- A
- A
- A
Pomiary w Szczawnicy: lepiej niż w Bochni, ale...
Jeżeli dofinansowanie do wymiany kotłów wyniosłoby przynajmniej 70%, to być może udałoby się do tego zmobilizować mieszkańców - powiedział Radiu Kraków burmistrz Szczawnicy Grzegorz Niezgoda, komentując wyniki naszej akcji. Na czternaście dni pomiarów pyłu PM10 w Szczawnicy jedynie przez cztery dni jakość powietrza była zgodna z normami określonymi w prawie. Przez pozostałe dni normy były przekroczone. W dwa dni przekroczenie to nie było znaczne, a przez cztery dni było ono bardzo wysokie - ponad dwieście procent normy.Pyłomierz był ustawiony na balkonie urzędu gminy w centrum Szczawnicy. Jakość powietrza w uzdrowisku można było śledzić od 19.10 do 1.11. Pieniński kurort znalazł się wśród kilku polskich uzdrowisk, które przed rokiem zostały wymienione w jednym z raportów jako miejsca z niepokojąco wysokim zanieczyszczeniem. Jak jest rzeczywiście?
Podsumowanie dwóch tygodni w Szczawnicy:
Podsumowanie 31.10
W sobotę norma dla dobowego stężenia pyłu PM10 została przekroczona ponad dwukrotnie - wyniosła 122 ug/m3 (norma to 50 ug/m3). Źle było w całej Małopolsce - normy zostały przekroczone na każdej stacji monitoringu Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska. Najgorzej w Szczawnicy oddychało się w okolicach 20, kiedy to stężenie godzinne osiągnęło bardzo wysoki poziom - 397 ug/m3.
Podsumowanie 30 i 29.10
W czwartek i piątek jakość powietrza w Szczawnicy była zła - każdego dnia norma dla dziennego stężenia pyłu PM10 była przekroczona dwukrotnie. W czwartek wyniosła 104 ug/m3, a w piątek 102 ug/m3 - norma to 50 ug/m3. Zanieczyszczenie powietrza było szczególnie wysokie wieczorem, osiągając 353 ug/m3 w czwartek i 241 ug/m3 w piątek (średnia dla godziny).
Podsumowanie 28.10
Środa w Szczawnicy była o wiele lepsza niż wtorek, choć zarówno rano jak i wieczorem odnotowano podwyższone stężenia pyłu (najwyższe godzinne stężenie to 124 ug/m3). Norma dobowa została nieznacznie przekroczona - średnia za dobę wyniosła 53 ug/m3, a określona w polskim prawie norma to 50 ug/m3.
Podsumowanie 27.10
Podsumowanie 26.10
Poniedziałek to niestety kolejny dzień kiedy normy zapylenia powietrza zostały przekroczone - średnie stężenie wyniosło 64 ug/m3, podczas gdy norma dla doby to 50 ug/m3. Sytuacja była szczególnie zła wieczorem - stężenie pyłu zaczęło szybko rosnąć około 16, osiągając maksymalną wartość niemal 200 ug/m3 między 18 a 19. Wysokie stężenie utrzymywało się już do końca dnia.
Podsumowanie 25.10
Niedziela była kolejnym dniem, kiedy poziom pyłu w szczawnickim powietrzu był zbyt wysoki i przekroczył dopuszczalną prawem normę (stężenie PM10 wyniosło 69 ug/m3 podczas gdy norma to 50 ug/m3). Szczególnie wysokie stężenia pyłu odnotowano wieczorem między 18 a 22. Sytuacja wysokich, a nawet bardzo wysokich, wieczornych stężeń powtarza się praktycznie każdego dnia. Podczas wysokich stężeń pyłów zaleca się pozostanie w domu, unikanie spacerów czy wysiłku na zewnątrz. Oddychanie tak silnie zanieczyszczonym powietrzem jest szczególnie niebezpieczne dla dzieci i osób starszych.
Podsumowanie 24.10
W sobotę odnotowano w Szczawnicy podwyższony poziom zanieczyszczenia pyłem w godzinach porannych (godzina 6 – 8). W trakcie dnia zapylenie utrzymywało się na niskim poziomie (ok. 10 µg/m3). Groźnie dla zdrowia poziomy zanieczyszczeń pojawiły się w okolicach godziny 16 i utrzymywały się już do końca dnia. Ten schemat zanieczyszczeń powtarza się od początku pomiarów w Szczawnicy - zanieczyszczenie powietrza szybuje do góry w godzinach popołudniowych (między 16 a 17), wtedy gdy mieszkańcy rozpalają kotły i kominki. Bardzo wysokie zanieczyszczenie wieczorem spowodowało, że norma zanieczyszczenia pyłem, PM10 (50 µg/m3) została przekroczona (130% normy). Takie poziomy zanieczyszczeń są niepokojące, gdyż sezon grzewczy jeszcze się w pełni nie rozpoczął (na zewnątrz jest ciepło). Prawdziwy problem pojawi się ze znacznym spadkiem temperatur. Wtedy należy spodziewać się dalszego pogorszenia jakości powietrza w Szczawnicy.
Podsumowanie 23.10
W Szczawnicy wreszcie powietrze nieco lepsze. Choć nie zabrakło momentów z przekroczonymi normami. Na czerwono nasz wykres zaświecił sie wcześnie rano i tradycyjnie około 19. Norma to 50 ug/m3 (ug – mikrogram).
