1. Czy najlepiej zarabiający Polacy powinni płacić wyższe niż dotychczas podatki?

Odp. System podatkowy w Polsce jest zbyt skomplikowany, należy go uprościć, a stawki podatkowe ułożyć w taki sposób aby ciężar funkcjonowania państwa spoczywał głównie na tych najlepiej zarabiających. Co powinno się wiązać z podniesieniem kwoty wolnej od podatku i wzrostem opodatkowania najlepiej zarabiających. Nie może być tak jak obecnie że najubożsi ponoszą główny ciężar utrzymania państwa.

 

2. Czy wiek, w którym Polacy przechodzą na emeryturę, powinien być obniżony?

Odp. Emerytura jest przywilejem a nie koniecznością. Wiek przechodzenia na emeryturę powinien być ściśle związany z czasookresem zatrudnienia. A granica przejścia na emeryturę powinna być taka sama dla kobiet jak i mężczyzn. Przy czym przejście na emeryturę mogłoby być dobrowolnej już od 62 roku życia, a im później ktoś decydowałby się na emeryturę tym większe świadczenie mógłby otrzymać. Przy czym Państwo powinno gwarantować emeryturę minimalną, a nie tak jak w projekcie prawicy – ile uzbierasz tyle masz.

 

3. Czy Narodowy Fundusz Zdrowia powinien być zlikwidowany, a służba zdrowia finansowana bezpośrednio z budżetu państwa?

Odp. Każda likwidacja wiąże się z olbrzymimi kosztami. Należy natomiast usprawnić działanie NFZ poprzez ograniczenie kosztów funkcjonowania systemu opieki medycznej. Ważne jest aby wprowadzić również maksymalny czas oczekiwania na wizytę u specjalisty. Nie mógłby on być dłuższy niż 3 miesiące.

 

4. Czy euro powinno zastąpić złotówkę?

Odp. W krótkiej perspektywie NIE, ale w dłuższej już TAK. Dopiero kiedy atutem naszego kraju nie będą tylko i wyłącznie niskie koszty zatrudnienia. Gdy Polska uzyska konkurencyjność również w zakresie innowacji i odpowiednią wydajność pracy, wtedy będzie można mówić o wspólnej walucie oraz odpowiednim kursie jej wprowadzenia. Tak aby nie powtórzyć scenariusza Grecji czy Hiszpanii.

 

5 Czy Polska powinna przyjąć określoną liczbę uchodźców z krajów Bliskiego Wschodu ogarniętych konfliktem?

Odp. Tak, sami jesteśmy krajem emigrantów. Kiedyś politycznych dziś ekonomicznych. Ważne jest abyśmy jednak mieli wpływ na to kto do nas przyjeżdża. Należy również pamiętać , że każda osoba przyjeżdżająca do naszego kraju powinna przestrzegać praw, zasad i norm u nas obowiązujących.

 

6. Czy aborcja powinna być całkowicie zakazana, podobnie jak in vitro?

Odp. Zdecydowanie nie

 

7. Czy ustawa o związkach partnerskich powinna zostać uchwalona czy odrzucona przez parlament?

Odp. Powinna zostać uchwalona.

 

8. Czy gimnazja powinny zniknąć z systemu polskiej edukacji?

Odp. W dziedzinie edukacji należy sięgnąć do sprawdzonych w praktyce rozwiązań – nasz system edukacji z ośmioletnią podstawówką, czteroletnim liceum i pięcioletnim technikum był stawiany niegdyś za wzór. Obecnie „sztucznie” wraca się do tego systemu tworząc gimnazja w tych samych budynkach co szkoły podstawowe. Zatem nie zdały one egzaminu.

 

9. W jakim wieku dzieci powinny rozpoczynać naukę szkolną?

Odp. W wieku 7 lat, a gdy rodzic uważa, że jego dziecko jest gotowe na edukacje na szczeblu podstawowym to już w wieku 6 lat. Musi być to jednak decyzja rodzica. Rodzice najlepiej znają swoje dzieci.

 

10. Czy powinna być wprowadzona powszechna opłata audiowizualna?

Odp. Opłata audiowizualna - czyli opłata za prawo dostępu do mediów publicznych byłaby bardziej sprawiedliwa, a dzięki temu, że powszechna - znacznie niższa niż obecny abonament RTV - np. 10zł. Należy jak najszybciej doprowadzić do ucywilizowania zasad finansowania mediów publicznych w Polsce.