Uroczystość wręczenia Nagrody Województwa Małopolskiego im. Władysława Orkana w 2014 roku odbędzie się w dniu 27 listopada o godz. 17.00 w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Piwnicznej-Zdrój.

Doroczna Nagroda Województwa Małopolskiego przyznawana jest instytucjom, organizacjom artystyczno-kulturalnym lub grupom osób za całokształt dokonań oraz za realizację wartościowych projektów na obszarze Małopolski w dziedzinie działalności artystycznej lub kulturalnej lokalnych wspólnot Małopolski.

Regionalny Zespół „Dolina Popradu” od prawie pięćdziesięciu lat kultywuje folklor górali nadpopradzkich (czarnych). Dzięki wytrwałej pracy ludzi kochających folklor zwyczaje górali nadpopradzkich były prezentowane na wielu festiwalach, konkursach i przeglądach w różnych miastach Polski. Zespół wielokrotnie nagrywał swoje utwory dla Polskiego Radia, a także dla telewizji, występował również w Filharmonii Narodowej. Zespół nie ogranicza się tylko do działań lokalnych, wielokrotnie koncertował na Słowacji, w Czechach, Finlandii, Francji, Bułgarii, Węgrzech. Reprezentanci zespołu występowali także w Anglii i w Niemczech, a w 1999 roku członkinie „Doliny Popradu” śpiewały na Placu Św. Piotra w Rzymie utwory z nagranej wcześniej z innymi sądeckimi zespołami platynowej płyty „Życzymy, Życzymy”. Zespół zdobył wiele nagród, m.in.: „Złote serce” na Festiwalu Górali Polskich w Żywcu (1995, 2013); „Złotą Ciupagę” (2011), „Srebrną ciupagę” (1995) i „Brązową Ciupagę” (1988) na Międzynarodowym Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem; Grand Prix grupy śpiewaczej (2014) konkursu Sabałowe Bajania w Bukowinie Tatrzańskiej.

Ponadto postanowiono przyznać dwa wyróżnienia w ramach Nagrody im. Władysława Orkana w 2014 roku: Zespołowi Regionalnemu „Mogilanie” za wierną prezentację na scenie widowisk ukazujących zwyczaje i obrzędy wsi podkrakowskiej – w szczególności Mogilan i najbliższej okolicy oraz Miejskiej Bibliotece Publicznej w Chrzanowie za prowadzenie działań przyczyniających się do wspierania tożsamości kulturowej mieszkańców ziemi chrzanowskiej oraz wykorzystanie nowych technologii w służbie dziedzictwu kulturowemu.

Nagrodzeni otrzymują nagrodę finansową w wysokości 10 000 zł oraz statuetkę. Wyróżnieni otrzymują okolicznościowe dyplomy.

Patronem Nagrody jest Władysław Orkan, właściwie Franciszek Smaciarz (1875 – 1930), młodopolski powieściopisarz, nowelista, dramaturg, poeta, publicysta, współtwórca regionalizmu polskiego, twórca ideologicznych podstaw dla ruchu podhalańskiego, działacz społeczny na rzecz polskiej wsi i jej mieszkańców.

Dotychczasowymi laureatami byli: Zespół Regionalny im. Jana Malinowskiego w Szczawnicy (2012) oraz Amatorski Zespół Teatralny im. Józefa Pitoraka z Bukowiny Tatrzańskiej (2013). Wyróżnienia natomiast otrzymywali: Bukowiańskie Centrum Kultury „Dom Ludowy” i Gminny Ośrodek Kultury w Podegrodziu (2012) oraz Orkiestra Dęta im. Tadeusza Moryto z Łącka i Zespół Regionalny „Nawojowiacy” (2013).

 

Partner Główny:

 
 

(mat.prasowe/ew)