O. dr Leszek Gęsiak w latach 2003-2006 był socjuszem Prowincjała Prowincji Polski Południowej Towarzystwa Jezusowego w Krakowie. Następnie był przełożonym Wspólnoty Domu Pisarzy Księży Jezuitów w Krakowie. W latach 2006-2010 był redaktorem naczelnym Miesięcznika Katolickiego Posłaniec. W latach 2010-2012 był stałym współpracownikiem Radia Kraków, a od 2012 do 2017 r. kierownikiem Sekcji Polskiej Radia Watykańskiego.
Mam nadzieję na dobrą współpracę ze wszystkimi mediami. Zawsze istnieje szansa na dialog, zwłaszcza przy pewnej życzliwości z obu stron – powiedział PAP nowy rzecznik Konferencji Episkopatu Polski jezuita o. dr Leszek Gęsiak.
Zastąpił on ks. dr. Pawła Rytla-Andrianika, który pełnił tę funkcję przez ostatnie pięć lat. Decyzję podjęli biskupi w czasie 386. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski, które odbywa się na Jasnej Górze.
"Ta nominacja i związane z nią obowiązki to dla mnie zupełnie nowe wyzwanie. Tym samym zmienia moje życie i moje plany" – powiedział w rozmowie z PAP nowy rzecznik KEP.
Zaznaczył, że ma nadzieję na dobrą współpracę ze wszystkimi mediami. "Wiem, że czasy są bardzo trudne. To co dzieje się wokół Kościoła, jest otoczone zarówno życzliwością, jak i wrogością. Gdzieś pośród tego wszystkiego znajdują się także media. To, czego bardzo bym chciał, ale nie wiem, czy mi się uda, to dobrej współpracy z mediami jakiekolwiek one są" – oświadczył nowy rzecznik KEP.
Powiedział, że ma nadzieję na wspólne z dziennikarzami szukanie prawdy o Kościele. "Chciałbym, żeby nie dominowały emocje, chęć pokazania złej strony przeciwnika, ale żeby można było rzeczywiście szukać tego, co jest prawdą" – powiedział o. Gęsiak.
"Jeśli będziemy mówić wszyscy wspólnie językiem prawdy, to mam nadzieję, że współpraca wszystkich mediów z rzecznikiem będzie się układa dobrze" – dodał.
W ocenie jezuity "zawsze istnieje szansa na dialog, zwłaszcza przy pewnej życzliwości z obu stron".
"Sam jestem dziennikarzem, więc wiem, czego dziennikarze oczekują. Będę starał się zrobić wszystko co mogę, ale nie wiem, czy mi się uda" – wyznał o. Gęsiak.
Zapewnił, że będzie się starał być do dyspozycji na tyle, żeby dziennikarze mogli zrobić dobry materiał.
"Będę liczył, że ten materiał nie będzie wykorzystywany selektywnie, tendencyjnie, ale będzie brany zgodnie z tym, jaka jest intencja i wola tych, którzy go przygotowują" – powiedział nowy rzecznik KEP.
Nawiązując do swoich dotychczasowych doświadczeń pracy w Katolickim Biurze Informacji i Inicjatyw Europejskich w Brukseli, gdzie współpracował z instytucjami Unii Europejskiej i z Komisją Episkopatów Wspólnoty Europejskiej COMECE, o. Gęsiak powiedział, że lata spędzone w pracy na styku polityki i Kościoła są dla niego cenną wskazówką.
"Dają mi pewien pogląd olbrzymiej różnorodności społeczeństwa europejskiego, także jego wielkiego bogactwa" – powiedział. W ocenie jezuity nie można mówić o jednej Unii Europejskiej.
"Jest w niej wiele tendencji, wiele opcji i każda ze stron uważa, że ma rację. To pokazało mi ogromną złożoność różnych spraw i zjawisk" – powiedział o. Gęsiak.
"Zgodnie z tym co mówił założyciel zakonu jezuitów św. Ignacy Loyola, każdego dnia będę starał się odnajdywać obecność i działanie Boga tam, gdzie zostałem postawiony. Moją misją w tej chwili jest bycie twarzą episkopatu dla mediów i będę się starał to robić jak najlepiej, aby w tym wypełniała się Boża wola".
O. Leszek Gęsiak jest doktorem nauk humanistycznych, adiunktem w Instytucie Dziennikarstwa Akademii Ignatianum w Krakowie. Ukończył filozofię na Wydziale Filozoficznym Towarzystwa Jezusowego w Krakowie i teologię na Papieskim Wydziale Teologicznym "Bobolanum" w Warszawie.
Studia specjalizacyjne z teologii w zakresie eklezjologii ekumenicznej odbył w Instytucie Centre Sevres w Paryżu. Przez rok pracował jako wikariusz w parafii Corbeil-Essonnes (Francja).
Po powrocie do kraju został prefektem kleryków w Kolegium Księży Jezuitów w Krakowie. Trzecią probację zakonną odbył w Sydney, pracował również z Polonią australijską w Jezuickim Centrum Duszpasterstwa Polskiego w Melbourne.
Po powrocie do Europy pracował w Katolickim Biurze Informacji i Inicjatyw Europejskich w Brukseli, gdzie współpracował z instytucjami Unii Europejskiej i z Komisją Episkopatów Wspólnoty Europejskiej COMECE. Był również koordynatorem Sekcji Polskiej Katolickiego Centrum Europejskiego w Brukseli (Foyer Catholique Européen), duszpasterzem urzędników Unii Europejskiej i NATO, członkiem kolegium redakcyjnego miesięcznika "Europe Infos", a także korespondentem Radia Watykańskiego z Brukseli. W tym czasie był również członkiem Zespołu Doradców ds. Unii Europejskiej przy Konferencji Episkopatu Polski.
W latach 2003-2006 był socjuszem (osobą wspierającą – PAP) prowincjała Prowincji Polski Południowej Towarzystwa Jezusowego w Krakowie. Następnie był przełożonym Wspólnoty Domu Pisarzy Księży Jezuitów w Krakowie.
W latach 2006-2010 był redaktorem naczelnym miesięcznika katolickiego "Posłaniec", w latach 2010-2012 stałym współpracownikiem Radia Kraków, a od 2012 do 2017 r. kierownikiem Sekcji Polskiej Radia Watykańskiego
PAP/bp