Główne założenia Programu Ochrony Powietrza przypomniał wicemarszałek Małopolski Tomasz Urynowicz. Jak podkreślił - dokument to efekt półrocznych konsultacji.

"Kilkadziesiąt tysięcy uwag, kilkaset spotkań. W trzech turach to robiliśmy - spotkania branżowe, eksperckie, spotkania z mieszkańcami - po to, aby przygotować dokument, który mieści te granice możliwości, jakie dzisiaj daje rzeczywistość, z tymi wymaganiami, jakie niesie wdrażanie polityk centralnych, polityk krajowych, i wreszcie z tym naszym dziejowym obowiązkiem poprawienia jakości powietrza i modernizacji kraju" - wylicza Urynowicz.

Pomimo względnie optymistycznego początku i słownego poparcia przedstawicieli klubów radnych nie zabrakło głosów sprzeciwu. Krzysztof Woźniak wiceprezes zarządu Polskiego Forum Klimatycznego protestował przeciwko zakazowi spalania biomasy drzewnej 

"Robi się to na szeroką skalę poprzez wrzucanie drewna do jednego worka z węglem pod nazwą paliwa stałe. Media za pseudoekologami podają pseudoinformacje, że rolnicy są lobbystami węgla, a jutro w sklepach będziemy mieli tylko plastikowe pomidory po 30 zł i tylko te z zagranicy" - ostrzega Woźniak.

Z kolei Marek Karaś, wójt gminy Rzepiennik Strzyżewski, nie zgadzał się na zapis zobowiązujący gminy do przeznaczania 1% swojego rocznego budżetu na walkę o czyste powietrze. Zaproponował, by w ramach tych pieniędzy można było budować na przykład ścieżki rowerowe zachęcające do zdrowego stylu życia. Karaś, wypowiadając się w imieniu gmin z powiatu tarnowskiego, podkreślił również, że samorządy nie zdążą przeprowadzić kontroli wszystkich palenisk

"Zapis dotyczący przeprowadzenia inwentaryzacji źródeł ciepła dla co najmniej 70% budynków do końca 2021 roku oraz co najmniej 90% budynków do 30 czerwca 2022 roku nie jest możliwy do osiągnięcia" - ocenia wójt.

W odpowiedziach na argumenty przeciwników programu nie zabrakło nawet najbardziej wyszukanych przykładów - taki jak ten wicemarszałka Urynowicza, który zwrócił uwagę, że członkowie Ochotniczej Straży Pożarnej potrafią w tydzień roznieść kalendarze do wszystkich domów w gminie.

Inny przykład zaprezentowała Monika Wojtaszek-Dziadusz z Zabierzowskiego Alarmu Smogowego.

"Wczoraj był początek roku szkolnego. Z powodu koronawirusa MEN zaleca wietrzenie klas nie tylko na przerwach, ale i w czasie lekcji, co jest zrozumiałe. Ale jak państwo myślicie - ile pyłu PM10 przefiltrują płuca uczniów z Suchej Beskidzkiej, gdzie dobowe normy przekraczane są przez 77 dni - w zeszłym roku - lub w Zabierzowie oddalonym od tego miejsca o jakieś 16 kilometrów, w którym normy przekraczane są przez 83 dni w roku?" - pyta Wojtaszek-Dziadusz.

Podczas rozmów kilkukrotnie został przywołany przypadek Krakowa, który rok temu jako pierwszy w Polsce zakazał palenia węglem i drewnem. 
I to była dobra decyzja - podkreśla Anna Dworakowska z Polskiego Alarmu Smogowego. Jak mówi - teraz przyszłość Krakowa zależy od jego bezpośrednich sąsiadów i od tego, czy przyspieszą działania antysmogowe.

Dworakowska dodaje, że kolejnym krokiem Krakowa powinno być ograniczenie ruchu pojazdów w mieście

"Tu chciałabym być dobrze zrozumiana - nie wszystkich samochodów, ale tych, które po prostu emitują najwięcej zanieczyszczeń, wzorem zresztą tego, jak to jest zrobione w krajach Europy Zachodniej" - wyjaśnia.

Takie rekomendacje zawiera właśnie Program Ochrony Powietrza. To jednak tylko propozycja, bo o zakresie ograniczeń będą decydowali radni miasta. 

A  program dla całego województwa ma zostać uchwalony do końca września. Na kolejnej sesji sejmiku Małopolski odbędzie się drugie i docelowo ostatnie czytanie. 

 

Bartłomiej Bujas/łk

 

 

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy


Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku  oraz Twitterze.