1. Czy najlepiej zarabiający Polacy powinni płacić wyższe niż dotychczas podatki?

Odp.

Nie. Dlaczego ludzie którzy zarabiają ciężką pracą mają być karani za to że dobrze pracują ? Podatek powinien być równy dla wszystkich lecz rolą Państwa jest pomoc dla najuboższych, przy czym pomoc ta powinna być dobrze kierowana i efektywna.

Co jest równością społeczną ? Równe podatki czy obciążanie pracowitych za ich ciężką pracę ?

 

2. Czy  wiek, w którym Polacy przechodzą na emeryturę, powinien być  obniżony?

Odp.

Jak każdy chciałbym by przechodzili jak najwcześniej lecz jako realista widzę potrzebę pracy do 67 roku. Kiedy otrzymuje z ZUSu prognozę mojej emerytury coraz bardziej się w tym umacniam. Problem zubożenia społeczeństwa dopiero się ujawni kiedy moje pokolenie osiągnie wiek emerytalny, kiedy emerytury nie będą wystarczające do godnego życia. Dlatego nie chęć lecz rozsądek i ekonomia przekonują mnie do wieku 67 lat, szczególnie iż mnie też taka zmiana dotyczy.

 

3. Czy Narodowy Fundusz Zdrowia powinien być zlikwidowany, a służba zdrowia finansowana bezpośrednio z budżetu państwa?

Odp.

Nie mam na to jednoznacznej odpowiedzi. System zdrowia przede wszystkim powinien być wydolny i sprawny, gwarantować opiekę medyczną na dobrym poziomie. Szybką i sprawną czy będzie to lepsze przy finansowaniu z budżetu czy przez NFZ to sprawa drugorzędna. Najważniejsze jest dobro i opieka nad pacjentem a nie biurokracja i ograniczenia.

 

4. Czy euro powinno zastąpić złotówkę?

Odp.

Tak. Lecz musimy to zrobić w dobrym momencie, przemyślanym i bez nacisków. W dalszej perspektywie będzie to na pewno korzystne. Już raz Polacy na to pytanie odpowiedzieli podczas referendum akcesyjnego, a wolę narodu należy szanować.

 

5 Czy Polska powinna przyjąć określoną liczbę  uchodźców z krajów Bliskiego Wschodu ogarniętych konfliktem?

Odp.

Tak. Należy pomagać innym ludziom lecz należy to robić rozważnie i celowo. Myślę że inni ludzie wnoszą koloryt i nową kulturę do naszego kraju. Problem jest tylko taki że jak na razie to nie chcą u nas mieszkać, wręcz od nas uciekają.

 

6. Czy aborcja powinna być całkowicie zakazana, podobnie jak in vitro?

Odp.

Nie. Uważam że rozważanie na ten temat jest bez zasadne i podsycane by z polaryzować społeczeństwo. Rozbiję to pytanie na dwie części. In vitro to naprawdę dobra rzecz i szczęście dla rodziców i jeśli zadbamy by było wykonywane z godnością z zachowaniem standardów moje odpowiedź jest jednoznaczna to kreacja życia i tak tylko można je rozumieć. Co do aborcji jestem zwolennikiem kompromisu a dyskusja wydaje mi się jałowa. Zwolennicy to jeden obóz przeciwnicy drugi. Przy czym nie rozumiem przeciwników aborcji stawiających prawo boskie i kościelne ponad prawem cywilnym. Jeśli ich wiara nie godzi się na aborcje a ich światopogląd nie dopuszcza jej w żadnej formie to przewidziane prawem przypadki są dla nich nie istotne i nie obowiązujące.

 

7. Czy  ustawa o związkach partnerskich powinna zostać uchwalona czy odrzucona przez parlament?

Odp.

Myślę że tak, jesteśmy różni i powinniśmy umożliwić życie w naszym społeczeństwie obywatelom którzy maja inny sposób na swoje szczęście. Nie odbierajmy szczęścia innym. Polska ma być krajem ludzi wolnych, szczęśliwych i identyfikujących się ze swoim krajem.

 

8. Czy gimnazja powinny zniknąć z   systemu polskiej edukacji?

Odp.

Kiedy słyszę o likwidacji gimnazjów na myśl przychodzi mi tylko jedno – biedne dzieci. Jako ojciec dwójki dzieci myślę że był to zły pomysł i ten eksperyment (bo niestety w Polsce się zbyt często eksperymentuje a nie pozostawia tworzenia prawa profesjonalistom) , nie powiódł się. Wiek adolescencji to okres w którym nad młodym człowiekiem winna być sprawowana bardzo dobra, spokojna edukacja i wychowanie. Zmiana środowiska, zmiana szkoły nie sprawia że okres ten przebiega spokojnie. Trzeci etap edukacji zrobiony był moim zdaniem na siłę i jako wymyślona potrzeba, a nie przemyślana reforma. Wolałbym inwestycje w lepsze zaplecze, pracownie i lepsze świadczenia dla dobrych nauczycieli a nie w administracje i budynki potrzebne na tworzenie tego etapu edukacji. Jestem zwolennikiem głębokich zmian w edukacji i karcie nauczyciela ale przemyślanych i ewolucyjnych a nie rewolucyjnych.

 

9. W jakim wieku dzieci powinny rozpoczynać naukę szkolną?

Odp.

Wiek 6 lat jest wiekiem dobrym jeśli dziecko jest na to gotowe. Dzieci wraz z ewolucją człowieka i zmieniającym się społeczeństwem szybciej osiągają możliwość przyswajania wiedzy, percepcji i zdolności manualnych. Problemem nie jest moim zdaniem wiek lecz program jaki jest realizowany . To właśnie program powinien być przystosowany do wieku dziecka i to powinien być punkt wyjścia do rozważań o wieku rozpoczęcia procesu edukacji  .

 

10. Czy  powinna być wprowadzona powszechna opłata audiowizualna?

Odp.

Media i ich finansowanie to naprawdę dobry temat. Publiczne, niezależne z misją to tylko hasła które mają pokazać jak są niezbędne i potrzebne media publiczne.

Jeśli opłata audiowizualna miała by być powszechna to moim życzeniem było by ograniczenie ilości reklam na wzór brytyjski, a zarazem dobre i na profesjonalnym poziomie zarządzanie tymi instytucjami. Media to naprawdę oczy i uszy społeczeństwa i powinny być jak oczy i uszy nie zależne i pozostawić interpretację faktów odbiorcom.

Jako iż pierwszy raz mam do czynienia z mediami podczas tej kampanii widzę dopiero teraz dosadnie jak media szczególnie lokalne mogą być stronnicze i sprzyjać jednej opcji bez ukazania alternatywy.

Tutaj kieruję ukłon w Państwa stronę i dziękuję iż mogłem się wypowiedzieć i pokazać moje poglądy na tak ciekawe pytania.