- A
- A
- A
Dürer, Memling, Tycjan, Tintoretto, Veronese - z Brukseli do Krakowa
Inspirowane orientem prace renesansowych mistrzów prezentuje Muzeum Narodowe w Krakowie na wystawie "Ottomania. Osmański Orient w sztuce renesansu".Ekspozycja jest częścią dużego międzynarodowego projektu „Ottomans & Europeans: Reflecting on five centuries of cultural relations”. Biorą w nim udział ważne europejskie i tureckie instytucje kultury. Oprócz wspomnianego Palais des Beaux-Arts (BOZAR) w Brukseli są to: Kunsthistorisches Museum, w Wiedniu, Istanbul Foundation for Culture and Arts (Istambuł) czy Witte de With, Center for Contemporary Art (Rotterdam).
Renesans kojarzony z rozwojem nauki i sztuki był także czasem inwazji tureckiej w Europie. Starcie z nieznanym wcześniej przeciwnikiem budziło zarazem fascynację odległą kulturą. Wystawa w BOZAR, której współorganizatorem jest Muzeum Narodowe w Krakowie, ma na celu ukazanie wszechstronnego wizerunku Turcji osmańskiej i Turków w sztuce Włoch, Niemiec, Niderlandów, Węgier i Polski. Jej polska odsłona: Ottomania. Osmański Orient w sztuce renesansu, zostanie otwarta w Gmachu Głównym Muzeum Narodowego w Krakowie 26 czerwca. Dzięki niej nasza publiczność po raz pierwszy będzie mogła obejrzeć niektóre z dzieł wybitnych twórców renesansowych, znajdujące się na co dzień w najważniejszych kolekcjach europejskich. Będą to inspirowane orientem prace takich artystów jak: Gentile Bellini, Albrecht Dürer, Hans Memling, Tycjan Vecelli, Jacopo Tintoretto, Paolo Veronese, Vittore Carpaccio, Hans von Aachen i inni.
Już teraz w Bibliotece Jagiellońskiej w Krakowie można zwiedzić ekspozycję Imperium Osmańskie w oczach Europy. Turcja w dobie renesansu Warto na niej zobaczyć m.in. rękopis z końca XVI w. z rysunkami ukazującymi przedstawicieli różnych grup społecznych Turcji, „Kronikę wszystkyego świata” Marcina Bielskiego oraz cenne i rzadkie mapy. Wystawa w Bibliotece Jagiellońskiej przygotowana jest w ramach projektu Ottomans & Europeans: Reflecting on five centuries of cultural relations.
(opr. MB) Wystawa "Ottomania. Osmański Orient w sztuce renesansu” zrealizowana w ramach projektu “Ottomans & Europeans, reflecting on 500 years of cultural relations” przy wsparciu Programu „Kultura” Unii Europejskiej oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Ottomania. Osmański orient w sztuce renesansu
26.06 – 27.09.2015
Muzem Narodowe w Krakowie
Aleja 3 maja 1, Kraków
jn/mat prasowe
Komentarze (0)
Najnowsze
-
22:10
Kochany pamiętniczku, jestem dziś w Polsce… Amerykanka zatrzymana na lotnisku w Balicach
-
21:39
Pracownicy Elektrowni Siersza w Trzebini jadą protestować do Warszawy
-
21:18
Zmarł Wacław Janicki, współtwórca Teatru Cricot 2, aktor spektakli Kantora
-
20:57
Dariusz Nowak, były policjant: Być może na Olszy mamy do czynienia ze zorganizowaną przestępczością
-
18:51
Urzędnicy z powiatu nowotarskiego, w tym były starosta, oskarżeni o łapówkarstwo
-
18:16
Dziki Zachód na krakowskiej Olszy - włamania, kradzieże, pobicia. Kto zaprowadzi porządek?
-
17:14
Ślimakami do nowego parkingu P&R w Bronowicach. Aktywiści: to zniechęci kierowców
-
15:31
Waży 600 ton, ma 5 metrów średnicy i przybyła aż z Chin, żeby wydrążyć kolejowy tunel
-
15:20
W gminie Niedźwiedź pora na niedźwiedzie
-
12:10
Co przyniesie nam 2024 rok i jak będą wyglądać konsumpcyjne zwyczaje Polaków?
-
10:40
2025 to numerologiczna 9, czyli koniec zmartwień i trosk
-
10:00
"Jeśli poradziłeś sobie w życiu, pomóż też innym". Lekarze Nadziei po godzinach swojej pracy pomagają ubogim
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze