Edytuj
share
MZ: 4848 przypadków zakażenia koronawirusem w Polsce; 129 zgonów. 7.06.2020. RELACJA
Liczba zgonów z powodu koronawirusa przekroczyła w Polsce sto. Zanotowano dotąd łącznie 107 przypadków śmiertelnych – najwięcej na Śląsku – 25 i na Mazowszu – 23. Żadnego zgonu nie ma w Lubuskiem i w Pomorskiem.
Fot. Marek Lasyk
11.05 - Burmistrz Wadowic, by pomóc przedsiębiorcom w czasie epidemii koronawirusa, zadecydował o obniżeniu czynszu za najem lokali użytkowych i dzierżawę gruntów, będących własnością gminy – poinformowały we wtorek służby prasowe wadowickiego magistratu.
10.31 -Badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 u kolejnych osób z Małopolski.
W tej grupie jest 8 kobiet i 6 mężczyzn, w wieku od 10 do 67 lat, z Krakowa (4 osoby), Tarnowa (1 osoba), powiatu brzeskiego (4 osoby) oraz powiatów: krakowskiego, olkuskiego, wielickiego, tatrzańskiego i suskiego (po 1 osobie).
4 osoby z tej grupy są hospitalizowane, pozostałe przebywają w izolacji.
Obecnie w Małopolsce zakażenie koronawirusem zostało potwierdzone u 363 osób.
10.12 - Ministerstwo Zdrowia: 119 nowych zakażeń koronawirusem, 4 tys. 532 łącznie, cztery kolejne osoby zmarły.
9.39 - W związku z koronawirusem hospitalizowanych 6 kwietnia było 2 tys. 476 osób, wyzdrowiało 191 osób. Dodatkowo na kwarantannie przebywało w tym czasie 148 tys. 130 osób, a 36 tys. 391 objęto nadzorem sanitarno-epidemiologicznym – podało we wtorek rano dane z poprzedniego dnia Ministerstwo Zdrowia.
9.38 - 200 osób opuściło już 20 Wojskowy Szpital Rehabilitacyjno-Uzdrowiskowy w Krynicy. Przez dwa tygodnie byli w kwarantannie, po tym jak u jednego z kuracjuszy wykryto zakażenie koronawirsuem. Wirusa u mężczyzny, który nie jest mieszkańcem Małopolski, wykryto po jego wyjeździe z uzdrowiska 23 marca. Sanepid zdecydował jednak o objęciu kwarantanną wszystkie osoby przebywających tego dnia w szpitalu. Nikt nie wykazał objawów choroby i kuracjusze powrócili do swoich domów.
9.25 - Im szybciej zaczniemy odmrażać gospodarkę, tym lepiej, bo przedłużanie obecnej fazy walki z epidemią może spowodować, że lekarstwo będzie bardziej niebezpieczne niż choroba - powiedział we wtorek w programie Tłit.wp ustępujący wicepremier i minister nauki Jarosław Gowin.
8.59 - Krakowski magistrat będzie musiał zrezygnować z części zaplanowanych inwestycji. Z powodu epidemii koronawirusa miejski budżet nie jest w stanie sfinansować wszystkich zadań, które znalazły się w tegorocznym harmonogramie. Jak mówi Michał Pyclik z Zarządu Dróg Miasta Krakowa - dokończone zostaną wszystkie rozpoczęte już prace i remonty, a po konsultacjach powstanie nowa, okrojona lista tegorocznych inwestycji.
8.57 - Rozszerzenie zwolnienia z ZUS na większe firmy i objęcie pomocą rolników - przewiduje projekt nowej tarczy antykryzysowej - mówił na naszej antenie wiceminister rozwoju Andrzej Gut-Mostowy. Jak zastrzegał - zwolnione z ZUS-u będą firmy zatrudniające do 49 pracowników - ale to zwolnienie będzie dotyczyć maksymalnie dziewięciu pracowników. Rolnicy objęcie kwarantanną będą mogli otrzymać połowę minimalnego wynagrodzenia.
Na tyle pozwalają ograniczenia budżetowe - mówił wiceminister Gut-Mostowy w porannej rozmowie Radia Kraków. Jak dodawał, pomoc nie może być nadmierna - by nie powodować zbytniego rozdawnictwa.
8.55 - O 143 - do 1462 - wzrosła w ciągu minionej doby liczba osób zakażonych koronawirusem na Ukrainie - ogłosiło we wtorek Centrum Zdrowia Publicznego. Bilans ofiar śmiertelnych wśród chorych na Covid-19 zwiększył się o siedem, do 45.
8.37 - Stołeczni policjanci ukarali w poniedziałek mandatami 187 osób łamiących przepisy o zakazie zgromadzeń – poinformował we wtorek podkom. Rafał Retmaniak z Komendy Stołecznej Policji.
Jak przekazał podkom. Rafał Retmaniak z KSP, od 24 marca policjanci ponad 1089 razy podejmowali czynności wobec osób łamiących przepisy o zakazie zgromadzeń.
8.07 - W ciągu ostatniej doby w Niemczech zmarły 173 osoby zakażone koronawirusem - poinformował we wtorek Instytut im. Roberta Kocha (RKI) w Berlinie. Łączna liczba ofiar śmiertelnych w kraju od początku epidemii wzrosła do 1607.
7.35 - Analizując dane dotyczące ruchu lotniczego sztuczna inteligencja przewidziała początek wybuchu pandemii Covid-19 wcześniej, niż wskazywały na to oficjalne informacje. Teraz może się okazać nieoceniona w zmaganiach z chorobą – twierdzi ekspertka z Uniwersytetu Łódzkiego.
7.21 - Kurierzy przed świętami mają ręce pełne roboty. W ciągu jednego dnia każdy z nich rozwozi paczki do ponad 100 domów. W niektórych przebywają jednak osoby objęte kwarantanną. Jak przekonują pracownicy branży - praca w obecnej sytuacji jest ryzykowna.
7.11 - 74 tysiące ofiar śmiertelnych oraz milion 335 tysięcy zakażonych na całym świecie - takie dane o pandemii koronawirusa podaje amerykański Uniwersytet Johnsa Hopkinsa. Do tej pory udało się też wyleczyć 277 tysięcy osób.
Najgorsza sytuacja jest teraz w Stanach Zjednoczonych, gdzie zakażonych jest już ponad 350 tysięcy osób, a zmarło ponad 10 tysięcy, z czego połowa to osoby ze stanu Nowy Jork. Najwięcej ofiar jest teraz we Włoszech, 16,5 tysiąca oraz w Hiszpanii, ponad 13 tysięcy. W obu tych krajach władze podkreślają jednak, że dobowa liczba nowych ofiar i nowych zakażeń jest coraz mniejsza.
7.09 - Uniwersytet Johnsa Hopkinsa: w USA w ciągu minionej doby zmarło 1150 osób zakażonych koronawirusem. Bilans ofiar śmiertelnych wzrósł do 10783.
PAP/IAR/RK
14.02 - Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Przasnyszu (Mazowieckie) nadal poszukuje osób, które 27 marca podróżowały autobusem relacji Warszawa-Przasnysz. Ma to związek z potwierdzonym wśród podróżnych przypadkiem zakażenia koronawirusa - podał sanepid we wtorkowym komunikacie.
13.40 - Za złamanie przepisów dot. zapobiegania chorobom zakaźnym nałożono dotąd kary, których łączna wartość przekroczyła milion zł; tylko w ciągu ostatniej doby nałożono kary w wysokości 400 tys. – poinformował PAP we wtorek rzecznik GIS Jan Bondar.
13.38 - W kierunku koronawirusa przebadano dotąd 92 tys. 215 próbek – poinformowało we wtorek Ministerstwo Zdrowia. W ciągu ostatniej doby wykonano ich ponad 6,7 tys. – podał resort.
13.35 - Już ponad 4 tysiące maseczek wielokrotnego użytku udało się wyprodukować dzięki akcji „Nowy Sącz szyje dla medyków". Akcję zapoczątkowała na początku epidemii koronawirusa Grupa Ratownictwa Specjalnego Ochotniczej Straży Pożarnej z Nowego Sącza. Ratowników wspiera już ponad 40 wolontariuszy. Ponad połowa z tych osób szyje maseczki w swoich domach. Pozostałe dowożą im materiały, odbierają gotowe produkty i dostarczają do ratowników .
