uważamy za jedyną rozsądną i odpowiedzialną społecznie. Mamy nadzieję, że w przyszłym roku będziemy świętować podwójnie” – napisali organizatorzy wydarzenia na swojej stronie internetowej.

Dni Lawinowo – Skiturowe organizowane są corocznie przez 5+Szkołę Górską i Schronisko PTTK Pięć Stawów. Wydarzenie gromadzi miłośników górskich zimowych wypraw chcących zgłębiać swoją wiedzę o zimowym bezpieczeństwie w Tatrach oraz o ekologii. Szkolenia są prowadzone przez ratowników TOPR, instruktorów Polskiego Związku Alpinistycznego oraz przewodników górskich.

Odwołana została też II część Ogólnopolskich Zimowych Igrzysk Olimpiad Specjalnych, Zakopane-Bydgoszcz. Polska Reprezentacja Olimpiad Specjalnych nie będzie brała też udziału w zawodach międzynarodowych do końca lipca.

„Informujemy, że 9 marca 2020r. Komitet Wykonawczy podjął uchwałę, że w trosce o bezpieczeństwo i zdrowie uczestników wszystkich zawodów międzynarodowych i ogólnopolskich, w tym II części Ogólnopolskich Zimowych Igrzysk Olimpiad Specjalnych, Zakopane-Bydgoszcz 2020, zmuszeni jesteśmy przełożyć wszystkie zawody rangi ogólnopolskiej na II półrocze 2020r. oraz odwołać udział Polskiej Reprezentacji Olimpiad Specjalnych w zawodach międzynarodowych do 31 lipca 2020r” – brzmi komunikat na stronie internetowej Olimpiad Specjalnych.

Jak wyjaśniają organizatorzy, decyzja o odwołaniu zawodów została podjęta po konsultacjach eksperckich dotyczących zagrożenia koronawirusem, rekomendacjach Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Bydgoszczy, oświadczeniach Głównego Inspektoratu Sanitarnego oraz decyzjach Special Olympics w Waszyngtonie.

Pierwsza część Ogólnopolskich Zimowych Igrzysk Olimpiad Specjalnych odbyła się bez przeszkód w Zakopanem w dniach 3 – 7 marca. Zawody uroczyście otworzyła pierwsza dama Agata Kornhauser-Duda. W Zakopanem rywalizowało 230 sportowców z niepełnosprawnościami w narciarstwie zjazdowym, biegowym i biegu na rakietach śnieżnych. Druga część igrzysk miała się odbyć w Bydgoszczy od 17 do 20 marca, gdzie zaplanowano rywalizację w hokeju halowym, unihokeju i łyżwiarstwie szybkim.

Olimpiady specjalne - obok igrzysk olimpijskich i paraolimpiad - są jednym z trzech filarów ruchu olimpijskiego na świecie; zrzeszają około 5,5 mln sportowców z ponad 190 krajów reprezentujących 32 dyscypliny.

Patrz też: Pierwszy przypadek zarażenia koronawirusem w Krakowie

 

 

(PAP, informacje prasowe/łk)

 

 

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy


Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku  oraz Twitterze.

Zastrzegamy sobie prawo publikacji wybranych opinii.