To już 5. edycja Małopolskiego Dyktanda Niepodległościowego „Po polsku o historii". Konkurs, który organizowany jest od 2013 roku, ma charakter otwarty i skierowany jest do uczniów wszystkich szkół województwa małopolskiego. We wtorek 10 października przeprowadzony został etap szkolny konkursu. W prawie 500 małopolskich szkołach dyktando napisali uczniowie szkół podstawowych, dotychczasowych gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych.
Na stronie internetowej Radia Kraków, które jest partnerem medialnym konkursu, można odsłuchać teksty wszystkich trzech przeprowadzonych na etapie szkolnym dyktand, a w załącznikach do pobrania są teksty. Tekst dyktanda dla uczniów dotychczasowych szkół ponadgimnazjalnych został też wyemitowany na antenie Radia Kraków. Etap wojewódzki konkursu odbędzie się 7 listopada.
Małopolskie Dyktando Niepodległościowe to wyjątkowy projekt edukacyjny, w którym rywalizacja w tradycyjnym dyktandzie to okazja do uczenia się historii i refleksji nad językiem ojczystym. W tekstach do napisania pojawiają się postacie i wydarzenia związane z odzyskiwaniem niepodległości przez Polskę. Uczestników konkursu obowiązuje znajomość reguł ortograficznych oraz zasad interpunkcyjnych, a także umiejętność właściwego ich zastosowania, ze szczególnym uwzględnieniem pisowni wyrazów związanych z ważnymi postaciami i wydarzeniami historycznymi od I wojny światowej do zmiany ustroju w Polsce w 1989 roku. Teksty dyktanda dla poszczególnych etapów i kategorii tworzą poloniści, we współpracy z historykiem. Teksty na etap szkolny mają charakter popularyzatorski – dotyczą wydarzeń i postaci, które warto znać. Jesienią 2013 r. w pilotażowej edycji konkursu wzięło udział ponad 5 tysięcy uczniów, w roku 2014 prawie 8 tysięcy, w 2015 prawie 9 tysięcy uczniów z 365 szkół, a w roku 2016 już ponad 16 tysięcy uczniów z 506 szkół województwa. W tym roku do udziału w projekcie – poza konkursem - zgłosiły się także szkoły z województwa świętokrzyskiego i łódzkiego oraz placówki z Łotwy i Ukrainy. Także uczniowie szkół na Śląsku napiszą w tym roku „o historii po polsku” w ramach śląskiej edycji Dyktanda Niepodległościowego.
Tegoroczna edycja Małopolskiego Dyktanda Niepodległościowego odbywa się w ramach projektu „Małopolskie dziedzictwo – bon edukacyjny”. Konkurs otrzymał Patronat Honorowy Jacka Krupy – Marszałka Województwa Małopolskiego oraz Patronat Honorowy Barbary Nowak – Małopolskiego Kuratora Oświaty. Dyktando organizują: Fundacja „Zawsze Warto” i Stowarzyszenie Polonistów. Partnerem medialnym konkursu jest Radio Kraków
I jeszcze ważna informacja. Podobnie jak rok Fundacja "Zawsze Warto" i Radio Kraków" zapraszają wszystkich, którzy chcą praktycznie sprawdzić swoją wiedzę nt. zasad polskiej ortografii do rywalizacji w otwartym „Dyktandzie dla Dorosłych”. Odbędzie się ono w poniedziałek 13 listopada o godz. 18.00 w Studiu im. Romany Bobrowskiej Radia Kraków. Już dziś zapraszamy!