13.16 - Na platformie Patronite.pl powstała specjalna kategoria #Kulturawsieci przeznaczona dla twórców - podało MKiDN, które wspólnie ze Związkiem Cyfrowa Polska zachęca artystów i instytucje kultury do korzystania z tej platformy w obecnej sytuacji.
13.15 - Najlepsza formą podziękowania pracownikom służby zdrowia jest dostarczanie sprzętu ochrony osobistej - w zeszłym tygodniu rozdysponowaliśmy 7 mln maseczek, w tym tygodniu rozdysponujemy kolejne 20 mln maseczek - poinformował we wtorek minister zdrowia Łukasz Szumowski.
13.12 - Epidemia koronawirusa bardzo mocno uszczupliła portfele adwokatów; w kancelariach jest zastój - powiedział PAP prezes Naczelnej Rady Adwokackiej Jacek Trela. Dodał, że niektórym mniejszym kancelariom grozi bankructwo.
13.10 - Rzecznik Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) przestrzegł rządy krajów przed zbyt szybkim rozluźnianiem środków walki z epidemią nowego koronawirusa. Podkreślił jednak, że WHO nie ma uniwersalnych rekomendacji dotyczących znoszenia restrykcji.
13.09 - Akademia Sztuk Pięknych (ASP) w Krakowie udostępniła we wtorek na swojej stronie internetowej projekt przyłbicy ochronnej do niekomercyjnego wykorzystania przez każdego, kto jest w stanie ją wykonać. Więcej
13.03 - Polska Izba Handlu zwróciła się do Ministerstwa Pracy z prośbą o tymczasowe odstąpienie od obowiązku wykonywania wstępnych badań lekarskich do pracy - poinformowała we wtorek organizacja.
12.47 - W jednoimiennym szpitalu w Łańcucie (Podkarpackie) zmarł 85-letni pacjent zarażony koronawirusem, który "cierpiał na poważne choroby współistniejące". Jest siódmą śmiertelną ofiarą Covid-19 w regionie.
12.11- 750 operatorów dronów zgłosiło się do walki z koronawirusem. Urządzenia mogłyby np. transportować materiały medyczne - poinformowała we wtorek Polska Agencja Żeglugi Powietrznej.
11.55 - Do 94 wzrosła we Włoszech liczba zmarłych lekarzy zakażonych koronawirusem - poinformowano we wtorek. Od początku kryzysu epidemiologicznego odnotowano też śmierć 26 osób z personelu pielęgniarskiego.
11.52 - W Krakowie rozpoczyna się protest przedsiębiorców przeciwko rozwiązaniom tzw. tarczy antykryzysowej. W związku z zakazem zgromadzeń protest ma nietypowy charakter. To strajk samochodowy. Kierowcy jeżdżą wokół placu Matejki i ogłaszają swoje postulaty.
11.51 - 29 osób z personelu szpitala w Brzesku i 6 pacjentów jest zakażonych koronawiursem. To łączna liczba przypadków od 27 marca, kiedy to potwierdzono zakaźnie koronawirusem u pierwszego pacjenta z oddziału chirurgii i zawieszono jego działalność. Później z tego samego powodu zawieszono także działalność oddziału anestezjologii i intensywnej terapii, rehabilitacji oraz bloku operacyjnego. A po wypisaniu wszystkich pacjentek także oddział ginekologiczno - położniczy bo nie miał kto na nim pracować.
11.45 - Kolejne małopolskie samorządy przygotowują programy wsparcia dla przedsiębiorców. Lokalne tarcze antykryzysowe przyjęto właśnie w Chrzanowie i Wadowicach. Więcej
11.34 - Najbliższa sesja Rady Miasta Krakowa, planowana na 29 kwietnia, odbędzie się korespondencyjnie – poinformował przewodniczący rady Dominik Jaśkowiec. Swoją decyzję uzasadnia zapobieganiem koronawirusowi. Więcej
16.20 - W Szwajcarii zmarło dotąd 785 osób zarażonych koronawirusem - poinformowała we wtorek szwajcarska agencja prasowa Keystone-SDA powołując się na dane od władz poszczególnych kantonów. W porównaniu z poniedziałkiem jest to o 39 zgonów więcej.
16.09 - W ramach akcji "Lot do Domu" do kraju powróciło 54 tysiące Polaków, których pandemia koronawirusa SARS-CoV-2 rozdzieliła z bliskimi - poinformowały we wtorkowym komunikacie Polskie Linie Lotnicze LOT.
