Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

"Niespodzianka"

Premiera najnowszego słuchowiska Radia Kraków odbyła się 1 kwietnia w Studiu im. Romany Bobrowskiej i na antenie Radia Kraków.

Premiera słuchowiska "Niespodzianka"

Słuchowisko powstało na podstawie dramatu Karola Huberta Rostworowskiego, wyreżyserował je Łukasz Fijał, a zagrali: Dariusz Gnatowski, Ewa Kolasińska, Aleksander Talkowski Adrianna Kućmierz oraz Andrzej Róg. Muzykę do słuchowiska skomponował i wykonał na żywo Łukasz Rudnicki. Premiera z udziałem publiczności odbyła się 1 kwietnia  w Studiu im. Romany Bobrowskiej. Premierze towarzyszyła uroczystość wręczenia nagród Radia Kraków za najważniejsze wydarzenia kulturalne roku 2018: Marek i Supermarki Radia Kraków.

 

„Na bidę patrzyć nie wystarca. – Trza z niom jak z własnom babom. – W łóżku, za stołem – wsendy. Dopiro woncas się wi, co ona jes i być potrafi.” - Ojciec, Niespodzianka, akt III

Kiedy Rostworowski zmarł w 1938 roku, nazywany był „następcą Wyspiańskiego” i był jednym z najważniejszych dramatopisarzy Młodej Polski i międzywojnia. Rostworowski jest mi bliski, bo znajduję u niego rozważania nad polską tożsamością, odwołania do naszej historii i tradycji (ale też jej chłodną krytykę), trafne diagnozy „polskości”, umiejętność tworzenia jaskrawych, wiarygodnych postaci studentów, profesorów, alkoholików, robotników, artystów. Autor stawia swoich bohaterów w skrajnych sytuacjach, bywa dla nich okrutny, nie stroni od czarnego humoru, i nade wszystko – nie stosuje niepotrzebnych słów.

Irena Solska mówiła, że role Rostworowskiego są jak „dobrze dopasowane buty”. Aktorka grała Matkę w Niespodziance, która jest najwybitniejszym dramatem pisarza. Historia dzieje się w biednej podkrakowskiej wsi. Ojciec alkoholik, znerwicowana matka, nastoletnia córka bez perspektyw na przyszłość, syn - student, na którego wykształcenie wydano cały majątek, starszy syn w Ameryce, od kilku lat nie daje znaku życia. Pewnego wieczora rodzice zastają w domu przybysza, nieznajomego, który zasnął, a w jego bagażu znajdują mnóstwo pieniędzy. Czy można go zamordować aby zapewnić byt własnym dzieciom i przestać żyć w nędzy? W dramacie jest wiele kolejnych „niespodzianek”. Utwór bywa porównywany do „Króla Edypa”; jest odczytywany jako opowieść o tragedii losu ludzkiego, w której artysta stawia fundamentane pytana o miłość, życie i śmierć. A wszystko dzieje się pod Krakowem, a opowiedziane jest w trzech dialektach: gwarze podkrakowskiej wsi, dialekcie żydowski i nowomowie intelektualistów.

Rostworowski jest bardzo „krakowski”; mieszkał na ul. św. Jana, później na Salwatorze. Akcja wielu jego dramatów dzieje się w Krakowie, zaś w „Zmartwychwstaniu” autor „ożywił” pomnik Mickiewicza stojący na krakowskim Rynku: wieszcz rusza w Polskę i obserwuje zmartwychwstałą ojczyznę, odrodzoną w 1918 roku w wyniku „Wojny powszechnej za wolność ludów”, o którą modlił się w „Litanii pielgrzymskiej.” Właśnie przypada 90. rocznica napisania „Niespodzianki”, a diagnozy o nas samych formułowane przez Rostworowskiego brzmią zaskakująco aktualnie.

Słuchowisko poświęcamy pamięci Marii Rostworowskiej.

„Niespodzianka” – słuchowisko na podstawie dramatu Karola Huberta Rostworowskiego

Premiera: 1 kwietnia 2019, godz. 19.00, Studio im. Romany Bobrowskiej Radia Kraków
Wystąpią: Dariusz Gnatowski (Ojciec), Ewa Kolasińska, (Matka), Aleksander Talkowski (Franek), Adrianna Kućmierz (Zośka), Andrzej Róg (Bramek)

Reżyseria: Łukasz Fijał

Muzyka: Dawid Rudnicki

Realizacja radiowa, asystent reżysera: Wojciech Gruszka

Redakcja: Justyna Nowicka

Transmisja słuchowiska na antenie Radia Kraków / transmisja wideo na www.radiokrakow.pl

Premierze towarzyszyć będzie uroczystość wręczenia nagród Radia Kraków za najważniejsze wydarzenia kulturalne roku 2018: Marek i Supermarki Radia Kraków.

 

Partner: Kraków Airport

Wyślij opinię na temat artykułu

Komentarze (0)

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię