Wystarczy smartfon i internet - i można zawalczyć o czyste powietrze w swojej okolicy. Tym bardziej, że wciąż sporo jest osób, które nie stosują się do uchwały o czystym powietrzu - jak wynika ze statystyk krakowskiej straży miejskiej, po niemal pięciu i pół tysiącach kontroli w stolicy Małopolski.
"Mieliśmy prawie 350 wykroczeń od 1 września, z czego nałożyli strażnicy 86 mandatów karnych na kwoty prawie 22 tys. złotych" - wylicza Marek Anioł, rzecznik krakowskiej straży niejskiej.
Jak mówi wicemarszałek województwa małopolskiego Tomasz Urynowicz, właśnie dlatego aplikacja Ekointerwencja to bardzo ważne narzędzie. Ma pozwolić mieszkańcom Małopolski w bardzo prosty sposób włączyć się do walki ze smogiem.
"Smartfon, kliknięcie, to jest sekundeczka. System może na trzy różne sposoby określić naszą lokalizację. Sami ją oznaczymy, podamy adres, zaznaczymy pinezką. Oznaczamy, jakiego typu to jest szkoda, jeżeli mamy problem z określeniem, czego jesteśmy świadkami, zgłaszamy inny typ szkody, wtedy Urząd Marszałkowski deklaruje. Szkoda bezpośrednio trafia do instytucji, która zajmuje się realizacją tej kontroli - to jest albo urząd gminy, straż gminna, jeżeli taka istnieje, albo jest to Wojewódzki Inspektorat Środowiska" - wylicza Urynowicz.
Problem może pojawić się jednak, jeśli chodzi o samo przeprowadzenie takiej kontroli.
"W tym momencie gminy borykają się z problemem braku skutecznych kontroli. Nie mają funckjonariuszy, nie mają urzędników, którzy mogliby przeprowadzać takie kontrole. W związku z tym, mieszkańcy zgłaszając nawet przypadki nieprzestrzegania przepisów uchwały antysmogowej, nie mogą liczyć na kontrolę" - mówi Ewa Lutomska z Krakowskiego Alarmu Smogowego.
Jednak wicemarszałek Tomasz Urynowicz uspokaja: "Proszę pamiętać o zmianie przepisów o ochronie środowiska, które nakładają na gminy obowiązek prowadzenia pewnych działań. Na samorządy wojewódzkie nakładają obowiązek monitorowania tego, co się dzieje w gminach, a na samorząd województwa nakładany jest także obowiązek informowania raz do roku o stanie środowiska. Poza tym Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska może opieszałą gminę także ukarać za niewykonanie pewnych działań - to też jest bardzo istotne i jest zgodne z polskimi przepisami, wynika z programu ochrony powietrza, z przepisów ustawy, tak naprawdę można nałożyć karę pół miliona złotych, czego oczywiście samorządom nie życzymy, bo wierzymy, że wszyscy działają sprawnie, poprawnie i przede wszystkim w trosce o zdrowie i życie mieszkańców".
Gminy na interwencję będą miały jeden dzień roboczy. A mieszkańcy, którzy zgłaszają ekointerwencję w aplikacji będą mogli na bieżąco sprawdzać, na jakim etapie jest ich sprawa. Aplikację można pobrać za darmo ze sklepów Google Play i Appstore - oraz ze strony ekomalopolska.pl.
(Martyna Masztalerz/łk)
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze.
Zastrzegamy sobie prawo publikacji wybranych opinii.