15.53 - W Szwecji liczba ofiar śmiertelnych koronawirusa w ciągu doby wzrosła o 114 osób do 591. Dotychczas potwierdzono 7693 przypadków covid-19 - podał we wtorek Urząd Zdrowia Publicznego. Do walki z pandemią rząd chce więcej władzy.
15.44 - Największy transportowy samolot świata, po Wielkanocy przywiezie do Polski 400 ton sprzętu do walki z koronawirusem - nawet 7 milionów masek, kilkaset tysięcy kombinezonów ochronnych i kilkaset tysięcy przyłbic zakupionych przez KGHM i Lotos - poinformowała we wtorek spółka KGHM Polska Miedź.
15.37 - Ministerstwo Rozwoju przygotowuje scenariusze rozmrażania gospodarki; o tym, kiedy zostaną uruchomione, będzie decydować Rada Ministrów po rekomendacjach ministra zdrowia - oświadczyła we wtorek minister rozwoju Jadwiga Emilewicz.
15.30 - Zawieszenie poboru podatków od wszystkich firm oraz wprowadzenie pełnej dobrowolności w płaceniu przez nie składek na ZUS, by utrzymać płynność finansową i miejsca pracy - przewiduje m.in. projekt "prawdziwej Tarczy Antykryzysowej" przygotowany przez posłów PSL.
15.24 - Agencja Rozwoju Przemysłu (ARP) będzie udzielała gwarancji i kredytów przedsiębiorstwom z 15 miesięczną karencją spłaty - zapowiedziała minister rozwoju Jadwiga Emilewicz prezentując we wtorek projekt nowelizacji przepisów do tarczy antykryzysowej.
15.11 - We wtorek w Krakowie rozpoczął działalność kolejny punkt oferujący odpłatne badania w kierunku koronawirusa – chodzi o oddział Diagnostyki przy ul. Życzkowskiego. Wcześniej w mieście komercyjne badania umożliwił prywatny Szpital Dworska.
Badania polegają na nakłuciu palca w celu pobrania krwi. W przypadku wyniku dodatniego, konieczne jest wykonanie kolejnego testu - testu molekularnego (genetycznego).
W Diagnostyce koszt badań przeciwciał wirusa SARS-CoV-2 to 99 zł, do godziny wyniki są dostępne online; w Szpitalu Dworska – 150 zł, czas oczekiwania na wyniki – od 10 do 20 minut.
15.07 - Siedmiu pracowników Straży Miejskiej w Chorzowie jest zakażonych koronawirusem, dwóch kolejnych czeka na wyniki badań - przekazał tamtejszy Urząd Miasta. Po wykryciu zakażenia u jednego z funkcjonariuszy przebadana została cała załoga.
14.59 - Duże firmy są najbardziej zainteresowane rozwiązaniami z pakietu antykryzysowego - powiedziała we wtorek minister rozwoju Jadwiga Emilewicz podczas konferencji prasowej po posiedzeniu rządu. "To jest aż 90 proc. wskazań" - zaznaczyła. Emilewicz podkreśliła, że liczba złożonych wniosków "jest naprawdę ogromna".
14.49 - Emilewicz: będzie 50 proc. ulga w składkach na ZUS dla firm od 10 do 49 pracowników.
14.44 - Schreiber: wprowadzamy zasiłek dla rolników objętych kwarantanną - 50 procent minimalnej pensji krajowej.
14 41 - Projekt nowelizacji tarczy antykryzysowej: z 3-miesięcznych "wakacji składkowych" będą mogły korzystać też firmy zatrudniające do 49 pracowników.
14.38 - Schreiber: rząd rozszerza tarczę antykryzysową; wartość pomocy 11 mld zł
14.27 - Brytyjski premier Boris Johnson nie potrzebuje wspomagania, żeby oddychać, ani podłączenia do respiratora - poinformował we wtorek rzecznik rządu. Zapewnił też, że szef rządu jest w dobrym nastroju.
55-letni Johnson został w poniedziałek wieczorem przeniesiony na oddział intensywnej terapii w związku z pogorszeniem się jego stanu po zakażeniu koronawirusem.
