Nowy Dyrektor Muzeum Historii Fotografii im. W. Rzewuskiego w Krakowie, Marek Świca w rozmowie z Radiem Kraków, przyznał że nie spodziewał się, że głośna sprawa losów zbiorów krakowskiego Towarzystwa Fotograficznego, tak szybko zacznie dotyczyć instytucji, którą kieruje od początku roku. Zbiory Towarzystwa od lipca 2015 roku znajdują się w depozycie Biura Rzeczy Znalezionych Urzędu Miasta Krakowa. Zostały tam przekazane przez spółkę Krakowskie Centrum Inwestycyjne S. A, od której Towarzystwo Fotograficzne wynajmowało pomieszczenia. -Dzięki osobistemu zaangażowaniu Prezydenta Krakowa Jacka Majchrowskiego, zdjęcia mogą zostać uratowane mówił Radiu Kraków Stanisław Dziedzic z Wydziału Kultury UMK. Dzięki reakcji urzędników, zdjęcia trafiły do dobrze ogrzewanego, suchego pomieszczenia.

Sprawa kolekcji nabrała tempa kiedy Jan Janczykowski, Małopolski Konserwator Zabytków wydał oświadczenie o wartości historycznej i naukowej tego zbioru. Oznacza to że zdjęcia będą poddane inwentaryzacji, zostanie także sprawdzone jaka część zbioru to własność osób prywatnych, które oddały fotografie w depozyt Towarzystwu Fotograficznemu. - Zdjęcia, kartony i pudła zajmują cały prawie magazyn, który ma 300 metrów kwadratowych.Od podłogi pod sufit stoją kartony, w których są zdjęcia, negatywy, stare aparaty a nawet gazety i płyty DVD. Tam są nawet gotowe wystawy z przed lat. Naszym zadaniem jest sprawdzić co z tego ma wartość, przyznawał kierujący Muzeum Historii Fotografii Marek Świca.

Zdjęcia trafią pod opiekę jedynego w Polsce muzeum fotografii, ale ich ilość jest tak duża że inwentaryzacja i konserwacja fotografii może uniemożliwić jakiekolwiek inne działania placówki. Marek Świca przypominał w rozmowie z Radiem Kraków, że instytucja mieści się w małym domu, który nie posiada miejsca na przetrzymywanie tak pokaźnych zbiorów. Potrzebne jest więc znalezienie odpowiedniego magazynu, w którym kolekcja może zostać przechowana. Jan Janczykowski, Małopolski Konserwator Zabytków, nie potrafi oszacować ile czasu może potrwać taka inwentaryzacja. W przyszłości zdjęcia zostaną formalnie włączone do kolekcji  Muzeum Historii Fotografii ale na razie nie czekając na rozwój spraw biurokratycznych muzeum staje się ich opiekunem.

Obecnie w Muzeum Historii Fotografii trwa remont a instytucja zamknięta jest dla zwiedzających. W przyszłości zmianie ulegnie stała ekspozycja. Kierujący placówką, w poszukiwaniu nowych miejsc ekspozycji, planuje inwestycje. Między innymi: budowę pawilonu w Parku Krakowskim. Ostateczne decyzje w tej sprawie jeszcze nie zapadły.

Towarzystwo Fotograficzne nie chce komentować sprawy. Na razie wiadomo że zbiory, które przejmie Muzeum Historii Fotografii to tylko częśc kolekcji gromadzonej od 1902 roku.

 

Małgorzata Nieciecka Mac