- Podczas upałów, gdy temperatura sięga 30 stopni nasila się ryzyko udaru słonecznego, przegrzania organizmu lub odwodnienia. Szczególną troską otoczyć należy dzieci, osoby starsze i osoby chore, ale wszyscy musimy odpowiednio się zabezpieczyć. Co to znaczy odpowiednio zabezpieczyć się w czasie upałów?

 

Przede wszystkim należy nosić przewiewną, bawełnianą odzież, nakrycie głowy, mieć przy sobie butelkę z wodą mineralną. Należy jeść produkty lekkostrawne, a zwłaszcza owoce i warzywa bogate w potas, jak truskawki lub pomidory. Zaburzenia z powodu upływu elektrolitów będą wtedy mniejsze.

 

- Czy należy odpowiednio schładzać swój organizm?

 

Tak, zalecane są częste kąpiele w chłodnej wodzie. 

 

- W sytuacji tragicznej, kiedy dochodzi do przegrzania organizmu, odwodnienia bądź udaru słonecznego, to wzywamy natychmiast pogotowie. Osoba taka ma drgawki, majaczy, ma też gorącą, suchą skórę, często traci przytomność - co w takiej sytuacji ma zrobić rodzina?

 

Obserwować chorego, starać się nawiązać kontakt. Jeśli osoba odpowiada logicznie, to nie powinno być niepokoju. Jeśli nie mówi i reaguje tylko na ból, to jest już to niepokojące. Przenosimy taką osobę do chłodniejszego pokoju. 

 

- Czy pozycja boczna ustalona jest tutaj konieczna?

 

W sytuacji, gdy osoba nie reaguje na słowo, ani na ból, jest nieprzytomna, to trzeba jej udrożnić drogi oddechowe i sprawdzić, czy oddycha. Jeśli będzie mieć zachowany oddech i krążenie, to można ułożyć ją w pozycji bocznej bezpiecznej. Głowę należy odchylić do tyłu, rękę podłożyć pod brodę po to, by osoba nie zachłysnęła się wymiotami.

 

- Czy wymioty w takich sytuacjach mogą się pojawić?

 

Jeśli osoba traci przytomność, a wcześniej jadła, to wymioty mogą się pojawić. Grozi to zachłyśnięciem treścią pokarmową, a to niesie za sobą zachłystowe zapalenie płuc.

 

- Czy należy obniżyć temperaturę takiej osobie?

 

Tak, należy przyłożyć wilgotne prześcieradła, ręczniki, czy butelki z zimną wodą na newralgiczne części, czyli w pachwinach, gdzie są duże naczynia krwionośne. Ważne, by przy takiej osobie nie było dużo osób, bo wtedy będziemy zawyżać, a nie obniżać temperaturę. W takich warunkach czekamy na przyjazd zespołu ratunkowego.