14.20 - W Izraelu zatwierdzono badania kliniczne japońskiego leku antywirusowego Avigan (fawipirawir), który może być skuteczny w leczeniu koronawirusa we wczesnych stadiach i skracaniu czas choroby - informują krajowe media i dodają, że pierwsza przesyłka dotarła do Izraela.
14.11 - Dziś cała Polska w symboliczny sposób rozbrzmiała oklaskami wdzięczności dla lekarzy i całego personelu medycznego; będziemy wspierać wszystkie polskie służby, organizacje i firmy do pełnego zwycięstwa - napisał we wtorek na Facebooku premier Mateusz Morawiecki.
We wtorek w Światowym Dniu Zdrowia o godz. 13 odbyła się akcja "Brawa Dla Was", której celem jest podziękowanie służbom medycznym za walkę z epidemią koronawirusa. W ramach akcji Polacy ze swoich balkonów brawami wsparli pracowników służby zdrowia, którzy pracują w czasie epidemii koronawirusa.
Odśwież relację
22.00 - We wtorek w Światowym Dniu Zdrowia Pałac Prezydencki został podświetlony na niebiesko; na gmachu Sejmu wyświetlono napis: "Dziękujemy wszystkim walczącym z pandemią".
"Fasada Pałacu Prezydenckiego w Warszawie podświetlona na niebiesko. Dziś obchodzimy Światowy Dzień Zdrowia - Jesteście naszymi Bohaterami!" - napisała na Twitterze Kancelaria Prezydenta.
21.51 - Na stronie internetowej Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych (URPL) zamieszczono wykaz produktów biobójczych wykazujących działanie wirusobójcze – podał GIS.
Główny Inspektorat Sanitarny przekazał we wtorek, że wykaz dostępny jest linkiem http://bip.urpl.gov.pl/pl/biuletyny-i-wykazy/produkty-biob%C3%B3jcze .
21.40 - Pod koniec kwietnia rozpocznie się nabór wniosków o pożyczki dla mikro, małych i średnich przedsiębiorstw - poinformował Bank Gospodarstwa Krajowego. Na ten cel przeznaczono blisko 400 milionów złotych pochodzących z unijnych funduszy (Program Operacyjny Inteligentny Rozwój).
21.25 - Posłowie izby niższej Stanów Generalnych, parlamentu Holandii, uważają, że mechanizm finansowy KE, dotyczący przeznaczenia środków polityki spójności na walkę z pandemią, faworyzuje Polskę i Węgry kosztem, na przykład, Włoch i Hiszpanii – informuje holenderski dziennik „De Telegraaf”.
KE w marcu zaproponowała przeznaczenie 37 mld euro funduszy UE na walkę ze skutkami pandemii koronawirusa. Środki mają trafić m.in. do systemów opieki zdrowotnej oraz małych i średnich firm. Pochodzą z obecnego budżetu unijnego na lata 2014-2020. Pieniądze udało się uzyskać w wyniku przesunięć budżetowych w ramach polityki spójności.
21.12 - Im bliżej Świąt Wielkanocnych, tym częściej mieszkańcy Hiszpanii łamią obowiązującą w kraju kwarantannę wprowadzoną w związku z epidemią koronawirusa. Tylko w pierwszych sześciu dniach kwietnia służby wystawiły 107 tys. mandatów i zatrzymały prawie 1000 osób.
20.51 - Wtorkowe dane Ministerstwa Zdrowia mówią o 435 nowych, potwierdzonych badaniami laboratoryjnymi zakażeniach koronawirusem i o kolejnych 22 zgonach. W sumie potwierdzono dotąd 4848 przypadków i 129 zgonów.
20.32 - Chińskie władze po 76 dniach zniosły zakaz wyjazdu z miasta Wuhan, w którym wybuchła pandemia koronawirusa. Zgodnie z zapowiedziami o północy z wtorku na środę czasu miejscowego z dróg wyjazdowych usunięto barykady – relacjonują chińskie media.
20.23 - Oddział Psychiatrii Sądowej o Wzmocnionym Zabezpieczeniu w szpitalu im J. Babińskiego w Krakowie został poddany kwarantannie – na oddziale tym w izolacji przebywa trzech pacjentów, u których wykryto koronawirusa; a 17 pozostałych jest pod obserwacją. WIĘCEJ
20.09 - 1417 osób zakażonych koronawirusem zmarło we Francji w ciągu ostatniej doby - poinformował dyrektor generalny ds. zdrowia Jerome Salomon. 597 zmarło w szpitalach, a 820 - w domach opieki nad seniorami. Łączna liczba ofiar śmiertelnych wynosi 10328.
Dane z wtorku to najwyższa dobowa liczba zgonów od początku pandemii.
19.56 - Rekord zgonów z powodu koronawirusa w stanie Nowy Jork. Gubernator Andrew Cuomo poinformował, że w ciągu minionej doby zmarło tam 731 osób. W całych Stanach Zjednoczonych liczba zarażonych przekroczyła 370 tysięcy.
19.45 - W Światowy Dzień Zdrowia chciałbym złożyć najserdeczniejsze życzenia wszystkim lekarzom, pielęgniarkom i pracownikom służby zdrowia. Serdecznie dziękuję za pracę i poświęcenie w tych nadzwyczajnych okolicznościach z narażeniem własnego życia i zdrowia - powiedział przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki.
Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski w słowach skierowanych do pracowników służby zdrowia zwrócił uwagę na szczególne okoliczności przeżywanego dnia związane z panującą na całym świecie od kilku tygodni pandemią koronawirusa.
19.33 - Sejm w przyjętej we wtorek przez aklamację uchwale wyraził wdzięczność i uznanie dla pracowników ochrony zdrowia "za pełną poświęcenia bohaterską służbę w dniach epidemii koronawirusa". Dają oni najlepszy przykład odwagi oraz heroizmu i stanowią wzór dla społeczeństwa - podkreślono.
19.24 - Badania laboratoryjne potwierdziły dotąd zakażenie koronawirusem w Polsce u 4848 osób, z których 129 zmarło – przekazało we wtorek wieczorem ministerstwo zdrowia. Resort uzupełnił podane po południu statystyki o dane z woj. mazowieckiego. MZ podało, że z opóźnieniem dostało raport Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej (WSSE) w Warszawie. Na Mazowszu potwierdzono 182 nowe przypadki.
Pozostałe potwierdzone w popołudniowych meldunkach przypadki dotyczyły 20 osób z woj. dolnośląskiego, 19 z woj. kujawsko-pomorskiego, 18 z woj. łódzkiego, 13 z woj. podlaskiego, 10 z woj. świętokrzyskiego, dziewięciu z woj. zachodniopomorskiego, dziewięciu z woj. podkarpackiego, ośmiu z woj. małopolskiego, ośmiu z woj. pomorskiego, siedmiu z woj. śląskiego, sześciu z woj. opolskiego, sześciu osób z woj. wielkopolskiego i jednej osoby z woj. lubelskiego.
19.05 - Ministerstwo Zdrowia: 182 nowe przypadki zakażenia na Mazowszu; łącznie w Polsce 4848.
18.59 - Przygotowujemy się do takiego funkcjonowania społeczeństwa, gospodarki, które będzie równolegle działało nawet w tej trudnej sytuacji; w rządzie jest przygotowywany plan wyjścia z obecnie panujących ograniczeń - zapowiedział we wtorek rzecznik rządu Piotr Müller.
18.42 - O ośmiu nowych zakażeniach koronawirusem i dwóch ozdrowieńcach poinformowało we wtorek wieczorem biuro prasowe wojewody małopolskiego. Łącznie w regionie zakażenie potwierdzono u 371 osób, przy czym pięć z nich to ozdrowieńcy. Zmarło osiem osób.
Urząd wojewódzki podaje dane za Wojewódzką Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną w Krakowie.
18.31- 604 osoby zarażone koronawirusem zmarły w ciągu minionej doby we Włoszech - ogłosiła we wtorek Obrona Cywilna. Łączny bilans zmarłych wynosi 17127. Od poniedziałku zakaziło się 880 osób, czyli znacznie mniej niż w minionych tygodniach.
18.16 - Wszelkie informacje dotyczące dalszych obostrzeń w kontekście Świąt Wielkanocnych w związku z epidemią koronawirusa, w tym również decyzje dotyczące zbliżających się egzaminów uczniów zostaną ogłoszone w czwartek - poinformował we wtorek rzecznik rządu Piotr Müller.
18.08 - Ministerstwo Zdrowia poinformowało we wtorek po południu o 134 nowych potwierdzonych przypadkach koronawirusa i kolejnych 18 osobach zmarłych. Łącznie odnotowano dotąd 4666 przypadków i 129 zgonów.
Nowe, potwierdzone pozytywnym wynikiem testów laboratoryjnych, przypadki dotyczą: 20 osób z woj. dolnośląskiego, 19 z woj. kujawsko-pomorskiego, 18 z woj. łódzkiego, 13 z woj. podlaskiego, 10 z woj. świętokrzyskiego, dziewięciu z woj. zachodniopomorskiego, dziewięciu z woj. podkarpackiego, ośmiu z woj. małopolskiego, ośmiu z woj. pomorskiego, siedmiu z woj. śląskiego, sześciu z woj. opolskiego, sześciu osób z woj. wielkopolskiego i jednej osoby z woj. lubelskiego.
18.00 - Ministerstwo Zdrowia: 134 nowe przypadki koronawirusa w Polsce; kolejne 18 osób zmarło
17.43 - Kolejne 786 osób zmarło w Wielkiej Brytanii z powodu koronawirusa, co oznacza, że łączna liczba ofiar śmiertelnych wzrosła do 6159 - poinformowało we wtorek po południu brytyjskie ministerstwo zdrowia.
17.24 - W Światowy Dzień Zdrowia dostałem taką dobrą wiadomość - nie mam już wirusa - poinformował minister środowiska Michał Woś. Dodał, że obecność koronawirusa wykluczyły dwa testy.
Jeszcze raz: serdeczne podziękowania dla wszystkich z pierwszej linii frontu walki z pandemią #BrawaDlaWas" - napisał na Twitterze minister.
17.08 - Światowe towarzystwa lotnicze nie są stanie zwrócić klientom pieniędzy za bilety na niezrealizowane wskutek kryzysu koronawirusowego loty i wydają im w zamian vouchery, by utrzymać płynność finansową - poinformował we wtorek szef Międzynarodowego Stowarzyszenia Transportu Powietrznego
17.04 - Ministerstwo Zdrowia uruchomiło specjalną aplikację, która ma pomóc ocenić ryzyko zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. Dzięki wirtualnemu systemowi, użytkownik może otrzymać wstępną ocenę swojego stanu oraz rekomendacje dalszych działań.
"Aplikacja do oceny stanu pacjenta (triage) w zakresie choroby COVID-19 wraz z poradami na temat tego, jakie kroki powinien podjąć diagnozujący się użytkownik dostępna jest w serwisie www.pacjent.gov.pl.
16.58 - Zakłady Azotowe Puławy uruchamiają produkcję środków dezynfekcyjnych na bazie wytwarzanego przez spółkę nadtlenku wodoru. Nowy produkt o nazwie Pulsept uzyskał już stosowne pozwolenie – podała spółka we wtorek w informacji prasowej.
Azoty Puławy odpowiadają w ten sposób na zwiększony popyt na środki dezynfekcyjne wywołany przez COVID-19.
16.40 - Do 4 maja br. wydłużona została we wtorek przerwa w wyznaczaniu rozpraw i posiedzeń w Sądzie Najwyższym, z wyjątkiem spraw najbardziej pilnych - wynika z zarządzenia I prezes SN Małgorzaty Gersdorf. Dotychczas sprawy w SN były odwołane do 10 kwietnia.
Zarządzenie prezes Gersdorf - zmieniające poprzednie z zarządzeń dotyczących ograniczeń w funkcjonowaniu SN w okresie zagrożenia koronawirusem - zamieszczono we wtorek na stronie internetowej sądu. Podjęto je - jak zaznaczono - "z uwagi na ogłoszenie na obszarze RP stanu epidemii oraz kierując się interesem publicznym i dobrem obywateli".
16.35 - Przedsiębiorca z Galicji był przesłuchiwany przed sądem w sprawie kradzieży 2 mln maseczek ochronnych typu FFP2. Cenne w czasach pandemii produkty sprzedał w Portugalii rzekomo za 60 tys. euro, ponieważ zapewniające wysoki poziom ochrony maseczki były już przeterminowane.
16.26 - Ponad trzy 3,2 mln zł na utylizacje ubrań oraz środków ochronnych zużytych przez lekarzy, ratowników i personel medyczny przekażą Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej - poinformowało we wtorek Ministerstwo Klimatu.