1. Czy najlepiej zarabiający Polacy powinni płacić wyższe niż dotychczas podatki?
Odp. Zdecydowanie tak. Podatki w Polsce są nie tylko stosunkowo „płaskie” (przez co mam na myśli niewielką progresję), ale też istnieje wiele mechanizmów pozwalających dobrze lub bardzo dobrze zarabiającym Polakom płacić mniej, niż wynikałoby nawet z obecnych progów (na przykład przechodząc na liniowy podatek CIT). Finansowanie sprawnie działającego państwa wymaga solidarnego i sprawiedliwego wkładu najlepiej zarabiających obywateli – oraz firm – w budżet.
2. Czy wiek, w którym Polacy przechodzą na emeryturę, powinien być obniżony?
Odp. Nie. Wobec wciąż rosnącej długości życia problemem jest nie tyle sam wiek przejścia na emeryturę, ale jej wysokość, oraz inne kwestie wpływające w szczególnym stopniu na jakość życia osób w wieku emerytalnym, np. jakość służby zdrowia. Partia Razem chce, w dłuższej perspektywie, dążyć do emerytury obywatelskiej o ustalonej wysokości, finansowanej z budżetu państwa.
3. Czy Narodowy Fundusz Zdrowia powinien być zlikwidowany, a służba zdrowia finansowana bezpośrednio z budżetu państwa?
Odp. Tak, takie rozwiązanie wydaje się bardziej wydajne i sprawdza się w wielu krajach, chociażby w Wielkiej Brytanii.
4. Czy euro powinno zastąpić złotówkę?
Odp. Nie, a już z pewnością nie w obecnym kształcie. Wspólna waluta bez wspólnej polityki fiskalnej i głębszej, bardziej przemyślanej integracji, jest prostą drogą do pogłębienia podziałów w Europie – czego przykładem są kraje Południa, takie jak Grecja, Włochy, Hiszpania czy Portugalia, ogarnięte w tym momencie strukturalnym i chronicznym kryzysem.
5 Czy Polska powinna przyjąć określoną liczbę uchodźców z krajów Bliskiego Wschodu ogarniętych konfliktem?
Odp. Oczywiście, jest to nasz moralny i polityczny obowiązek. Próby straszenia, szczucia opinii publicznej przeciwko tym ludziom – co niestety zdarza się wielu polskim politykom – uważam za haniebne.
6. Czy aborcja powinna być całkowicie zakazana, podobnie jak in vitro?
Odp. Aborcja powinna być dostępna na życzenie. In vitro, jak również inne współczesne techniki diagnostyczne i medyczne (np. diagnostyka prenatalna, w tym badania genetyczne płodu) powinny być dostępne i normalnie refundowane. Podobnie antykoncepcja.
7. Czy ustawa o związkach partnerskich powinna zostać uchwalona czy odrzucona przez parlament?
Odp. Polacy powinni mieć prawo do zawierania związków i wychowywania dzieci (w tym dzieci z adopcji) bez względu na płeć i orientację. Do takiego prawa należy dążyć.
8. Czy gimnazja powinny zniknąć z systemu polskiej edukacji?
Odp. Nie jestem przekonany co do tego, czy kolejna głęboka reforma oświaty i poważna zmiana podstawy programowej jest najlepszym rozwiązaniem. Na pewno większy nacisk powinniśmy położyć na nauki ścisłe, w tym statystykę – są one konieczne do rozumienia i poruszania się we współczesnym świecie. Jeżeli już coś powinno zniknąć, to finansowane z budżetu lekcje religii – kosztują nas one niemal 1,4 miliarda złotych rocznie przy trudnych do określenia korzyściach z takiej nauki.
9. W jakim wieku dzieci powinny rozpoczynać naukę szkolną?
Odp. 6 lat. Argumenty przemawiające za tym to lepsze wyrównanie szans (chociażby poprzez wcześniejszą naukę czytania u dzieci, które nie czytają jeszcze w tym wieku w domu) czy lepszy rozwój intelektualny dzieci zaczynających edukację w wieku 6 lat, skutkujący później wyższym IQ. Jest to świetny i bardzo produktywny okres w wieku dziecka, wielu rodziców umie to wykorzystać, ale niestety nie wszyscy. Powinna więc zajmować się tym (również) szkoła.
10. Czy powinna być wprowadzona powszechna opłata audiowizualna?
Odp. Media publiczne powinny być finansowane z budżetu państwa. Nacisk powinien być położony na rolę informacyjną, kulturotwórczą i edukacyjną – innymi słowy misja mediów publicznych powinna być traktowana poważniej. Nota bene, Radio Kraków ma się w tej kwestii czym pochwalić!
- A
- A
- A
Michał Kiełbiński. Okręg - Kraków. RAZEM
Komentarze (0)
Brak komentarzy
Najnowsze
-
09:21
Maszyna usunie metan z kopalni - wynalazek badaczy z UJ
-
08:59
Krakowscy radni naprawią "fatalną pomyłkę"?
-
08:15
Co dalej z budową wielkiego zbiornika w Szczurowej? Wojewoda: "Poszukamy innego rozwiązania"
-
07:42
Inwestycje drogowe, remont rynku i prace w szkołach. Dąbrowa Tarnowska ma projekt budżetu na 2025 r.
-
07:21
Czy mężczyźni i kobiety w taki sam sposób postrzegają Święta?
-
07:06
Kilkudziesięciu Ocalałych przyjedzie na obchody rocznicy wyzwolenia Auschwitz
-
06:49
Cis, jemioła, gwiazda betlejemska... Niektóre rośliny mogą być niebezpieczne dla zwierząt
-
06:31
W poniedziałek będzie pochmurno, na południu Małopolski może spaść śnieg
-
06:17
Konsultacje ws. Strefy Czystego Transportu w Krakowie potrwają dłużej
-
20:41
Lista Niezapomnianych Przebojów Not: 1549 22.12.2024
-
18:42
Groźny wypadek na A4 w Aleksandrowicach. Służby zakończyły działania
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze