Zapis rozmowy Mariusza Bartkowicza z przewodniczącym Sejmiku Małopolski, kandydatem Zjednoczonej Prawicy do Sejmu, Rafałem Bochenkiem.

 

Życie napisało taki scenariusz… Jest sukces i powód do radości. Wszyscy w sobotę się cieszyli z otwarcia nowego, 6-kilometrowego odcinka ekspresowej Zakopianki. Jednak w niedzielę informowaliśmy o gigantycznych korkach na tej drodze. Jakichkolwiek nowych, dużych arterii byśmy nie zbudowali, korki są nieodłącznym elementem pejzażu?

- Korki są nie tylko na Zakopiance. Także w Krakowie. Dzisiaj nie udało mi się dotrzeć do radia. Jesteśmy tego świadomi. Na jednej nitce zaczyna się korkować. To moment przejścia nowej Zakopianki. To prawie 6 kilometrów nowoczesnej estakady. Ona się łączy ze starą Zakopianką na wysokości Skomielnej. Tam się korkuje. Już myślimy o nowych rozwiązaniach w tym obszarze. Rozważamy rondo. Będziemy nad tym pracowali. Czekamy aż wreszcie cała Zakopianka zostanie wybudowana. Rząd nad tym pracuje. Do 2021 roku to marzenie wszystkich Polaków zostanie spełnione. W tym roku kolejny odcinek zostanie otwarty.

 

Ta sytuacja – weekendowa na Zakopiance i dzisiejsza na krakowskich ulicach – uświadamia chyba, że bardzo ważne jest równoległe rozwijanie transportu zbiorowego. Szczególnie mam na myśli transport kolejowy.

- Zdecydowanie tak. Transport kolejowy jest bardzo ważny. Często jeżdżę do Krakowa Kolejami Małopolskimi. Polecam to wszystkim. Sam po dzisiejszym doświadczeniu będę miał to w pamięci. Wiemy, że jest początek października. Masa studentów przyjechała do Krakowa. W tym okresie ten ruch jest wyjątkowo duży.

 

Dzisiaj kolejna sesja Sejmiku. Pewnie będzie możliwość zrobienia bilansu pierwszego miesiąca z zakazem palenia węglem i drewnem w Krakowie. Chcą państwo także przyjąć deklarację „Małopolska bez plastiku”. To kolejne działanie na rzecz ekologii regionu.

- Tak. Od lat staramy się wdrażać na szczeblu rządowym rozwiązania, które mają dbać o środowisko, powietrze. Jest program Czyste Powietrze. Wiele miliardów na ten program jest. Takiego proekologicznego programu w Polsce jeszcze nie było. Pieniądze są skierowane do indywidualnego odbiorcy, indywidualnych gospodarstw domowych na zmianę źródeł ciepła, termomodernizację budynków. Te pieniądze są i można z nich korzystać. Jak państwo nie złożyliście jeszcze wniosków, zachęcam do tego. Czyste Powietrze to jeden aspekt. Druga kwestia to pozbycie się plastiku. Codziennie każdy z nas korzysta z produktów plastikowych. Jest masa odpadów. W UE produkuje się około 26 milionów ton rocznie opakowań. Jedynie 30% jest poddawana recyklingowi. Ta uchwała, którą dzisiaj będziemy chcieli przyjąć, ma ograniczyć zużycie plastiku. On szkodzi i zanieczyszcza. Pojawiają się badania, które wskazują, że mikrocząsteczki plastiku krążą w ekosystemie, trafiają do posiłków.

 

W miniony weekend wiele miejsca w konwencjach wyborczych różnych ugrupowań zostało poświęconych sytuacji w służbie zdrowia. PiS zadeklarowało kolejną piątkę – tym razem dla zdrowia. Wyższe wydatki, pakiet badań kontrolnych dla każdego Polaka, powstanie funduszu modernizacji szpitali i skoordynowana opieka nad seniorami i osobami niesamodzielnymi, w tym dzienne domy opieki w każdym powiecie. Inne ugrupowania – jak PO, PSL i Lewica – apelują o ponadpolityczne porozumienie w tej sprawie. Ono jest możliwe?

- Jeśli chodzi o obietnice Koalicji Obywatelskiej i PSL, jestem sceptyczny. Ludzie powinni pamiętać to, co przez lata ci politycy robili z Polską, służbą zdrowia, policją. Zwijali państwo. Niedawno kandydaci tej partii, pani poseł Lidia Gądek, która jest związana ze środowiskiem medycznym, powiedziała, że nie przy każdym wojewódzkim szpitalu musi być SOR. Po co mają być publiczne szpitale, skoro można komercjalizować szpitale, mogą na tym zarabiać prywatni przedsiębiorcy? Taki jest pomysł Koalicji Obywatelskiej.