Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Dürer, Memling, Tycjan, Tintoretto, Veronese - z Brukseli do Krakowa

  • Kultura
  • date_range Piątek, 2015.05.29 14:11 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 00:33 )
Inspirowane orientem prace renesansowych mistrzów prezentuje Muzeum Narodowe w Krakowie na wystawie "Ottomania. Osmański Orient w sztuce renesansu".

Paolo Veronese (oraz warsztat), Sultan Bajazyd I, Alte Pinakothek Monachium, prawa autorskie Bayer&Mitko – ARTOTHEK

Orient w Muzeum Narodowym w Krakowie

Ekspozycja jest częścią dużego międzynarodowego projektu „Ottomans & Europeans: Reflecting on five centuries of cultural relations”. Biorą w nim udział ważne europejskie i tureckie instytucje kultury. Oprócz wspomnianego Palais des Beaux-Arts (BOZAR) w Brukseli są to: Kunsthistorisches Museum, w Wiedniu, Istanbul Foundation for Culture and Arts (Istambuł) czy Witte de With, Center for Contemporary Art (Rotterdam).

Renesans kojarzony z rozwojem nauki i sztuki był także czasem inwazji tureckiej w Europie. Starcie z nieznanym wcześniej przeciwnikiem budziło zarazem fascynację odległą kulturą. Wystawa w BOZAR, której współorganizatorem jest Muzeum Narodowe w Krakowie, ma na celu ukazanie wszechstronnego wizerunku Turcji osmańskiej i Turków w sztuce Włoch, Niemiec, Niderlandów, Węgier i Polski. Jej polska odsłona: Ottomania. Osmański Orient w sztuce renesansu, zostanie otwarta w Gmachu Głównym Muzeum Narodowego w Krakowie 26 czerwca. Dzięki niej nasza publiczność po raz pierwszy będzie mogła obejrzeć niektóre z dzieł wybitnych twórców renesansowych, znajdujące się na co dzień w najważniejszych kolekcjach europejskich. Będą to inspirowane orientem prace takich artystów jak: Gentile Bellini, Albrecht Dürer, Hans Memling, Tycjan Vecelli, Jacopo Tintoretto, Paolo Veronese, Vittore Carpaccio, Hans von Aachen i inni.


Już teraz w Bibliotece Jagiellońskiej w Krakowie można zwiedzić ekspozycję Imperium Osmańskie w oczach Europy. Turcja w dobie renesansu Warto na niej zobaczyć m.in. rękopis z końca XVI w. z rysunkami ukazującymi przedstawicieli różnych grup społecznych Turcji, „Kronikę wszystkyego świata” Marcina Bielskiego oraz cenne i rzadkie mapy. Wystawa w Bibliotece Jagiellońskiej przygotowana jest w ramach projektu Ottomans & Europeans: Reflecting on five centuries of cultural relations.
(opr. MB) Wystawa "Ottomania. Osmański Orient w sztuce renesansu” zrealizowana w ramach projektu “Ottomans & Europeans, reflecting on 500 years of cultural relations” przy wsparciu Programu „Kultura” Unii Europejskiej oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Ottomania. Osmański orient w sztuce renesansu
26.06 – 27.09.2015
Muzem Narodowe w Krakowie
Aleja 3 maja 1, Kraków

jn/mat prasowe

Wyślij opinię na temat artykułu

Komentarze (0)

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię