- A
- A
- A
"Do ucha": "Pomroka". Tekst inspirowany życiem i twórczością Czesława Miłosza
Na zakończenie cyklu czeka nas spotkanie z poezją noblisty. Tekst inspirowany życiem i twórczością Czesława Miłosza pt. "Pomroka" napisał, również na nasze zamówienie, współczesny poeta Krzysztof Siwczyk, dyrektor artystyczny Festiwalu Miłosza. W rolę Poety i jego Muzy wcielą się Radek Krzyżowski - aktor Teatru Starego i Dominika Bednarczyk - aktorka Teatru im. Słowackiego.- To ciekawy i nieoczywisty tekst - mówił podczas nagrań Radek Krzyżowski, a Dominika Bednarczyk podkreśliła, że Miłosz zawsze był dla niej jednym z najważniejszych poetów. "Bardzo się cieszę, że mogłam wziąć udział w projekcie. Absolutnie ufam też tandemowi Olgi Brzezińskiej i Tomka Cyza - to gwarant jakości. Do tego tekst poety Siwczyka, wspaniała poezja Miłosza, oddech, możliwość fajnej współpracy" - podkreślała aktorka. "Mamy tutaj do czynienia z pewnego rodzaju fantazją Krzysztofa Siwczyka. Cały scenariusz jest jakimś hipotetycznym spotkaniem Miłosza z jego muzą, partnerką, ponadczasową towarzyszką. To taka matrioszka, poeta w poecie" - dodał Krzyżowski.
Oba słuchowiska reżyseruje Tomasz Cyz, realizacja radiowa Wojciech Gruszka. Premiera słuchowiska o Miłoszu w drugi dzień Bożego Narodzenia, 26 grudnia o 21.05.
Nasze słuchowiska spotkały się z pozytywną reakcją środowiska i recenzentów: "Słuchowiska Radia Kraków to próba przekucia życia i twórczości najwybitniejszych polskich poetów na rzeczywistość radiową. Jest w nich to, co najważniejsze tak w poezji, jak i w radiu - wrażliwość na słowo, jego dźwięczność, warstwy znaczeń" - podkreśla Łukasz Gazur, szef działu kultura Dziennika Polskiego.
"Zakończyliśmy nagrania ostatnich słuchowisk z cyklu "Do ucha". Wszystko jeszcze jest bardzo świeże, a my nadal rozpaleni. Na gorąco mogę powiedzieć, że to była niezwykła praca i współpraca. Powstały cztery wyjątkowe produkcje - wyjątkowe przede wszystkim przez to, że poetyckie, a poezja potrafi bezwzględnie wymykać się próbom zamknięcia w formie dramaturgicznej. Wyjątkowe także przez grono twórców: autorów oryginalnych scenariuszy, kompozytorów, reżyserów i aktorów. Każdy dołożył do tej wielobarwnej mozaiki niepowtarzalny element. Teraz oddajemy efekt naszej pracy słuchaczom przekonani, że słuchowiska sprawią, że poezja Szymborskiej, Herberta, Miłosza i Tkaczyszyna Dyckiego będzie im jeszcze długo dźwięczeć w uszach. A my zabieramy się do dalszej pracy - przed nami otwarte kalendarze na 2018 rok i stos poetyckich książek autorów, którym chcemy oddać pokłon w kolejnych odsłonach cyklu "Do ucha". Zdradzę tylko tyle, że usłyszymy więcej poezji kobiet na gościnnej i przyjaznej antenie Radia Kraków" - podsumowuje Olga Brzezińska.

Projekt jest współfinansowany ze środków Gminy Miejskiej Kraków.
Komentarze (0)
Najnowsze
-
14:35
Kilkuset mieszkańców bez wody z powodu awarii wodociągu
-
14:21
Modne botki damskie na wiosnę - jak nosić i z czym łączyć?
-
14:16
Praca na magazynie – jak przygotować się na pierwszy dzień, żeby nie dać się zaskoczyć?
-
14:08
Jak latać dronem? Podstawowe zasady i wskazówki
-
14:02
Automatyzacja produkcji - czym jest? Czym się charakteryzuje?
-
13:18
Nie każdy „rower” jest... rowerem. Policja w Krakowie kontroluje elektryczne jednoślady
-
12:58
Topi się asfalt na Zakopiance
-
12:26
Nie tylko piksele i lajki. Jak młodzi odkrywają magię fotografii?
-
12:10
Ukryte życie lekarzy drzew. "Pora dzięcioła" - reportaż Ewy Szkurłat
-
11:53
Dlaczego umierają ryby w tarnowskich parkach? Przyczyna jest... naturalna
-
10:09
Nie tylko piksele i lajki. Jak młodzi odkrywają magię fotografii?
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze