Powszechny Spis Rolny ruszył 1 września, potrwa do 30 listopada 2020 r. Na podstawie zebranych w spisie danych kształtowana jest polityka rolna i żywnościowa kraju. Udział w spisie jest obowiązkowy; jego brak może skutkować nałożeniem kary grzywny określonej w ustawie o statystyce publicznej. Spisywane są gospodarstwa, które 1 czerwca br. prowadziły działalność rolniczą.

Wojewoda małopolski Łukasz Kmita podczas środowego briefingu podziękował rolnikom, którzy już dokonali spisu i poprosił pozostałych o zaangażowanie się w to przedsięwzięcie.

„Pozyskane dane pozwolą nakreślić właściwe kierunki rozwoju obszarów wiejskich w Małopolsce, co jest szczególnie istotne” - powiedział.

Jak podkreślił wojewoda, obecny spis rolny prowadzony jest w szczególnych warunkach w związku z pandemią koronawirusa. Aktualna sytuacja epidemiczna – wskazał Kmita - wymogła poszerzenie katalogu jego form.

Powszechny Spis Rolny jest przeprowadzany następującymi metodami: samospisu internetowego, poprzez formularz spisowy dostępny na stronie GUS, polegający na weryfikacji, aktualizacji i uzupełnieniu danych – (spisrolny.gov.pl); samospis przez telefon - dzwoniąc na infolinię spisową oraz metodami uzupełniającymi, realizowanymi przez rachmistrzów, czyli wywiadu telefonicznego przeprowadzonego przez rachmistrza spisowego; wywiadu bezpośredniego przeprowadzonego przez rachmistrza wyposażonego w przenośne urządzenie mobilne.

Agnieszka Szlubowska, dyrektor Urzędu Statystycznego w Krakowie wskazała, że w październiku w województwie małopolskim pracę rozpocznie 550 rachmistrzów spisowych, którzy pomogą rolnikom wypełnić obowiązek spisowy, a z uwagi na sytuację epidemiczną będą kontaktować się z nimi przede wszystkim telefonicznie.

„Apelujemy, aby wszyscy rolnicy w województwie wzięli udział w spisie rolnym, udzielili dokładnych, wyczerpujących i zgodnych z prawdą odpowiedzi” - podkreśliła i dodała, że spisy rolne są ważne, ponieważ żadne inne badania nie dostarczają tak kompleksowych informacji o rolnictwie w Polsce. "Są to badania, które dostarczają informacji dotyczących sytuacji ekonomicznej, gospodarczej, demograficznej, czy społecznej na wsi. Dane zebrane w spisach pozwolą podejmować decyzje dotyczące przyszłości polskiego rolnictwa" - tłumaczy Szlubowska.

Powszechny spis rolny organizowany jest co 10 lat we wszystkich państwach członkowskich ONZ.  

 

(PAP/Paulina Białożyt/jp)

 

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy


Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku  oraz Twitterze.