Jan Sehn – polski prawnik, w latach 1945-1946 prowadził z ramienia Komisji Badania Zbrodni Hitlerowskich badania na terenie obozu Auschwitz-Birkenau.
W Krakowie przesłuchiwał czołowych zbrodniarzy nazistowskich wydanych Polsce: Amona Götha, Rudolfa Hössa, Marię Mandl. I choć później deklarował się jako przeciwnik kary śmierci, wielu katów spod znaku swastyki pomógł posłać na szubienicę. Materiały dowodowe odnajdował nawet w ruinach i śmietnikach.
Od 1949 był kierownikiem Instytutu Ekspertyz Sądowych w Krakowie, później profesorem Uniwersytetu Jagiellońskiego. Prof. Jan Sehn od chwili utworzenia Głównej Komisji Badania Zbrodni Hitlerowskich był jej członkiem i przewodniczącym Komisji Okręgowej w Krakowie (do 1953). W 1966 Instytut Ekspertyz Sądowych przyjął imię prof. Jana Sehna.
Filip Gańczak kreśli fascynujący portret profesora Jana Sehna, szukając jego śladów nie tylko w polskich i niemieckich archiwach, lecz także odwiedzając liczne miejsca związane z bohaterem książki – od jego rodzinnego Tuszowa Małego aż po Frankfurt nad Menem.
"Jan Sehn. Tropiciel nazistów" (Czarne) w radiowej bibliotece od 17 do 21 lutego o 11.45 i 22.50.
Czyta Tomasz Wiśniewski.