1. Czy najlepiej zarabiający Polacy powinni płacić wyższe niż dotychczas podatki?

Odp. Oczywistym jest, że takie rozwiązanie jest błędne. Dlaczego mamy niejako karać ludzi za wyższe wynagrodzenie, które często jest wynikiem dobrego wykształcenia, specjalizacji, ciężkiej i wydajnej pracy. Idealnym rozwiązaniem jest prosty, liniowy system podatkowy bez żadnych ulg i odliczeń.

 

2. Czy  wiek, w którym Polacy przechodzą na emeryturę, powinien być  obniżony?

Odp. Według mnie, pytanie to jest źle sformułowane. Bo niby do jakiego wieku należałoby obniżyć i czy w związku z tym świadczenie również musiałoby ulec zmniejszeniu. W odpowiedzi prawdopodobnie  większość kandydatów odpowie, że tak, ale taka odpowiedź w ogóle nie ma większego sensu.

 

3. Czy Narodowy Fundusz Zdrowia powinien być zlikwidowany, a służba zdrowia finansowana bezpośrednio z budżetu państwa?

Odp. Niekoniecznie należy likwidować NFZ, natomiast istnieje potrzeba jego reformy. Podstawą jest jego odbiurokratyzowanie, które można przeprowadzić poprzez wdrożenie systemów informatyzacji i cyfryzacji oraz stworzenie centralnego rejestru pacjentów z zastosowaniem elektronicznych kart pacjenta.

 

4. Czy euro powinno zastąpić złotówkę?

Odp. Według mojej opinii również to pytanie jest bez sensu. Stając się członkiem UE przyjęliśmy zobowiązanie do przyjęcia wspólnej waluty. Natomiast czym innym jest spełnienie przez Polskę kryteriów konwergencji oraz stabilnej sytuacji w strefie euro.

 

5 Czy Polska powinna przyjąć określoną liczbę  uchodźców z krajów Bliskiego Wschodu ogarniętych konfliktem?

Odp. Solidarność europejską w tym trudnym problemie traktować należy bardzo odpowiedzialnie co według mojej opinii udało się wypracować, przede wszystkim poprzez zasadę dobrowolności czyli jednostronnego podjęcia przez Polskę suwerennej decyzji o warunkach i możliwościach naszego zaangażowania. Pamiętać należy, że podstawą jest nasza pełna kontrola nad procesem przyjmowania uchodźców (nie emigrantów ekonomicznych) oraz ich weryfikacji pod względem bezpieczeństwa.

 

6. Czy aborcja powinna być całkowicie zakazana, podobnie jak in vitro?

Odp. Jestem za utrzymaniem status quo w tych obszarach.

 

7. Czy  ustawa o związkach partnerskich powinna zostać uchwalona czy odrzucona przez parlament?

Odp. Powinna być uchwalona bez możliwości zawierania małżeństw.

 

8. Czy gimnazja powinny zniknąć z   systemu polskiej edukacji?

Odp. Jestem za utrzymaniem status quo, gdyż edukacja to nie jest obszar do eksperymentów.

 

9. W jakim wieku dzieci powinny rozpoczynać naukę szkolną?

Odp. W większości państw europejskich, a zostało to poprzedzone wieloletnimi badaniami,  dzieci rozpoczynają naukę szkolną w wieku 6 lat (wyłączając Luksemburg i Irlandię Północną gdzie dzieci mają 4 lata). Dlatego uważam, że 6 lat to optymalny wiek, w którym również w Polsce dzieci powinny rozpoczynać naukę. Oczywiście należy pamiętać, że nie jest to typowa klasa z ławkami, tablicą i kredą ale przede wszystkim edukacja interaktywna. Czym innym jest czy szkoły są do tego przygotowane?

 

10. Czy  powinna być wprowadzona powszechna opłata audiowizualna?

Odp. W dobie dzisiejszej cyfryzacji oraz Internetu, jak również możliwości pozyskiwania środków z emisji medialnych, uważam opłatę audiowizualną -  abonament za archaiczny podatek, który należy wyeliminować.