Wójt Zielonek Bogusław Król nie ukrywa, że ogromnym problemem jest także jakość węgla. "Ja bym proponował wszystkim decydentom zewnętrznym, żebyśmy zakazali sprowadzania do składów węglowych słabej jakości węgla tylko wysokokoksujący. Proszę przyjechać w okolice Krakowa i spróbować kupić dobrej jakości węgiel kamienny. Nie kupi pan. Tylko samo badziewie" - mówi Radiu Kraków wójt Zielonek.
Podobnego zdania jest Iwona Bilska, burmistrz Jordanowa. "W tej miejscowości jest kilkaset starych pieców, które chcielibyśmy wymienić w najbliższych latach, korzystając z unijnych pieniędzy" - mówi burmistrz miasteczka i dodaje: "W roku 2016 zgłosiło się 120 osób, które chcą wymienić źródła ciepła. Będziemy też wymieniać źródła ciepła w budynkach gminnych. Będziemy też odchodzić od palenia węglem w starych nieefektywnych piecach" - tłumaczy Bilska.
Mateusz Klinowski, burmistrz Wadowic podkreśla w rozmowie z Radiem Kraków, że w gminie Wadowice jest około 5 tysięcy starych pieców, które władze chcą wymienić w najbliższych latach. "Program ochrony powietrza w Małopolsce funkcjonuje do roku 2023 i to będzie ostatni rok, kiedy w gminie Wadowice będzie można palić w piecach, które nie spełniają standardów. Zaczęliśmy w 2014 roku, w 2015 roku wymieniliśmy 45 palenisk na paleniska gazowe. W naszym programie ujęliśmy do wymiany 560 palenisk" - wyjaśnia Klinowski.
W porannej rozmowie Radia Kraków Jacek Krupa, marszałek Małopolski powiedział, że "prezydent Jacek Majchrowski w wystosowanym postulacie proponuje, by zakaz palenia węglem obowiązywał także w okolicznych gminach".
Prezydent Krakowa postuluje, żeby zakaz palenia węglem objął też sąsiednie gminy
Jak jednak czytamy w oświadczeniu rzecznik prasowej prezydenta Krakowa, chodzi o "wprowadzenie ograniczeń co do rodzaju stosowanych instalacji".
Mając na uwadze położenie Miasta Krakowa w dolinie oraz transgraniczny charakter zanieczyszczeń powietrza przyczyniający się do dużego napływu na teren Krakowa zanieczyszczeń z gmin sąsiednich, wprowadzenie ograniczeń tylko na terenie Gminy Miejskiej Kraków może nie poprawić stanu jakości powietrza na terenie Krakowa. Wobec powyższego proponuje się w gminach sąsiadujących z Krakowem wprowadzenie ograniczeń co do rodzaju stosowanych instalacji poprzez np. wprowadzenie zakazu stosowania urządzeń na paliwa stałe nie spełniających określonych standardów emisyjnych - czytamy w oświadczeniu Moniki Chylaszek.
Za nami akcja Radia Kraków i Polskiego Alarmu Smogowego. Od 19 października do 14 grudnia odwiedziliśmy osiem najpopularniejszych małopolskich miejscowości uzdrowiskowych i wypoczynkowych, w których nie ma stałej stacji monitoringu WIOŚ. Były to: Bochnia, Szczawnica, Wysowa, Krynica, Rabka, Muszyna, Białka i Bukowina Tatrzańska. W każdej z nich przez dwa tygodnie przenośnymi pyłomierzami monitorowaliśmy jakość powietrza. Zobaczcie wyniki.
Akcję podsumowano w debacie, która odbyła się w Radiu Kraków w Studiu im. Romany Bobrowskiej.
(Jakub Niziński/ew)
Obserwuj autora na Twitterze: