1. Czy najlepiej zarabiający Polacy powinni płacić wyższe niż dotychczas podatki?
Odp. Tak – wprowadzenie nowej progresywnej skali podatkowej powinno być jednak połączone z podwyższeniem kwoty wolnej od podatku do przynajmniej dwunastokrotności minimum socjalnego. Dzięki temu rozwiązaniu więcej pieniędzy zostanie u najmniej i przeciętnie zarabiających, zaś najbogatsi – którzy i tak najbardziej korzystają z kształtu obecnego systemu ekonomicznego – proporcjonalnie będą zasilać budżet.
2. Czy wiek, w którym Polacy przechodzą na emeryturę, powinien być obniżony?
Odp. Tak, wymaga to jednak uwzględnienia sytuacji demograficznej i ekonomicznej Polski. Idealnym rozwiązaniem jest równa dla wszystkich obywatelek i obywateli emerytura obywatelska, finansowana bezpośrednio z budżetu państwa. Przemyślenia wymaga również to, jak i czy w ogóle dalej powinien funkcjonować ZUS.
3. Czy Narodowy Fundusz Zdrowia powinien być zlikwidowany, a służba zdrowia finansowana bezpośrednio z budżetu państwa?
Odp. Tak – takie rozwiązanie pomoże zapobiec wykluczeniu najuboższych z systemu powszechnej opieki zdrowotnej, który w obecnym kształcie i tak nie działa poprawnie.
4. Czy euro powinno zastąpić złotówkę?
Odp. W najbliższej przyszłości – nie. Wspólna europejska waluta to dobra idea, ale jej wcielenie w życie w tym momencie miałoby negatywny wpływ na poziom życia Polek i Polaków. Wątpliwości budzi również fakt brak demokratycznej, rzeczywiście wspólnej europejskiej kontroli nad euro.
5 Czy Polska powinna przyjąć określoną liczbę uchodźców z krajów Bliskiego Wschodu ogarniętych konfliktem?
Odp. Tak – pomoc uchodźcom może budzić pewne wątpliwości, jednak w świetle zwykłych, ludzkich wartości jest ona konieczna. Pomoc może stanowić wynik wspólnego wysiłku państwa, samorządów, organizacji pozarządowych i związków wyznaniowych. Szczególnie ważnym zadaniem jest integracja uchodźców z lokalnymi, polskimi społecznościami i stworzenie im warunków do usamodzielnienia.
6. Czy aborcja powinna być całkowicie zakazana, podobnie jak in vitro?
Odp. Nie – całkowity zakaz aborcji to zignorowanie prawa wyboru osób, które stanęły przed bardzo trudną sytuacją. Metoda in vitro powinna pozostać całkowicie legalnym sposobem leczenia bezpłodności.
7. Czy ustawa o związkach partnerskich powinna zostać uchwalona czy odrzucona przez parlament?
Odp. Taka ustawa powinna zostać uchwalona. Związki partnerskie to realizacja prawa wolnych ludzi do decydowania o swoim życiu.
8. Czy gimnazja powinny zniknąć z systemu polskiej edukacji?
Odp. Nie – o ile ich wprowadzenie nie było dobrym pomysłem, o tyle kolejne drastyczne i drogie zmiany struktur szkolnictwa nie są w tym momencie potrzebne. Dużo sensowniejszym rozwiązaniem są zmiany w programach nauczania, w tym wprowadzenie edukacji obywatelskiej i praktycznej.
9. W jakim wieku dzieci powinny rozpoczynać naukę szkolną?
Odp. Pięciolatki mogą rozpocząć naukę szkolną w klasach zerowych, ale powinno to zależeć od ich indywidualnego rozwoju, nie zaś odgórnie narzuconego prawa.
10. Czy powinna być wprowadzona powszechna opłata audiowizualna?
Odp. Nie. Media publiczne powinny przejść gruntowną reformę, w tym rozpocząć realizację prawdziwej misji, tworząc i emitując programy o wartościach edukacyjnych i kulturowych. Podstawowym źródłem finansowania tych mediów powinny być podatki od zysków stacji komercyjnych.
- A
- A
- A
Rafał Sowiński. Okręg - Tarnów. RAZEM
Komentarze (0)
Brak komentarzy
Najnowsze
-
07:35
Mija 80 lat od katastrofy w Barwałdzie, w której zginęło co najmniej 60 osób
-
06:01
Aktualności komunikacyjne Radia Kraków 22.11
-
22:16
Festiwal Twórczości Korowód, czyli święto piosenki autorskiej
-
22:08
Laureaci Nagrody ZNAKU i HESTII im. ks. Józefa Tischnera 2024
-
21:51
Tarnów na sportowo. Przynajmniej w tym jednym dniu
-
21:33
Festiwal Twórczości Korowód, czyli święto piosenki autorskiej
-
21:16
Aktywiści: Kraków stawia na komunikację zbiorową, ale promuje ruch samochodowy
-
20:54
Ekstraklasa piłkarska – trener Cracovii: mecze z Legią wyzwalają dodatkowe emocje.
-
10:40
Prof. Agnieszka Chłosta-Sikorska zaprasza na Kobiecy szlak - Alina Fedorowiczowa
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze