1. Czy najlepiej zarabiający Polacy powinni płacić wyższe niż dotychczas podatki?
Podszedłbym do tego od innej strony. Ci o najmniejszych przychodach powinni zarabiać więcej (płaca minimalna i godzinowa płaca minimalna), a podatków płacić mniej. Efektywnie wielu najbogatszych nie płaci podatku PIT wcale. Przez lata nie udało się uszczelnić systemu podatkowego. Wysoka płaca minimalna osiąga pośrednio ten sam cel.
2. Czy wiek, w którym Polacy przechodzą na emeryturę, powinien być obniżony?
W takiej formie jak obiecywał prezydent Duda – nie. O przejściu na emeryturę powinien decydować staż pracy. Można również iść o krok dalej – od pewnego stażu (np. okres ochronny 5 lat przed emeryturą), pracownik miałby wybór pomiędzy emeryturą a dalszym zatrudnieniem, ale przy jednoczesnym zwolnieniu ze składek. Korzyść dla pracownika, dla państwa, dla pracodawcy.
Żyjemy coraz dłużej i ważniejsza od terminu przejścia na emeryturę jest dla mnie jakość życia po zakończeniu pracy.
3. Czy Narodowy Fundusz Zdrowia powinien być zlikwidowany, a służba zdrowia finansowana bezpośrednio z budżetu państwa?
Nie znam dokładnych liczb, ale systemy zdrowotne w Wielkiej Brytanii czy Kanadzie chwalone są za efektywność. Sam znam przykład zdecentralizowanych kas chorych z Austrii. Również działa jak należy. Myślę, że bardziej niż o określoną formę, powinniśmy walczyć o efektywność systemu i jego transparentność.
4. Czy euro powinno zastąpić złotówkę?
W obecnej chwili, gdy przyszłość samej unii walutowej nie jest pewna, byłby to lekkomyślny krok. Jednakże w długim terminie Euro jest zabezpieczeniem i gwarantem solidarności w Zjednoczonej Europie.
5 Czy Polska powinna przyjąć określoną liczbę uchodźców z krajów Bliskiego Wschodu ogarniętych konfliktem?
Bezwzględnie. Nie tylko dlatego, że braliśmy udział w działaniach wojennych w Iraku, ale także dlatego, że mamy taką możliwość.
6. Czy aborcja powinna być całkowicie zakazana, podobnie jak in vitro?
Muszę tu być dosadny. Całkowity zakaz aborcji świadczy bądź o głupocie, bądź zwyrodnieniu jego autorów. To nie tylko dalsze uprzedmiotowienie kobiety, ale też jawne hamowanie przyrostu naturalnego. Kto bowiem będzie mieć odwagę zajść w ciążę, jeśli wiąże się to z ryzykiem śmierci matki „dla idei”. Zakaz in vitro to dyskryminacja i dalsze zmniejszanie przyrostu.
7. Czy ustawa o związkach partnerskich powinna zostać uchwalona czy odrzucona przez parlament?
Możliwość tworzenia związków partnerskich dla par (niezależnie od płci) i nie tylko (np. dwie koleżanki na emeryturze prowadzące wspólne gospodarstwo domowe) to podstawowe prawo człowieka.
8. Czy gimnazja powinny zniknąć z systemu polskiej edukacji?
Dyskusja podobna do tej o centralizacji/decentralizacji służby zdrowia. Skupić się należy raczej na umocnieniu istniejącego systemu (włącznie z podstawą programową!) a nie na kolejnej reformie. Sama idea rozdziału na szkołę podstawową i gimnazjum jest dobra, gdyż uwzględnia różnice w rozwoju dzieci. Różnice większe niż pomiędzy 6- a 7-latkami.
9. W jakim wieku dzieci powinny rozpoczynać naukę szkolną?
Uważam, że przy wykonaniu odpowiednich badań rozwojowych, rodzice powinni mieć możliwość posłania dziecka do szkoły zgodnie z ich wynikami, jednakże nie później, niż w wieku 6 lat.
10. Czy powinna być wprowadzona powszechna opłata audiowizualna?
Tylko jeśli obywatel miałby pełną transparencję, na co przeznaczane są środki. Jeżeli moje pieniądze mają iść na transmisje mszy i meczów w mediach, jeżeli TVP ma je rozdysponowywać na finansowanie zachcianek kolejnych celebrytów, a cięte mają być środki na PR 2, to jestem absolutnie przeciwny każdej złotówce zabranej w ten sposób z kieszeni obywatela.