Fot. Paweł Topolski
Liczba objętych kwarantanną wynosi 17 284, a pod nadzorem epidemiologicznym pozostaje 3 348 osób.
Łącznie w Małopolsce koronawirusa potwierdzono u 192 osób, przy czym nie ma oficjalnych informacji o ozdrowieńcach, czyli o osobach niemających objawów choroby, ale mogących jeszcze zarażać (ozdrowieniec nie jest jeszcze osobą zdrową). Dane te szpitale przekazują sanepidowi, jednak nie zostały one jeszcze upublicznione.
Według informacji przekazanych PAP przez rzeczniczkę wojewody małopolskiego Joannę Paździo, najmłodsza zakażona w regionie ma 8 miesięcy – to dziewczynka z Nowego Sącza; zgodnie z bieżącymi informacjami przebywa ona w izolacji domowej. Najstarsza zakażona to 91-latka z powiatu proszowickiego, która przebywa w szpitalu.
Większość chorych jest w stanie dobrym lub stabilnym. Stan siedmiu osób jest ciężki. Jedna osoba z powodu Covid-19 zmarła – to 89-letni mieszkaniec powiatu krakowskiego. Mężczyzna, który cierpiał też na inne choroby, zmarł w szpitalu Myślenicach.
Najwięcej zakażonych pochodzi z Krakowa (65 osób), powiatu wielickiego (35 osób) i powiatu krakowskiego (16 osób). Największą grupę wśród zakażonych stanowią osoby w przedziale wieku 41-50 lat (46 osób), a także 51-60 lat (37 osób) oraz 61-70 lat (29 osób). Wśród 192 potwierdzonych przypadków jest 95 mężczyzn i 97 kobiet.
Spora część Małopolan, u których potwierdzono zakażenie, czuła się na tyle dobrze lub nie miała objawów, że pozostaje w izolacji. Chorzy hospitalizowani przebywają głównie pod opieką Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie (61 osób), niewielka grupa jest też w Szpitalu Specjalistycznym im. S. Żeromskiego w Krakowie.
W regionie najczęstszym źródłem zakażenia jest kontakt z potwierdzonym przypadkiem. Część osób zakaziła się za granicą: we Włoszech, Austrii, Francji, USA, Norwegii, Anglii, Finlandii, Niemczech i w Meksyku.
Do tej pory w Małopolsce wykonano blisko 3 100 badań laboratoryjnych. W laboratorium w Krakowskim Szpitalu Specjalistycznym im. Jana Pawła II badania trwają od 12 marca; do 31 marca zrobiono ich 1558. Badania prowadzi też Szpital Uniwersytecki w Krakowie – od 18 do 31 marca wykonano ich tam 1483. 40 badań przeprowadzono też w 5. Wojskowym Szpitalu Klinicznym w Krakowie.
(PAP/łk)