8 uszkodzonych dachów, 5 przygniecionych samochodów i dziesiątki połamanych drzew to bilans wichur, które przechodzą przez Małopolskę. W ciągu minionej doby straż pożarna 147 razy usuwała skutki wichur. Najmocniej wiało w rejonie Krakowa, Gorlic i Wadowic. Po połnocy witar nieco osłabł i w tej chwili sytuacja już się uspokoiła. Synoptycy zapowiadają jednak, że silny wiatr będzie wiał conajmniej do 20.00.

Późnym wieczorem strażacy interweniowali niemal w każdym powiecie w regionie. Wiatr powalił na jezdnię kilkadziesiąt drzew, silne podmuchy zerwały też częściowo dach z domu jednorodzinnego w Olszowicach w powiecie krakowskim, a także fragmenty papy z hali produkcyjnej przy ulicy Zakopiańskiej w Krakowie.

Strażacy apelują o usunięcie z balkonów przedmiotów i o to, by nie parkować samochodów pod drzewami i bilbordami reklamowymi, bo mogą one zostać zniszczone przez silniejsze podmuchy.

Oprócz wiatru, należy spodziewać się też intensywnych opadów deszczu, deszczu ze śniegiem, a lokalnie samego śniegu. W środę po południu mogą pojawić się burze z gradem.

Trudne warunki są także w górach, gdzie została ogłoszona lawinowa trójka. Jak informują ratownicy TOPR, wyjątkowo niebezpiecznie jest powyżej około 1700 metrów nad poziomiem morza. Co równie ważne, prognozy pogody przewidują kolejne opady śniegu, które w górach mogą być dość intensywne. Dodatkowo w Tatrach może silnie wiać, w porywach do 120 kilometrów na godzinę. Andrzej Maciata, dyżurny ratownik TOPR ostrzega, że turyści wybierający się w góry muszą przygotować się na trudne i niebezpieczne warunki.

W rejonie Chopoka na Słowacji troje polskich przygniotło drzewo powalone silnym wiatrem. Dwaj mężczyźni mają złamania nóg, kobieta obrażenia głowy i kręgosłupa. WIĘCEJ

Już teraz silny wiatr unieruchomił kolejkę linową na Kasprowy Wierch i koleje krzesełkowe w kotłach Gąsienicowym i Goryczkowym. W Tatrach również spadła temperatura.

 

(Marcin Koczyba/Przemysław Bolechowski/Aleksandra Ratusznikko)