Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

2. edycja Dyktanda dla Dorosłych w Radiu Kraków. Znamy wyniki!

  • Nasze akcje
  • date_range Wtorek, 2017.10.31 15:15 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 07:39 )
Zmierzyli się z polską ortografią podczas drugiej edycji otwartego „Dyktanda dla dorosłych” 13 listopada o godz. 18.00 w Studiu im. Romany Bobrowskiej Radia Kraków.

Fot. Marek Lasyk

Dyktando dla dorosłych w Radiu Kraków

W poniedziałek 13 listopada o godz. 18.00 w Radiu Kraków odbyła się 2. edycja Dyktanda dla Dorosłych, czyli otwarty sprawdzian ze znajomości polskiej ortografii dla dorosłych towarzyszący V Małopolskiemu Dyktandu Niepodległościowemu „Po polsku
o historii”. Wydarzenie miało miejsce kilka dni przed galą laureatów V Małopolskiego Dyktanda Niepodległościowego, która odbyła się 17 listopada. Radio Kraków było partnerem medialnym Konkursu, dziennikarze z mikrofonem towarzyszyli uczniom na wszystkich jego etapach. W tym roku w Dyktandzie Niepodległościowym wzięło udział ponad 10 tysięcy uczniów z 490 szkół podstawowych, dotychczasowych gimnazjów
i dotychczasowych szkół ponadgimnazjalnych z całej Małopolski! Teksty dyktanda pisali także uczniowie w kilku szkołach polskich na Łotwie i na Ukrainie oraz prawie 2 tysiące uczniów w edycji śląskiej Konkursu.

 

Z zaproszenia do ortograficznych zmagań dla dorosłych skorzystało 40 pań i 16 panów – osoby reprezentujące wszystkie pokolenia i zapewne mające różne doświadczenia z pisaniem odręcznym. „II Dyktando dla Dorosłych” miało otwartą formułę i mogła wziąć w nim udział każda osoba pełnoletnia.

 

Skład jury Konkursu:

Katarzyna Fortuna, Kierownik Redakcji Kultury Radia Kraków

Krystyna Firlej-Kępa, Przewodnicząca Stowarzyszenia Polonistów

Marek Wasiak, Prezes Zarządu Fundacji „Zawsze Warto”

 

Lektorem Dyktanda była pani Beata Ciesielka-Piątek – Sekretarz Zarządu Stowarzyszenia Polonistów. Konkurs przebiegał w przyjaznej, bardzo dobrej atmosferze szlachetnego współzawodnictwa – uśmiechy gościły na wielu twarzach, a sam tekst wyzwalał pozytywne emocje i był swego rodzaju zaproszeniem do czytania jego tytuł: „Którędy do krainy marzeń?”

 

Zakodowane prace uczestników Dyktanda były recenzowane przez nauczycieli ze Stowarzyszenia Polonistów na podstawie Zasad oceniania i punktowania obecnych
w Regulaminie Konkursu

 

Przypomnijmy: praca napisana poprawnie otrzymuje 100 punktów. Usterka w pisowni, błąd ortograficzny czy interpunkcyjny powodowały utratę adekwatnej liczny punktów. Zasady i kryteria oceny stanowią załącznik do Regulaminu. Średni wynik uzyskany przez uczestników „II Dyktanda dla Dorosłych” to 83 punkty. Wynik ponad 80 punktów uzyskało 38 osób, w tym 10 osób uzyskało ponad 90 punktów.

 

Organizatorami „II Dyktanda dla Dorosłych” byli: Fundacja „Zawsze Warto”, Stowarzyszenie Polonistów i Radio Kraków. Regulamin dyktanda dostępny jest na stronach internetowych organizatorów: www.radiokrakow.pl i www.zawszewarto.pl.

 

Zgodnie z Regulaminem w niedzielę 19 listopada zostały ogłoszone nazwiska laureatów:

Laureat I miejsca: pan Krzysztof Zubrzycki

Laureat II miejsca: pan Arkadiusz Kleniewski 

Laureat III miejsca: pani Magdalena Oczek 

 

Pozostałe informacje o wynikach są do uzyskania pod adresem:

[email protected] od 23 do 30.11.2017r.

 

Trzej laureaci Konkursu otrzymają nagrody rzeczowe ufundowane przez Organizatorów
i Partnerów dyktanda:

1) monety srebrne ufundowane przez Narodowy Bank Polski

2) kosze słodyczy ufundowane przez firmę Wawel SA

3) zestawy kosmetyczne ufundowane przez Laboratorium Kosmetyków Naturalnych Farmona sp. z o.o.

4) zestaw płyt Radia Kraków

5) książki ufundowane przez Fundację „Zawsze Warto”.

 

Nagrody muszą zostać odebrane osobiście przez Laureatów (nagroda zostanie wydana tylko po okazaniu aktualnego dowodu tożsamości ze zdjęciem) w siedzibie Radia Kraków. Odbiór nagród możliwy jest od poniedziałku do piątku w godzinach 9.00 - 15.00.
W przypadku nieodebrania nagrody do środy 20.12.2017r. nagroda przepada i może zostać wykorzystana przez Radio Kraków w kolejnym konkursie.

 

Wszystkim Uczestnikom Dyktanda dziękujemy za aktywny udział w promocji poprawnej polszczyzny! Laureatom gratulujemy serdeczne!

 

Zapraszamy do udziału w kolejnej edycji Dyktanda dla Dorosłych Radia Kraków!

Tekst dyktanda dla DOROSŁYCH


Którędy do krainy marzeń?


Droga do biblioteki prowadziła przez ogród otoczony kamiennym murem. Wzdłuż kilkunastometrowej ścieżki rosły przeróżne rośliny, a spomiędzy nich widać już było mury ogromnego gmachu. Aby tam dojść, trzeba minąć staw, na którego powierzchni unosiły się rozetki rzęśli oraz niebieskie i fioletowe kwiaty eichhorni.
Idąc dalej, mijało się trejaże, na których pięły się niespotykane gdzie indziej odmiany róż. W ogromnych, stojących wzdłuż kamiennej podmurówki donicach rozrósł się rzęst. Dalej uwagę zwracały różowe, gęsto nakrapiane kwiaty kohlerii. Wśród bujnej roślinności beztrosko hasały całe hordy przeróżnych zwierząt. Można by tam godzinami obserwować niejadowite i nietworzące pajęczyn solfugi. Nierzadko dało się napotkać płochliwe, pokryte ciemnymi cętkami, orzechowookie żenety czy niewielkie jeże, pojawiające się ni stąd, ni zowąd na kamiennej dróżce. W koronach drzew gnieździły się żołny i jerzyki chyżo wzbijające się wzwyż lub siedzące na żerdzi przymocowanej pomiędzy drzewami. Jeśli coś zahurkotało w krzewach, mógł to być tchórz lub borsuk.

Nie było przechodnia, który by nie doceniał urokliwej wędrówki przez cudowny zakątek, ale każdy spieszył w miejsce, które było celem wyprawy: do ogromnego, ceglastoczerwonego gmaszyska, kryjącego w swym wnętrzu nieprzebrane skarby w postaci opasłych i cieniutkich, ogromnych i miniaturowych, jakby przeznaczonych dla liliputów ksiąg, książek i książeczek.

Tuż za progiem znajdował się ogromny hol, cały pokryty hikorową boazerią, ale nikt z przybyszów nie zatrzymywał się dłużej w tym westybulu. Każdy kierował się w górę, gdzie po przejściu dwudziestu kilku marmurowych stopni oraz otwarciu dwuskrzydłowych podwoi stawał w progu przytulnego, choć nie najmniejszego pokoju. Naprzeciw wejścia widniał kominek, a wokół niego rozstawione były fotele, kryjące się w półmroku, jednak oświetlone lampkami dającymi światło umożliwiające lekturę w złocistopomarańczowym blasku żarówek i ognia.


Wszystkich chętnych, odważnych oraz tych, którzy chcą praktycznie sprawdzić swoją wiedzę na temat zasad polskiej ortografii, zaprosiliśmy w poniedziałek 13 listopada do rywalizacji w drugiej edycji otwartego „Dyktanda dla dorosłych”. Otwarty sprawdzian ze znajomości polskiej ortografii dla dorosłych towarzyszył V Małopolskiemu Dyktandu Niepodległościowemu „Po polsku o historii”, podczas którego w tym roku z wiedzą ortograficzną zmierzyli się uczniowie z prawie 500 szkół podstawowych, dotychczasowych gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z całej Małopolski.

Laureaci odebrali swoje nagrody:

Do udziału w „Dyktandzie dla dorosłych” zaprosiliśmy wszystkich, którzy sprawdzić chcieli swoją wiedzę z zakresu ortografii i poprawnej polszczyzny. Każdy uczestnik dyktanda otrzymał upominek, dla zwycięzcy oraz dwóch laureatów konkursu organizatorzy przygotowali atrakcyjne nagrody.

Zwycięzca otrzymał monetę srebrną „Stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości – Roman Dmowski”. Nagrodę ufundował Narodowy Bank Polski – Partner Projektu.

Trzej laureaci Konkursu otrzymają nagrody rzeczowe ufundowane przez Organizatorów i Partnerów dyktanda: 


Kosze słodyczy ufundowała firma Wawel S.A

Nagrody ufundowało Radio Kraków:

Zestawy kosmetyczne ufundowane przez  Laboratorium Kosmetyków Naturalnych Farmona sp. z o.o. 


Książki ufundowane przez Fundację „Zawsze Warto”. 

 

 

Organizatorami „Dyktanda dla Dorosłych” są Fundacja „Zawsze Warto”, Stowarzyszenie Polonistów i Radio Kraków.

 

 

(RK/ew)


Pliki

download
.pdf (57 KB)
download
.pdf (49 KB)
Wyślij opinię na temat artykułu

Komentarze (0)

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię