Formuła imprezy, odwołująca się do francuskiej Fête de la Musique, zachęca wszystkich uczestników do wielkiego świętowania. Sprawdziła się ona wyśmienicie w poprzednich latach ciesząc nie tylko mieszkańców Krakowa, ale i turystów - Niezależnie od wieku. W tym roku główne sceny staną w Starym Mieście, Podgórzu i Nowej Hucie. Nie zabraknie także wielu wydarzeń towarzyszących. Warto już teraz zarezerwować czas” mówi Robert Rozciecha, zastępca dyrektora Krakowskiego Biura Festiwalowego.
Scena Hard Rock Cafe Kraków stanie na Rynku Głównym. Wystąpią na niej najbardziej znani przedstawiciele polskiej współczesnej muzyki popularnej – charyzmatyczna Julia Marcell, emocjonujący Kortez, porywający Sorry Boys i rozchwytywany Taco Hemingway. Zaczniemy rockowym pazurem, od występu profesorów urologii - zespołu EndoPower.
Plac Szczepański będzie miejscem, gdzie na Scenie Krakowskiej, zagrają cenieni i znani muzycy związani ze stolicą Małopolski. Zaśpiewają tam doskonale znani Agnieszka Chrzanowska i Robert Kasprzycki, a swój jubileusz celebrować będzie ceniony zespół Pod Budą wraz z Andrzejem Sikorowskim. Ponadto krakowskiej publiczności zaprezentuje się dobrze im już znany, rodzimy krakowianin będący jednocześnie jedynym Polakiem w finale XVII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina, Szymon Nehring, który wystąpi wspólnie z orkiestrą Sinfonietta Cracovia.
Mniej znanych małopolskich muzyków mieszkańcy Krakowa i turyści usłyszą na Scenie Debiutantów. Jest to scena w pełni dedykowana krakowskim i nie tylko – debiutującym zespołom. Dzięki współpracy z Radiem Kraków, zagrają tam finaliści konkursu Megafon, którego ósma edycja trwa już od kwietnia. Zwycięzcy mogą liczyć na 20 godzin w studio Radia Kraków i promocje materiału na falach krakowskiej rozgłośni. Zanim to nastąpi, trzy małopolskie zespoły, będące u progu swojej kariery, będą miały okazje zachwycić publiczność zebraną na Rynku Podgórskim.
Szerzej publiczności swoje dokonania będą mogły także zaprezentować zespoły krakowskie które pierwsze koncertowe kroki mają za sobą jednak ciągle walczą o możliwość występu przed szerszą publicznością. Jest to scena Showcase’owa, pozwalająca pokazać się młodym, niekomercyjnym zespołom Gypsy and the Acid Queen oraz Cheap Tobacco. Na finał wystąpi młody wokalista i kompozytor charakteryzujący się oryginalną barwą głosu – Piotr Zioła. Jego debiutancki album „Revolving Door” ukazał się wiosną 2016 i zyskał przychylność zarówno krytyków jak i coraz większej publiczności.
Obok Nowohuckiego Centrum Kultury stanie Scena Jazzowa, gdzie usłyszymy Jazz w najróżniejszych wymiarach. Zagrają tam: zdobywca Grammy Włodek Pawlik, świeżo upieczony właściciel Paszportu Polityki Wacław Zimpel, promująca nową płytę Jazzpospolita oraz jeden z najciekawszych kwartetów smyczkowych na świecie – Atom String Quartet.
Niezależnie od upodobań muzycznych wszystkich mieszkańców Krakowa oczaruje pokaz pirotechniczny, który będzie można podziwiać z Bulwaru Czerwieńskiego. I choć siłą wydarzenia jest muzyka grana na żywo, tradycyjnie nie zabraknie konkursu na najpiękniejszy wianek, atrakcji dla najmłodszych, Nocy Klubowej i licznych wydarzeń towarzyszących. Wszystkie wydarzenia w ramach Wianków – Święta Muzyki są bezpłatne i otwarte.
(mat. prasowe KBF/ew)