- 29.10 obchodziliśmy światowy dzień łuszczycy. Kiedy mamy do czynienia z łuszczycą, a kiedy mówimy o łupieżu?

 

- Łuszczyca jest chorobą przewlekłą, nieinfekcyjną, zapalną, genetycznie uwarunkowaną. Łupież jest tylko objawem chorobowym, który w przebiegu łuszczycy może wystąpić. Łuszczyca dotyka skóry gładkiej i owłosionej.


- To częste schorzenie?

 

- Tak, na łuszczycę cierpi 1-3% społeczeństwa.
 
- Ale nie do końca wiemy, skąd ona się bierze.

 

- Etiologia łuszczycy nie jest znana. Wiemy, że jest genetycznie uwarunkowana. Wiemy też, że może nasilać się po infekcjach, zwłaszcza po infekcjach górnych dróg oddechowych, po grypie, po zażywaniu niektórych leków.

 
- Łuszczyca jest bardzo trudna i uciążliwa w leczeniu. Wciąż skuteczne są niezbyt przyjemne w zapachu maści?

 

- Łuszczyca jest chorobą przewlekłą. Z łuszczycy wyleczyć się nie możemy, ale możemy ją zaleczyć. Wszystko zależy od postaci klinicznej łuszczycy. Jeśli jest to łuszczyca ograniczona do niewielkiej powierzchni ciała, to możemy zostać przy klasycznych maściach stosowanych miejscowo. Część z nich rzeczywiście nie jest przyjemna w zapachu - to za sprawą dziegciu. Leczenie miejscowe możemy opierać o kąpiele w solance, czy kremy z solanką, kwas salicylowy, preparat mocznika. Jeśli łuszczyca przybiera większe rozmiary, to musimy kierować sę leczeniem ogólnym - naświetlaniem promieniami UVA, UVB.
  
- Twierdzi się, że styl życia ma tutaj znaczenie. Jak dieta wpływa na łuszczycę?

 

- Przy pomocy diety można sobie pomóc. Dieta uboga w tuszcze zwierzęce powoduje, że łuszczyca łagodnieje. Natomiast nie jest to główny mechanizm, który likwiduje łuszczycę. Stres nasila objawy chorobowe.

 
- Jak na co dzień pielęgnować skórę z łuszczycą?

 

- Powinniśmy stosować kremy i emolienty, które zawierają preparaty mocznika lub kwas salicylowy.