W trosce o małopolskich seniorów i ułatwienia im dostępu do powszechnych dóbr użyteczności publicznej, 24 maja 2011 roku zawarto porozumienie o współpracy pomiędzy Gminą Miejską Kraków a Województwem Małopolskim. Jego celem jest podejmowanie działań na rzecz poprawy sytuacji społecznej osób starszych oraz budowania w społeczeństwie pozytywnego wizerunku starości. W myśl zawartego porozumienia w 2011 roku po raz pierwszy zorganizowano akcję „Miejsce Przyjazne Seniorom”, która od tej pory jest corocznie kontynuowana. Ze strony Województwa inicjatywę realizuje Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Krakowie, a ze strony Gminy Miejskiej Kraków - Wydział Spraw Społecznych Urzędu Miasta Krakowa.
Krakowska edycja akcji „Miejsce Przyjazne Seniorom” z 2011 roku była nawiązaniem do podobnych akcji prowadzonych w Gdyni, Tomaszowie Mazowieckim i Wrocławiu. Nowością w Krakowie było jednak to, że w organizację akcji zaangażował się samorząd województwa i władze miasta. Inicjatywę tą podjęły także inne polskie miasta, tj.: Poznań, Słupsk, Lublin, Sochaczew, Legnica, Krosno Odrzańskie, Płock, Szczecin, Tarnów oraz powiat krotoszyński.
„Miejsce Przyjazne Seniorom” to akcja, której celem jest promowanie działających na terenie miasta Krakowa miejsc przyjaznych seniorom: kawiarni, sklepów, aptek, instytucji kulturalnych, edukacyjnych, rekreacyjnych, użyteczności publicznej i innych, w których osoby starsze czują się swobodnie, są godnie traktowane i obsługiwane, i które odpowiadają na potrzeby starszych mieszkańców poprzez dostosowanie swojej architektury oraz oferowanie produktów, usług i zniżek specjalnie skierowanych do tej grupy. Miejsca wybrane w ramach akcji otrzymują certyfikat: „Miejsce Przyjazne Seniorom” i są oznaczane specjalnym znakiem informującym o wyróżnieniu.
W latach 2011-2013 do akcji zgłosiło się 77 różnorodnych organizacji i instytucji, którym wręczono w sumie 85 certyfikatów „Miejsce Przyjazne Seniorom” oraz przyznano 27 wyróżnień za podejmowanie inicjatywy na rzecz osób starszych. Wśród nagrodzonych miejsc przedstawiających specjalną ofertę dla seniorów znalazły się między innymi: Kino pod Baranami, Księgarnia Wydawnictwa WAM, Międzynarodowe Centrum Kultury, Muzeum Narodowe, MOCAK Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie, Teatr im. Juliusza Słowackiego, Wojewódzka Biblioteka Publiczna, Stowarzyszenie Willa Decjusza, Opactwo Benedyktyńskie w Tyńcu, Rzymskokatolicka Parafia Św. Józefa, a także ośrodki kultury, centra zdrowia i urody oraz organizacje pozarządowe.
Partner Główny: