Angelika Kuźniak, Ewelina Karpacz-Oboładze
"Czarny Anioł. Opowieść o Ewie Demarczyk"
Znak 2015
Czyta Marcin Czarnik
Reżyseria Ewa Ziembla
Nie ze wszystkimi udało się porozmawiać. Autorki przeprowadziły blisko 90 godzin rozmów. O Ewie Demarczyk barwnie i ciekawie opowiadają m.in. Zygmunt Konieczny, Zbigniew Wodecki, Andrzej Zarycki, Marta Stebnicka czy Tadeusz Kwinta. Autorki zdążyły o warszawskich koncertach w porozmawiać na przykład z Szymonem Szurmiejem. O ile chętnie wszyscy wspominają lata sześćdziesiąte czy siedemdziesiąte, z szalonymi zagranicznymi eskapadami, z koncertami w Paryżu czy z długimi trasami po Związku Radzieckim, to trudniej jest w przywoływaniu późniejszych wydarzeń. Dlaczego artystka zerwała z Piwnicą pod Baranami, dlaczego w końcu zeszła ze sceny? Co działo się z nią potem, dlaczego ani w Krakowie, ani w żadnym innym mieście nie udało się zaistnieć Teatrowi Ewy Demarczyk? Na żadne z tych pytań nie ma jednoznacznej i łatwej odpowiedzi.
Najważniejsza jest w tych barwnych opowieściach Ewa Demarczyk. Ale przy okazji dostajemy mnóstwo faktów, anegdot, obrazków z prl-owskiej rzeczywistości. W szarej, smutnej Polsce pojawiła się artystka światowa, elektryzująca publiczność w każdej sali koncertowej. Wszyscy podkreślają, jak była wyjątkowa, fascynująca, wymagająca i nieobliczalna. Perfekcyjna, niezależna i niezwykle utalentowana. Jej występy pozostaną w pamięci, zapisane na płytach i telewizyjnych taśmach. Postać Czarnego Anioła należy do historii Piwnicy pod Baranami. Ona sama nie kontaktuje się ani z przyjaciółmi, ani z dziennikarzami, nie udziela wywiadów, nie występuje.
Kto nie słyszał Ewy Demarczyk na żywo, niech posłucha teraz jej głosu. A potem sięgnie po książkę. Tych, którzy byli świadkami jej występów, nie trzeba będzie namawiać.
"Czarny Anioł. Opowieść o Ewie Demarczyk" - od 9 do 20 lutego w Radiu Kraków czyta Marcin Czarnik. Godzina 11.45 (powtórka 22.50)