W trakcie ciszy nie wolno prowadzić agitacji wyborczeja więc zwoływać wieców, zgromadzeń i manifestacji. Nie wolno także organizować pochodów, rozdawać ulotek czy naklejać plakatów. Naruszenia ciszy wyborczej są wykroczeniem, za co grozi grzywna. Surowo zabronione jest publikowanie sondaży; za taki czyn grozi kara od 500 tysięcy do miliona złotych.
Cisza obowiązuje także w internecie, treści już umieszczone nie muszą być usuwane, nie można jednak ich aktualizować i dodawać nowych wyborczych elementów. O tym, czy została naruszona cisza wyborcza, decyduje sąd i organy ścigania, a nie Państwowa Komisja Wyborcza. O naruszeniach ciszy należy informować policję.
"Nie zakładamy z góry fałszerstwa". Prawo i Sprawiedliwość powołało Korpus Ochrony Wyborów
Wybory prezydenckie odbędą się w niedzielę, lokale wyborcze będą otwarte od 7.00 do 21.00. polacy wybiorą prezydenta spośród 11 kandydatów. "Dopiski, rysunki i komentarze na karcie wyborczej nie mają wpływu na ważność głosu" - twierdzi szef PKW Wojciech Hermeliński. Sędzia Trybunału Konstytucyjnego zaznacza, że wolne od rysunków powinny być nazwiska kandydatów i kratki przeznaczone na głosowanie. Na innych częściach karty do głosowania nie zabroniono sporządzania komentarzy lub rysunków - wyjaśnia przewodniczący PKW.
Wybory Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej 2015
IAR/Wacha/jg