Podsumowanie 22.10
Po dobrym początku dnia zapylenie niestety znów zaczęło wzrastać o godzinie 16 i utrzymywało się na dość wysokim poziomie przez kolejne godziny. Jednak Szczawnica ma problem nie tylko z pyłem. Prawdziwą zmorą jest zanieczyszczenie powietrza rakotwórczym benzo[a]pirenem. Jego stężenie przekracza normę ponad dziesięć razy! Benzo[a]piren jest emitowany głównie przez domowe piece na węgiel i drewno.
Źródło: Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Krakowie
Podsumowanie 21.10
Dobowe stężenie pyłu w Szczawnicy przekroczyło wczoraj dopuszczalną wartość. Wieczorne stężenia pyłów w Szczawnicy należy uznać za bardzo wysokie. Tym razem mieszkańcy Szczawnicy oddychali bardziej zadymionym powietrzem niż mieszkańcy Bochni. Jak obserwujemy od kilku dni zanieczyszczenie gwałtownie wzrasta w godzinach popołudniowych i wieczornych co powodowane jest uruchamianiem pieców na węgiel i drewno. Apelujemy do mieszkańców o niewrzucanie do kotłów odpadów. Emisje z kotłów prowadzą do groźnych chorób nowotworowych oraz powodują uszkodzenie płodu u kobiet w ciąży.
Andrzej Guła, Polski Alarm Smogowy
Podsumowanie 20.10
Stężenie pyłu PM10 w Szczawnicy w dniu 20 października wyniosło 38 ug/m3, co zonacza że zmieściło się w normie. Takie samo stężenie odnotowano w dniu wczorajszym na Kurdwanowie w Krakowie. Zanieczyszczenie powietrza znacznie wzrosło wieczorem, w okolicach godziny 20, co może wynikać z intensywnego użytkowania pieców i kotłów w szczawnickich domach.
Podsumowanie 19.10
Już pierwsze pomiary pyłomierzy w poniedziałek pokazały, że godziny popołudniowe zarówno w Bochni jak i w Szczawnicy nie należą do najprzyjemniejszych. W pierwszym przypadku zdecydowanie pyłu zawieszonego w powietrzu zaczęło przybywać między godziną 15 a 16, by szyt osiągnąć trzy godziny później. Specjaliści nie mają wątpliwości, że to właśnie te godziny są newraligczne, dlatego że mieszkańcy wracają do domów i rozpalają ogrzewanie. Dobowe dopuszczalne stężenie pyłu zawieszonego to 50 ug/m3.
Głównym źródłem silnie rakotwórczego benzo[a]pirenu jest niska emisja:
"Pierwsze wskazaniu pyłomierza są bardzo dobre. Jesteśmy jednak w ciągu ciepłego dnia. W takich miejscowościach jak ta, pogorszenie powietrza jest zauważalne po godz. 15.00, gdy ludzie wracają po pracy do domów i rozpoczynają grzanie" - mówi Radiu Kraków Anna Dworakowska z Polskiego Alarmu Smogowego.
@RadioKrakow Pylomierz ukryty wśród kwiatów na balkonie UM #Szczawnica pic.twitter.com/6YWidCL7Mg
— Sławomir Wrona (@WronaSlawomir) październik 19, 2015
Montaż solarów i apele do mieszkańców o niespalanie odpadów – zdaniem burmistrza Szczawnicy Grzegorza Niezgody, to jedyne, co Szczawnica może dziś zrobić walcząc o czyste powietrze.
Samorząd uzdrowiska chce nakłaniać mieszkańców do przechodzenia na ekologiczne paliwa ale przeszkodą jest m.in. brak gazowej magistrali.
Starania o jej doprowadzenie trwają ale będzie to możliwe nie wcześniej niż w 2018 r. Szczawnica już teraz ma gotowy plan jak dodatkowo wykorzystać obecność sieci gazowej i zachęcić mieszkańców do czystego paliwa.
- Wykorzystamy podatek jaki dystrybutor gazu będzie płacił gminie – zapowiada burmistrz Niezgoda.
Kampania realizowana przy współpracy z Województwem Małopolskim. Projekt sfinansowany ze środków finansowych Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie. Partnerem akcji jest Polski Alarm Smogowy.
Partnerzy akcji:
Komentarze (0)
Najnowsze
-
22:05
Samiec bez penisa jest o wiele bardziej wojowniczy. Rozmnażanie wokół naczelnych
-
21:51
Torowiska hałasują, mieszkańcy i pasażerowie zatykają uszy, a szlifierki jak nie było, tak nie ma
-
20:29
Główny Inspektor Sanitarny: Wojewoda wskazał kandydata, ja musiałem ten wybór uszanować
-
20:10
Dramat na plebanii w Pisarzowej koło Limanowej
-
16:53
Kto będzie kierował MOCAK-iem? Jest konkurs na nowego dyrektora
-
14:41
Seniorze, oszuści wiedzą o tobie wszystko. Uważaj na „amerykańskich żołnierzy” i „samochód zastępczy”
-
13:43
„Zabijając Kasię, zabiłem siebie”. Najgłośniejsze zbrodnie Podhala
-
13:35
Wojewoda dopiął swego. Andrzej Hawranek nowym szefem małopolskiego Sanepidu
-
13:13
Kilka interwencji TOPR podczas świąt. Nocne poszukiwania turysty na Ciemniaku
-
12:57
Jaki będzie 2025 rok dla polskiego eksportu?
-
12:17
Drogie towary zmieniał w tanie. 52-latek wpadł w ręce policji
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze