- A
- A
- A
Akcja Radia Kraków: zbadaj instalację gazową w swoim samochodzie
Źle wyregulowana instalacja gazowa jest przyczyną wielu poważnych awarii silnika, których naprawa może pochłonąć nawet kilka tysięcy złotych. Do tego niewłaściwe ustawienia powodują wysoką emisję szkodliwych spalin. Dlatego w sobotę zapraszaliśmy na otwarte bezpłatne badania spalin i regulacji silników w autach z instalacją gazową.Rośnie liczba aut z instalacją gazową, a spada popularność z silnikiem Diesla. W samym tylko Krakowie zarejestrowanych jest około 50 tysięcy samochodów z instalacjami LPG. W Polsce jeździ już około 3 milionów aut z instalacjami LPG. Powody takiej sytuacji wydają się oczywiste, gaz jest tańszy od benzyny. Współczesne Diesle uchodzą za awaryjne, ich naprawy są kosztowne, do tego ze względu na wysoką emisję spalin, odchodzą powoli do lamusa. Już wiele miast w Europie wprowadziło zakaz wjazdu pojazdów z takimi silnikami. To główne powody popularności aut zasilanych LPG.
Profesor Marek Brzeżański, dyrektor Instytutu Pojazdów Samochodowych i Silników Spalinowych, Politechniki Krakowskiej, twierdzi, że pora obalić mit o czystym ekologicznie paliwie LPG. Badania wykazują, że najmniej szkodliwe są spaliny z aut zasilanych gazem ziemnym, jednak takich pojazdów jest niewiele. Auta zasilane propanem butanem wydzielają bardzo szkodliwe spaliny o rakotwórczych właściwościach. Kolejna sprawa to stan instalacji i ich regulacja. W wielu przypadkach źle wyregulowana instalacja jest powodem poważnych awarii silnika. Dlatego już w najbliższą sobotę zapraszamy na bezpłatne badania regulacji i jakości spalin w silnikach zasilanych gazem. Nasi eksperci pomogą i doradzą jak właściwie powinna działać instalacja.
W czasie naszej poprzedniej akcji badania spalin, jeden ze źle ustawionych silników był w takim stanie, że doprowadził do awarii sprzętu pomiarowego. Dlatego uznaliśmy że powinniśmy zwrócić uwagę na ten właśnie problem. ZOBACZ
Zapraszaliśmy w sobotę na parking przed rozgłośnią na bezpłatne badania i pomoc w regulacji silników LPG. Przeprowadziliśmy też bezpłatne badania aut zasilanych silnikami Diesla i benzynowymi. Badania prowadzone były przez naukowców z Politechniki Krakowskiej.
Partnerami akcji są Uniwersytet Otwarty AGH i Politechnika Krakowska. Przez cały dzień można było też oglądać specjalny bolid AGH Racing i posłuchać wykładu prof. Marka Brzeżańskiego.
Bolid AGH w @RadioKrakow . pic.twitter.com/oJQDEHldxa
— Marcin Koczyba (@MKoczyba) 13 maja 2017
(Marcin Koczyba/ew)
Przygotowania do odpalenia bolidu AGH w @RadioKrakow pic.twitter.com/MWhADgT0BM
— Marcin Koczyba (@MKoczyba) 13 maja 2017
Komentarze (0)
Najnowsze
-
11:01
Zwycięzca Konkursu Królowej Elżbiety, Jonathan Fournel, po raz pierwszy w Filharmonii Krakowskiej - 29-30.11.2024
-
10:43
Jak jest różnica pomiędzy Trybunałem Stanu a Trybunałem Konstytucyjnym?
-
10:14
Koncert sylwestrowy wraca na tarnowski rynek po 16 latach. Zobacz, kto wystąpi
-
09:44
Był ostatnim uczestnkiem bitwy pod Pszczyną. Zmarł w wieku 104 lat
-
09:20
DZIECI CZEKAJĄ NA ŚWIĘTEGO MIKOŁAJA
-
09:20
Maciej Gdula: Agnieszka Dziemianowicz-Bąk może być zagrożeniem dla innych kandydatów. Mężczyzn przede wszystkim
-
08:05
Kolejna wielka impreza szachowa w Krakowie
-
07:54
Pogoda dziś nie rozpieszcza. Silny wiatr, pogorszą się też warunki biometeorologiczne
-
06:09
Aktualności komunikacyjne 28.11
-
21:16
Małopolska ma nowego komendanta wojewódzkiego policji
-
20:58
W Krakowie wręczono doroczne Nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
-
20:17
Dyrektor MOPS: Średnie wynagrodzenie pracownika socjalnego wynosi około 9 300 zł
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze